Plán parkovacího domu u hradecké nemocnice spí. Potíž je s pozemkem

  6:48aktualizováno  6:48
Projekt parkovacího domu u hradecké fakultní nemocnice ještě vloni v létě vypadal na bleskovou akci. Město našlo soukromého investora, který chtěl za 250 milionů postavit budovu s 800 "chlívečky" pro vozy a jasná byla dokonce i cena: první hodina parkování zdarma, každá další půlhodina za desetikorunu.

Hradecká nemocnice nové parkoviště nutně potřebuje. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Dům se měl začít budovat letos v únoru a otevírat právě v těchto dnech. Jenže zatímco u nemocnice poměrně rychle roste nový univerzitní kampus, parkovací dům stále nemá ani základy.

Ačkoli začátku stavby se nemohou dočkat město ani nemocnice, objevil se nečekaný problém.

"Bohužel to vázne na jednom pozemku a jeho směně mezi městem a nemocnicí. Jednáme s ministerstvem financí, byla mu předložena už třetí varianta směny, ale ani tu neschválilo a má nějaké připomínky," říká náměstek primátora Jindřich Vedlich.

Ten také hasí "požár", který vypukl po slovech opozičního zastupitele Martina Hanouska, že projekt padl, protože se znelíbil firmě ISP, jež má hradecké parkování pod patronací, ale zóna u fakultní nemocnice jí nepatří.

Parkování ve středu města vyřeší Gayerova kasárna

"Není to pravda. Ta lokalita není v zóně ISP a do investorské soutěže se tedy může přihlásit kdokoli. Rada města předchozí soutěž na prodej pozemku zrušila, protože se přihlásil pouze jediný zájemce a nabídl cenu, kterou jsme shledali jako nedostatečnou," vysvětluje náměstek.

Na tahu je nyní ministerstvo financí, avšak město už přemýšlí o nouzové variantě. "Buď se dohodneme o směně, anebo dáme útvaru hlavního architekta pokyn, aby hledal variantu bez dotyčného pozemku," uvádí Vedlich.

Parkovací dům u nemocnice stále zůstává pouze na papíře, zato nepoměrně nadějněji vypadá projekt stejného charakteru – v Gayerových kasárnách. Úterní zastupitelstvo záměr ISP odsouhlasilo, a tak by zde mělo vzniknout nejméně 250 nových parkovacích míst.

"Vytipovali jsme několik oblastí, mezi nimiž bylo i Ulrichovo náměstí, ale po vyhodnocení jsme jako nejvhodnější vybrali právě Gayerova kasárna," říká náměstek primátora Martin Soukup.

Stavba nesmí převyšovat okolní budovy

Jednu připomínku měli památkáři: stavba nesmí převyšovat okolní historické budovy. Kvůli tomu se radnice nejspíš bude muset smířit s nižším počtem parkovacích míst.

"Usilujeme o co nejvyšší kapacitu, budeme se pohybovat mezi 250 až 360 stáními, ale podle posledních informací to bude spíš nižší číslo," uvádí hlavní hradecký architekt Petr Brůna.

Další výhradu má opoziční zastupitel Adam Záruba, jemuž se příliš nelíbí vzhled parkovacího domu: "V této lokalitě by si zasloužil lepší architektonickou úroveň, aby tam nevznikla nová Katschnerka." Míní tím jiný hradecký "parkhaus" stojící v Hořické ulici.

Přestože město o dalších místech, kde by mohly vzniknout parkovací domy, nechce mluvit, redakce MF DNES lokality, o nichž radnice uvažuje, zná.

Mimo zónu ISP jde třeba o střední část Benešovy třídy nebo u nedaleké základní školy Mandysova a další lokality, kde bude magistrát hledat, jsou na Slezském a Pražském Předměstí, ale i ve středu města. ISP se už dříve nechala slyšet, že uvažuje o parkovacím prostorách v podzemí v parku 5. května u Novákových garáží i o stavbě velkého záchytného parkoviště v Jungmannově ulici.

Ještě letos má do jednání hradeckého zastupitelstva přibýt jiný bod týkající se parkování: město chce odkoupit nadpoloviční většinu akcií společnosti ISP, aby z vybraného parkovného také něco mělo. Radnice by za podíl mohla zaplatit přes 50 milionů korun.

ISP vloni zvedla zisk o čtvrtinu na 11,8 milionu korun.

Výsledky voleb 2018

Komunální volby

Přehledné výsledky voleb jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji vyhrál ve druhém kole voleb do Senátu v obvodu Náchod Martin Červíček.Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Exmanželé dostali doživotí za popravu sběratele a přípravu tří vražd

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Královéhradecký soud poslal na doživotí za mříže oba exmanžele Janákovy za tři plánované a jednu dokonanou vraždu....Cesta do Adršpachu byla z Polska opět zavřená, auta stála po celé obci

Turisté vycházející od skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Silnice od polské hranice do Adršpachu na Náchodsku byla odpoledne zhruba tři hodiny zavřená. Policisté ji museli po...

Je čtvrt hodiny po dvanácté, říká hospodář o hrozící zkáze borových lesů

Lesní odborník Aleš Erber ze sdružení Pro Silva Bohemica prosazující šetrné...

Pás borových lesů se táhne od Hradce Králové až po Choceň. Vedle Železných hor a Králického Sněžníku je to největší...

Zvítězilo barbarství, napsal po Mnichovu voják na zeď bunkru Jeřáb

Součástí pevnosti Dobrošov je i srub Jeřáb, svobodník Eduard Zicháček tam...

Tito vojáci si říkali „jeřábi“ a chtěli bránit Československo před Hitlerem. Tvořili nouzovou posádku pěchotního srubu...

Další z rubriky

Policie neví, kdo do bistra zavlekl bakterii, otravu kebabem odložila

Prodejna rychlého občerstvení v Hradci Králové, kde se přiotrávily jídlem...

Bez trestu zůstane zaměstnanec bistra v Hradci Králové, který do provozovny zanesl bakterii zlatého stafylokoka. Jídlem...

Skialpinisté zdolali nejvyšší vrchol jižního Pamíru, sjezd trval hodinu

Libor Dušek a Zdeněk Jirouš jsou jedněmi z mála, kteří na horu v posledních...

Horolezci z Krkonoš slaví další velký úspěch. Liboru Duškovi z Vrchlabí a Zdeňku Jiroušovi z Rokytnice nad Jizerou se...

Žalobce musí doplnit spis ke korupci při opravě Kuksu, soud obžalobu vrátil

Barokní areál na Kuksu v červenci zaznamenal jednodenní rekord návštěvnosti...

Kauza zmanipulování veřejné zakázky na revitalizaci barokního areálu Kuks na Trutnovsku zatím k soudu nepůjde. Pražský...

Najdete na iDNES.cz