Pekaři nechtějí na Trutnovsku konkurenci, napadli stavební povolení

  14:16aktualizováno  14:16
Nová pekárna za půl miliardy korun může vyrůst na okraji Choustníkova Hradiště. Společnost Beas usiluje o její stavbu sedm let a získala na ni dotaci. Stavební povolení však napadly pekárny z regionu.
Proti nové pekárně za půl miliardy bojuje konkurence z okolí. Ilustrační snímek

Proti nové pekárně za půl miliardy bojuje konkurence z okolí. Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Šedesát lidí by mohlo najít práci v nové pekárně v Choustníkově Hradišti na Trutnovsku, za čas by jich mohlo být až sto dvacet. O nový provoz usiluje společnost Beas, která má pekárnu v Ličně a cukrárenskou výrobnu v Ústí nad Orlicí. Získala stavební povolení, ale to je zatím nepravomocné.

"Realizace projektu přinese práci zhruba čtyřem stovkám lidí ve stavebnictví i v oblasti dodávek výrobních technologií a technického zázemí," řekl ředitel společnosti Beas Bedřich Syrovátko.

Proti nové pekárně bojuje konkurence

Územní rozhodnutí a nyní i stavební povolení napadla dvě občanská sdružení Akát a Pekaři - severovýchod, za nimiž stojí konkurenční pekárenské firmy z Královéhradeckého kraje. Napadala už územní řízení, ale podle Beasu to bylo účelové.

O odvolání spolků rozhodne hradecký krajský úřad. Ostatním pekárnám se také nelíbí, že Beas bude moci na pekárnu využívat dotaci 75 milionů korun.

"Trh je nabitý a ovlivní ho to na tisíc procent. Velké pekárny usilovaly o dotace, ale kromě této na ně nedosáhly. Nám nikdo nic nedá, museli jsme si brát úvěry. S vysokou dotací se Beas neomezí jen na Podkrkonoší, roztáhne se po východních Čechách," míní jedna z členek sdružení Miloslava Vichterová z Kvíčerovské pekárny, která však nechtěla hovořit za celý spolek.

Jeho předseda Josef Homoláč z Hradecké pekárny nebyl k zastižení. "Příjemce dotace bude nespravedlivě zvýhodněn a nás to ovlivní dost významným způsobem, protože budeme mít problém se zaměstnaností a s odbytem," uvedl nedávno Homoláč v České televizi.

Pekárna má stát půl miliardy

Moderní provoz v Choustníkově Hradišti by měl vyjít zhruba na půl miliardy korun. Firma ho plánuje postavit v nové průmyslové zóně u hlavní silnice I/37 při výjezdu na Jaroměř, kde už v sousedství provozuje rozlehlou fotovoltaickou elektrárnu. Pekárna bude ležet hned u silnice.

Pokud se stavba uskuteční, vydělá na ní i obec. Firma totiž slibuje vybudovat chodník nejen k výrobnímu areálu, ale i z obce k protilehlému hřbitovu a také ostrůvek na přechodu. Vznikne i nový příjezd k hřbitovu a parkoviště.

"Byl bych rád, aby se stavba pekárny uskutečnila, protože to znamená pracovní příležitosti. Jen nás zlobí aktivity proti stavbě, nikde přitom zatím neuspěly," řekl starosta Choustníkova Hradiště Vratislav Vopálka.

Pokud Beas moderní pekárnu postaví, investice do jeho projektů v kraji za posledních několik let přesáhnou 1,4 miliardy korun. Zhruba 250 milionů korun podnik již investoval do rozvoje pekárny v Ličně.

Firma podniká v potravinářství, zemědělství, maloobchodu, stavebnictví a nemovitostech, zaměstnává 230 lidí. Její tři dceřiné společnosti spravují sluneční elektrárny v tuzemsku, jedna další působí v Chorvatsku. Loni Beas koupil za 3 miliony korun bývalé městské kasárny v Jaroměři-Josefově. Firma letos vyhrála krajskou soutěž Potravina a potravinář roku v kategorii mlýnských výrobků.

Nejčtenější

Tajemství vašich dětí: pětina dívek poslala intimní fotky cizímu člověku

Ilustrační snímek

Obří boom sociálních sítí jako je Facebook, Instagram nebo Skype způsobil, že kybernetických mravnostních deliktů...

S postiženou dcerou házela matka o pult, pak jí zlomila stehenní kost

Nikola N. u Krajského soudu v Hradci Králové (11. 12. 2018)

Nejméně několik měsíců týrala v prvním roce života svou dceru dvaadvacetiletá Nikola N. S tělesně postiženým dítětem...

Bylo to mrazivé peklo, říká redaktorka o nočním výstupu na Sněžku

Turisté v noci stoupají na Sněžku.

Asi pět stovek dobrodruhů vyrazilo v noci na sobotu na Sněžku. Sedmnáctikilometrový výstup jen za svitu čelovky a s...

Je to válka soudů, tvrdí právník Nečesaného. Podal ústavní stížnost

Lukáš Nečesaný hovoří s novináři poté, co ho hradecký soud zprostil obžaloby z...

Advokát Lukáše Nečesaného Zdeněk Koudelka podal novou ústavní stížnost v kauze pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích na...

Mladá řidička nezvládla řízení, čelní střet s náklaďákem nepřežila

Tragická nehoda  v obci Holín u Jičína (18.12.2018).

Tragická nehoda se stala v úterý v podvečer v obci Holín u Jičína na silnici I/16 ve směru na Mladou Boleslav....

Další z rubriky

Oprava hradeckého náměstí se jen tak nehne, hořický úřad stále nestíhá

Velké náměstí v Hradci Králové.

Ještě letos v únoru hradecká radnice věřila, že hořický stavební úřad nejpozději v dubnu rozlouskne nepříjemnost, kvůli...

Po třiceti letech se ve dvorské zoo narodil hroch, má přes 25 kilo

Mládě hrocha obojživelného, které se v prosinci narodilo v Zoo Dvůr Králové.

V safari parku ve Dvoře Králové nad Labem se na konci minulého týdne narodilo mládě hrocha obojživelného. Pro zahradu...

Za vylákání milionů na neexistující leteckou továrnu dostal muž osm let

Lubor Kult se u krajského soudu v Hradci Králové zodpovídá z mnohamilionových...

Na osm let do věznice s ostrahou poslal Krajský soud v Hradci Králové Lubora Kulta, který podle obžaloby podvodně...

Najdete na iDNES.cz