Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Černé parkování u hradeckého nádraží končí, zapláčou stovky řidičů

  8:20aktualizováno  8:20
Již jen několik týdnů bude v Hradci Králové přístupné provizorní bezplatné parkoviště u Koruny v blízkosti vlakového nádraží, které denně využívají stovky řidičů. Radnice doufá, že až se začne stavět obchodní dům, řidiči zaplní parkovací domy.

Parkování u Koruny v Hradci Králové skončilo s příchodem listopadu 2014. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Na místě bývalého autobusového nádraží u Koruny se totiž začne budovat obchodní centrum Aupark a řidiči budou z betonových panelů bez milosti vykázáni.

Je zřejmé, že to přinese i problémy. V okolních ulicích je sice dost volných parkovacích míst, ta však mají podstatnou nevýhodu - stojí 40 korun denně.  Dá se očekávat, že většina lidí parkujících u Koruny se vydá hledat stání třeba dál, ale hlavně zase zadarmo.

„Řidičům bude od poloviny října pomocí různých infotabulí a značek oznámeno, že parkoviště musí opustit. Tušíme, že to bude předmětem občanské nevole, ale nyní tam lidé parkovali velice neorganizovaně a vlastně i nelegálně,“ říká mluvčí developerské firmy HB Reavis Magdaléna Drsová.

„Věděl jsem, že doba, kdy nás vyženou, jednou přijde, ale stejně to není příjemné. Holt budu nechávat auto u supermarketu naproti Aldisu a ten kilometr do práce dojdu pěšky,“ má vymyšlený plán Petr Král z Pardubic, který před Korunou parkuje téměř denně.

Řidiči našli za stěračem reklamu na parkovací dům Kollárova

„Do Hradce nemůžu dojíždět jinak než autem. Asi je budu muset nechávat u koupaliště Flošna a zbytek dojet trolejbusem. Ale určitě nehodlám platit 40 korun denně,“ navazuje Simona Janowiczová.

Hradec uvažuje o systému P+R

Záchytná parkoviště park and ride (zaparkuj a jeď) v blízkosti metra, nádraží či dopravních terminálů a následná cesta řidičů městskou dopravou se osvědčila třeba v Praze, kde celodenní parkovné přijde na 20 korun. První plocha tohoto typu pro několik stovek vozů by měla vzniknout i v Hradci u konečné stanice linky číslo 14 v Hrubínově ulici. „Příprava projektu už je v pokročilé fázi,“ říká náměstek primátora Jindřich Vedlich. Dalšími vhodnými lokalitami v Hradci Králové by byla například parkoviště P+R u terminálu, v univerzitním kampusu či poblíž fakultní nemocnice.

O problému ví rovněž město, možná i proto mnoho řidičů našlo ve čtvrtek za stěrači reklamu na parkovací dům Kollárova, který dlouhé měsíce zeje prázdnotou. Podle některých hlasů však uvnitř nemá naději zaparkovat majitel vozu většího než fabie. 

„Zástupci HB Reavis předložili radnici, dopravnímu odboru a policii soubor dopravněinženýrských opatření v několika variantách. Určitě se k němu vyjádříme,“ uvádí náměstek primátora Jindřich Vedlich.

„Město chystá vznik informačního systému, který řidiče navede do dvou blízkých parkovacích domů Kollárova a Katschnerka, které zatím nejsou moc využívané,“ říká mluvčí investora a slibuje, že budoucí Aupark, který se má otevírat před Vánoci 2016, řidičům vše vynahradí. 

Stavbu Auparku připravuje firma už od roku 2007, hodnota investice by podle dřívějších informací měla být kolem 1,8 miliardy korun. Nový objekt by měl nabídnout obchody o celkové pronajímatelné ploše přes 20 tisíc metrů čtverečních. 

Současně vznikne nová okružní křižovatka asi za 25 milionů korun.„Naší výstavbou mnohonásobně zvedneme parkovací kapacitu na asi 1 200 míst, z čehož 415 bude sloužit městu. Měla by být bezplatná a nepočítáme s tím, že by je obstarávala firma ISP,“ vysvětluje.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Najdete na iDNES.cz