Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Peníze na nové cisterny dostanou hasiči v horách, až jestli něco zbude

  12:16aktualizováno  12:16
Sbory dobrovolných hasičů v Orlických horách pravidelně vyjíždějí do akce s vozy, které už slouží desítky let. Spolu s polskými kolegy se proto rozhodli požádat o peníze na nové cisterny. Musí však počkat, až kolik peněz zbude z jiných evropských projektů.
Dobrovolní hasiči v Orlických horách žádají o peníze na nová hasičská auta. (Ilustrační snímek)

Dobrovolní hasiči v Orlických horách žádají o peníze na nová hasičská auta. (Ilustrační snímek) | foto: HZS Zlínského kraje

Nový hasicí vůz by potřebovali například dobrovolní hasiči z Orlického Záhoří, které leží až na česko-polské hranici. Voda v cisterně velké staré tatry, kterou používají nyní, totiž vydrží zhruba na čtvrt hodiny hašení. Pak dojde a záchranáři musí čekat na pomoc jiných hasičských sborů.

O co hasiči žádají

Dobrovolní hasiči z Orlického Záhoří, Olešnice v Orlických horách a Rokytnice v Orlických horách spolu s polskými hasiči z měst Bystrzyca Kłodzka, Kudowa-Zdrój a Miedzylesie požadují dva miliony eur na nové cisterny, vozy a novou hasičskou zbrojnici v Rokytnici. Byl by v ní i sklad humanitární pomoci. Jejich současné vozy jsou staré desítky let.

Nejblíž to k nim mají dobrovolní hasiči z Deštného, kteří však v zimě přijedou až asi za 25 minut, potom hasiči z Rokytnice v Orlických horách, kteří dorazí až za 40 minut.

"Kdybychom měli druhý vůz s menší nádrží, vyrazil by hasit a stará tatra s velkou cisternou by dorazila později a předávala by mu vodu. Místo patnácti bychom mohli hasit až 35 minut," vysvětluje starosta Orlického Záhoří Vojtěch Špinler.

Novou techniku by rádi získali i v Olešnici. "Máme dva vozy, které s obrovským úsilím udržujeme v provozuschopném stavu. Jedno auto je staré 27 a druhé 37 let. Vyměnili bychom však to mladší, protože v našich složitých terénních a klimatických podmínkách potřebujeme cisternovou automobilovou stříkačku s odpovídajícími jízdními vlastnostmi, dostatečnou zásobou vody a nářadím," říká zástupce velitele olešnického sboru dobrovolných hasičů Vít Klouček.

Obě obce se nacházejí v horách až na samotné hranici, kam cesta profesionálním hasičům z nejbližších stanic v Dobrušce a v Rychnově nad Kněžnou trvá příliš dlouho.

Čeští a polští hasiči pořádají společná cvičení

Dobrovolné hasičské sbory ani města a obce, které je zřizují, však peníze na nové vybavení nemají. Spolu s polskými městy Bystrzyca Kłodzka, Kudowa-Zdrój a Miedzylesie už třikrát žádaly na nové vozy peníze z evropských fondů určených na česko-polskou spolupráci v pohraničí. Požadovaly dva miliony eur, což je v přepočtu zhruba 48 milionů korun. Zatím neuspěly.

"Když jsme žádali poprvé, žádný projekt neuspěl. Ve druhém kole selhal jeden z polských partnerů, který nedodal jednu přílohu a kvůli tomu nás vyřadili. Nebýt toho, peníze bychom získali. Potřetí jsme sice uspěli, jenže náš projekt je až jako náhradní. Žádná další výzva už nebude a peníze jsou vyčerpané. Na náš projekt peníze dostaneme, pokud zbudou z jiných projektů," říká rokytnický starosta Petr Hudousek.

Přitom nikde jinde v kraji hasiči s polskými kolegy nespolupracují tak, jako ti v Orlických horách. Už řadu let pořádají společná cvičení, při nichž se učí vzájemně komunikovat či používat techniku sousedů pro případ společného hašení požárů.

Nedělají to nadarmo, třeba hasiči ze Záhoří už byli v Polsku pomáhat několikrát, vyjeli tam už i hasiči z Olešnice. Do některých polských vesnic totiž čeští hasiči přijedou o hodně dřív než polští z jejich nejbližšího stanoviště.

"Peníze se podaří shromáždit v říjnu," říká náměstek hejtmana

Hasiči by se peněz mohli dočkat na podzim. Náměstek královéhradeckého hejtmana Helmut Dohnálek, který má na starost regionální rozvoj, k tomu uvedl: "Čeká se na úspory finančních prostředků z už schválených projektů. Ceny stavebních prací u některých zakázek totiž soutěžením zlevnily až o třicet procent. Předpokládá se, že peníze na projekt se podaří nashromáždit zhruba v říjnu."

Kromě nových aut do Záhoří, Olešnice a polské Kladské Bystřice by se v rámci projektu měla přestavět i stará kotelna v Rokytnici v Orlických horách. Vznikla by z ní hasičská zbrojnice. Ta stávající totiž sídlí v budově, která připomíná spíš stodolu. Část kotelny by sloužila i jako sklad humanitární pomoci pro případ, že by v horách došlo k živelné pohromě, jako byla třeba povodeň v roce 1998.

Podle starosty Špinlera by nová technika nejen lépe pomáhala, ale vyřešila by problémy záchranářů na mnoho let do budoucna. "Dobrovolným hasičům auta vydrží i 30 let a mají je stále v bezvadném stavu. Baví je totiž s technikou pracovat a starat se o ni, je to jeden z důvodů, proč jsou dobrovolnými hasiči," řekl.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Stará sýpka u nádraží v Hradci unikne demolici, budou z ní kanceláře

Hradecký magistrát chce zachránit silo s cihlovou fasádou u nádraží.

Někdejší sýpka u hlavního nádraží v Hradci Králové k zemi nepůjde. Nový majitel chce v industriální památce vybudovat...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Třebechovice hledají peníze na podchod do Krňovic, dotace nevyšla

Nebezpečná křižovatka na silnici I/11 mezi Třebechovicemi a Krňovicemi.

Třebechovice pod Orebem na Hradecku dál shání peníze na cyklostezku a podchod u křižovatky na Krňovice. Radnice...

Najdete na iDNES.cz