Plán parkovacího domu u hradecké nemocnice spí. Potíž je s pozemkem

  6:48aktualizováno  6:48
Projekt parkovacího domu u hradecké fakultní nemocnice ještě vloni v létě vypadal na bleskovou akci. Město našlo soukromého investora, který chtěl za 250 milionů postavit budovu s 800 "chlívečky" pro vozy a jasná byla dokonce i cena: první hodina parkování zdarma, každá další půlhodina za desetikorunu.

Hradecká nemocnice nové parkoviště nutně potřebuje. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Dům se měl začít budovat letos v únoru a otevírat právě v těchto dnech. Jenže zatímco u nemocnice poměrně rychle roste nový univerzitní kampus, parkovací dům stále nemá ani základy.

Ačkoli začátku stavby se nemohou dočkat město ani nemocnice, objevil se nečekaný problém.

"Bohužel to vázne na jednom pozemku a jeho směně mezi městem a nemocnicí. Jednáme s ministerstvem financí, byla mu předložena už třetí varianta směny, ale ani tu neschválilo a má nějaké připomínky," říká náměstek primátora Jindřich Vedlich.

Ten také hasí "požár", který vypukl po slovech opozičního zastupitele Martina Hanouska, že projekt padl, protože se znelíbil firmě ISP, jež má hradecké parkování pod patronací, ale zóna u fakultní nemocnice jí nepatří.

Parkování ve středu města vyřeší Gayerova kasárna

"Není to pravda. Ta lokalita není v zóně ISP a do investorské soutěže se tedy může přihlásit kdokoli. Rada města předchozí soutěž na prodej pozemku zrušila, protože se přihlásil pouze jediný zájemce a nabídl cenu, kterou jsme shledali jako nedostatečnou," vysvětluje náměstek.

Na tahu je nyní ministerstvo financí, avšak město už přemýšlí o nouzové variantě. "Buď se dohodneme o směně, anebo dáme útvaru hlavního architekta pokyn, aby hledal variantu bez dotyčného pozemku," uvádí Vedlich.

Parkovací dům u nemocnice stále zůstává pouze na papíře, zato nepoměrně nadějněji vypadá projekt stejného charakteru – v Gayerových kasárnách. Úterní zastupitelstvo záměr ISP odsouhlasilo, a tak by zde mělo vzniknout nejméně 250 nových parkovacích míst.

"Vytipovali jsme několik oblastí, mezi nimiž bylo i Ulrichovo náměstí, ale po vyhodnocení jsme jako nejvhodnější vybrali právě Gayerova kasárna," říká náměstek primátora Martin Soukup.

Stavba nesmí převyšovat okolní budovy

Jednu připomínku měli památkáři: stavba nesmí převyšovat okolní historické budovy. Kvůli tomu se radnice nejspíš bude muset smířit s nižším počtem parkovacích míst.

"Usilujeme o co nejvyšší kapacitu, budeme se pohybovat mezi 250 až 360 stáními, ale podle posledních informací to bude spíš nižší číslo," uvádí hlavní hradecký architekt Petr Brůna.

Další výhradu má opoziční zastupitel Adam Záruba, jemuž se příliš nelíbí vzhled parkovacího domu: "V této lokalitě by si zasloužil lepší architektonickou úroveň, aby tam nevznikla nová Katschnerka." Míní tím jiný hradecký "parkhaus" stojící v Hořické ulici.

Přestože město o dalších místech, kde by mohly vzniknout parkovací domy, nechce mluvit, redakce MF DNES lokality, o nichž radnice uvažuje, zná.

Mimo zónu ISP jde třeba o střední část Benešovy třídy nebo u nedaleké základní školy Mandysova a další lokality, kde bude magistrát hledat, jsou na Slezském a Pražském Předměstí, ale i ve středu města. ISP se už dříve nechala slyšet, že uvažuje o parkovacím prostorách v podzemí v parku 5. května u Novákových garáží i o stavbě velkého záchytného parkoviště v Jungmannově ulici.

Ještě letos má do jednání hradeckého zastupitelstva přibýt jiný bod týkající se parkování: město chce odkoupit nadpoloviční většinu akcií společnosti ISP, aby z vybraného parkovného také něco mělo. Radnice by za podíl mohla zaplatit přes 50 milionů korun.

ISP vloni zvedla zisk o čtvrtinu na 11,8 milionu korun.

Nejčtenější

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Otužilci se vydali na Sněžku ve spodním prádle, dolů je snášeli záchranáři

Sněžka (ilustrační snímek)

Sedm lidí, kteří se rozhodli zdolat Sněžku jen ve spodním prádle, snesli zpět dolů polští záchranáři. Otužilci se na...

O apartmány v Krkonoších je enormní zájem, stojí i přes 10 milionů

Na Horních Mísečkách je před zkolaudováním několik apartmánových domů, celkem...

Stovky nových apartmánů přibudou v Peci pod Sněžkou, Vítkovicích, Černém Dole, Janských Lázních a na Horních Mísečkách....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Jako by celý rok nepršelo. Královéhradecký kraj je nejsušší v republice

V přehradě Rozkoš chybí voda, od července jen odpouští (19. 10. 2018).

Výhrůžnou červenou barvou svítí takřka celý Královéhradecký kraj v mapách znázorňujících množství vody v podzemí i na...

Další z rubriky

Souzeného exšéfa hradeckého červeného kříže nově obvinili ze zpronevěry

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Šéfa někdejší pobočky Českého červeného kříže v Hradci Králové, který je souzený za dotační podvody, nyní kriminalisté...

Je to válka soudů, tvrdí právník Nečesaného. Podal ústavní stížnost

Lukáš Nečesaný hovoří s novináři poté, co ho hradecký soud zprostil obžaloby z...

Advokát Lukáše Nečesaného Zdeněk Koudelka podal novou ústavní stížnost v kauze pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích na...

Soud potrestal muže za týrání manželky a dcer před 25 lety

Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

Krajský soud v Hradci Králové potrestal po pětadvaceti letech Zdeňka Š. za týrání jeho tehdejší manželky a dcer. Žena...

Najdete na iDNES.cz