Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo s tím začne, už se nepustí, říká úspěšná kiteboardistka z Hradce

  8:39aktualizováno  8:39
Chtěli byste trávit většinu času na pláži, procestovat celý svět a naučit se dobře cizí jazyky? Že je to sen? Paule Novotné, jednadvacetileté rodačce z Hradce Králové, se splnil.

Paula Novotná je profesionální kiteboardistka z Hradce Králové. | foto: Darek Orlicz

Profesionální kiteboardistka, nejlepší česká závodnice a sympatická slečna. To je Paula Novotná, která se svým drakem a prknem dobývá svět. Účastnice Světového poháru se soustředí převážně na freestyle, ale jezdí také slalom. Loni ve své hlavní disciplíně skončila čtvrtá, ve slalomu dokonce druhá.

Letos se potýkala se zraněním. Po návratu však ještě stihla vyhrát Evropský pohár a pouhé tři závody Světového poháru jí stačily, aby se dostala mezi pět nejlepších závodnic světa.

Ke kiteboardingu ji přivedl otec

Vše začalo, když její otec na dovolené uviděl kiteboarding a nemohl z něj spustit oči. „Seděl na pláži až do západu slunce a hned potom se to naučil,“ vzpomíná Paula Novotná. „Dalo mi ale hodně práce ho přesvědčit, abych mohla jezdit také. Bál se o mě.“

Paula Novotná je profesionální kiteboardistka z Hradce Králové.

Ačkoli se musela některých věcí vzdát, negativa nevnímá. „Mám opravdu ráda to, co dělám. Každý druhý týden jsem na jiném konci světa,“ usmívá se. Že je to náročné? „Mně to vyhovuje. Nikdy si nestěžuju. Pořád mám kolem sebe přátele. Jen mi občas chybí rodina,“ zamyslí se.

Letos kvůli zranění doma strávila půl roku, ale jinak v Česku bývá přibližně dva měsíce v roce.

Evropská šampionka se při svých cestách kolem světa setkala i s tučňáky. Nejraději má však Brazílii. „To kvůli nádherným plážím, dobrému jídlu a ideálním klimatu. Někdy se tam cítím jako doma,“ libuje si.

Naopak Čína ji neuchvátila. „Je tam hodně znečištěné ovzduší, málokdy je vidět sluníčko a vůbec mi tam nechutná,“ vybavuje si Novotná. „Číňani mají opravdu jiné chutě. S jídlem, které je u nás v čínských restauracích, to nemá nic společného," směje se.

Na gymnáziu měla problémy, ale vysoká škola jí vyšla vstříc

Mladá sportovkyně přiznává, že to neměla vždy jednoduché: „Když jsem chodila na gymnázium, odmítali mi dát individuální plán a z toho pramenily velké problémy. Můj třídní učitel si ještě teď asi myslí, že se válím někde na pláži a hulím.“

Co je kiteboarding?

Extrémní a adrenalinový vodní sport. Provozuje se zejména v přímořských státech, ale setkáte se s ním také na vnitrozemských jezerech a vodních nádržích. Potřebujete k němu tažný kite, tzv. draka, který vás pomocí větru táhne po vodě. Na nohou máte prkno. Existují různé disciplíny, např. freestyle, ježdění na vlnách nebo okruhový závod.

Jednadvacetiletá sportovkyně ale bere vše s nadhledem. Nyní studuje na Vysoké škole ekonomie a managementu v Praze, kde jí vycházejí vstříc. „Můžu zde studovat i on-line. Přednášky mám na internetu a knížky si beru s sebou,“ vysvětluje. Pak musí už jen najít na učení čas mezi tréninky a závody.

Za možnost studovat je vděčná. „Vím, že nemůžu profesionálně kitovat do padesáti. Holky jezdí freestyle většinou od patnácti do třiceti let,“ objasňuje.

Rekreačně ale kitují téměř všichni. Setkává se jak s osmiletými dětmi, tak s lidmi v důchodovém věku. „U dětí je problém v tom, že pokud jsou hodně lehké, musí jezdit s malým drakem ve slabém větru, jinak by odletěly,“ pokračuje.

Dřív ji podporovali rodiče, nyní už má sponzory

Paula Novotná uznává, že ji hodně podporují rodiče. Kiteboarding patří k finančně náročným sportům. „Na začátku mi pomáhali jak s cestováním, tak se závoděním. Momentálně si už vydělávám samotnými závody a mám své sponzory, kteří mi výdaje platí,“ hodnotí výhody profesionálního ježdění.

Kitování není jen zábava, ale také tvrdý trénink. Polovinu přípravy tvoří intervalové a silové tréninky na suchu, kterými zlepšuje sílu, rychlost a vytrvalost. „Hodně plavu a běhám, nejraději v kopcích. Často také po pláži, což není vůbec špatné,“ dodává vesele.

Trénovat ale musí sama. Na vodě nové triky zkouší s kamarády, poradit si nechá také v kondiční přípravě. „Můj sen je mít trenéra, který by se mnou cestoval, pomáhal mi při závodech, filmoval mě a ještě k tomu sestavoval kondiční plán. To by ale vyšlo pěkně draho,“ povzdechne si.

Kiteboarding není jednoduchý. Pokud člověk neví, co v jaké situaci přesně dělat, může to být nebezpečné.

„Hodněkrát jsem se setkala s tím, že lidé začínají sami. Koupí si draka, přečtou si knížku, podívají se na video a jdou to zkusit. Potom končí s kitem na stromech, praští to s nimi na pláž nebo na silnici,“ říká Novotná, „jednou jeden pán dokonce umřel. Proto opravdu nerada slyším, že se někdo učí sám.“

Co se týče zranění, ani ona se jim nevyhnula. „Měla jsem problémy s pravým kolenem a loni jsem si bohužel přetrhla vaz ještě v levém. Ten samý rok už jsem měla zlomené zápěstí,“ popisuje smolné období, „v prosinci jsem šla na operaci a půl roku nejezdila."

V pauze však Paula nelenila. Zaměřila se na rehabilitaci a zlepšení fyzické kondice. „Vrátila jsem se také psychicky silnější. Když jste zranění a nemůžete dělat, co byste chtěli, uvědomíte si, co vám dělá radost, a začnete si vážit maličkostí. Kiteboardingu se chce věnovat tak dlouho, dokud to půjde.

„Kdo s tím začne, už se nepustí,“ uzavírá rozhovor Paula Novotná.

Autor:


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Adršpach zkolaboval třetí den po sobě. Jeďte vlakem, radí policie

Turisté na cestě do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Policie v pátek po 11. hodině opět uzavřela příjezdové cesty do Adršpachu. Kvůli dopravnímu kolapsu byly silnice...

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

Najdete na iDNES.cz