Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Peníze na nové cisterny dostanou hasiči v horách, až jestli něco zbude

  12:16aktualizováno  12:16
Sbory dobrovolných hasičů v Orlických horách pravidelně vyjíždějí do akce s vozy, které už slouží desítky let. Spolu s polskými kolegy se proto rozhodli požádat o peníze na nové cisterny. Musí však počkat, až kolik peněz zbude z jiných evropských projektů.
Dobrovolní hasiči v Orlických horách žádají o peníze na nová hasičská auta. (Ilustrační snímek)

Dobrovolní hasiči v Orlických horách žádají o peníze na nová hasičská auta. (Ilustrační snímek) | foto: HZS Zlínského kraje

Nový hasicí vůz by potřebovali například dobrovolní hasiči z Orlického Záhoří, které leží až na česko-polské hranici. Voda v cisterně velké staré tatry, kterou používají nyní, totiž vydrží zhruba na čtvrt hodiny hašení. Pak dojde a záchranáři musí čekat na pomoc jiných hasičských sborů.

O co hasiči žádají

Dobrovolní hasiči z Orlického Záhoří, Olešnice v Orlických horách a Rokytnice v Orlických horách spolu s polskými hasiči z měst Bystrzyca Kłodzka, Kudowa-Zdrój a Miedzylesie požadují dva miliony eur na nové cisterny, vozy a novou hasičskou zbrojnici v Rokytnici. Byl by v ní i sklad humanitární pomoci. Jejich současné vozy jsou staré desítky let.

Nejblíž to k nim mají dobrovolní hasiči z Deštného, kteří však v zimě přijedou až asi za 25 minut, potom hasiči z Rokytnice v Orlických horách, kteří dorazí až za 40 minut.

"Kdybychom měli druhý vůz s menší nádrží, vyrazil by hasit a stará tatra s velkou cisternou by dorazila později a předávala by mu vodu. Místo patnácti bychom mohli hasit až 35 minut," vysvětluje starosta Orlického Záhoří Vojtěch Špinler.

Novou techniku by rádi získali i v Olešnici. "Máme dva vozy, které s obrovským úsilím udržujeme v provozuschopném stavu. Jedno auto je staré 27 a druhé 37 let. Vyměnili bychom však to mladší, protože v našich složitých terénních a klimatických podmínkách potřebujeme cisternovou automobilovou stříkačku s odpovídajícími jízdními vlastnostmi, dostatečnou zásobou vody a nářadím," říká zástupce velitele olešnického sboru dobrovolných hasičů Vít Klouček.

Obě obce se nacházejí v horách až na samotné hranici, kam cesta profesionálním hasičům z nejbližších stanic v Dobrušce a v Rychnově nad Kněžnou trvá příliš dlouho.

Čeští a polští hasiči pořádají společná cvičení

Dobrovolné hasičské sbory ani města a obce, které je zřizují, však peníze na nové vybavení nemají. Spolu s polskými městy Bystrzyca Kłodzka, Kudowa-Zdrój a Miedzylesie už třikrát žádaly na nové vozy peníze z evropských fondů určených na česko-polskou spolupráci v pohraničí. Požadovaly dva miliony eur, což je v přepočtu zhruba 48 milionů korun. Zatím neuspěly.

"Když jsme žádali poprvé, žádný projekt neuspěl. Ve druhém kole selhal jeden z polských partnerů, který nedodal jednu přílohu a kvůli tomu nás vyřadili. Nebýt toho, peníze bychom získali. Potřetí jsme sice uspěli, jenže náš projekt je až jako náhradní. Žádná další výzva už nebude a peníze jsou vyčerpané. Na náš projekt peníze dostaneme, pokud zbudou z jiných projektů," říká rokytnický starosta Petr Hudousek.

Přitom nikde jinde v kraji hasiči s polskými kolegy nespolupracují tak, jako ti v Orlických horách. Už řadu let pořádají společná cvičení, při nichž se učí vzájemně komunikovat či používat techniku sousedů pro případ společného hašení požárů.

Nedělají to nadarmo, třeba hasiči ze Záhoří už byli v Polsku pomáhat několikrát, vyjeli tam už i hasiči z Olešnice. Do některých polských vesnic totiž čeští hasiči přijedou o hodně dřív než polští z jejich nejbližšího stanoviště.

"Peníze se podaří shromáždit v říjnu," říká náměstek hejtmana

Hasiči by se peněz mohli dočkat na podzim. Náměstek královéhradeckého hejtmana Helmut Dohnálek, který má na starost regionální rozvoj, k tomu uvedl: "Čeká se na úspory finančních prostředků z už schválených projektů. Ceny stavebních prací u některých zakázek totiž soutěžením zlevnily až o třicet procent. Předpokládá se, že peníze na projekt se podaří nashromáždit zhruba v říjnu."

Kromě nových aut do Záhoří, Olešnice a polské Kladské Bystřice by se v rámci projektu měla přestavět i stará kotelna v Rokytnici v Orlických horách. Vznikla by z ní hasičská zbrojnice. Ta stávající totiž sídlí v budově, která připomíná spíš stodolu. Část kotelny by sloužila i jako sklad humanitární pomoci pro případ, že by v horách došlo k živelné pohromě, jako byla třeba povodeň v roce 1998.

Podle starosty Špinlera by nová technika nejen lépe pomáhala, ale vyřešila by problémy záchranářů na mnoho let do budoucna. "Dobrovolným hasičům auta vydrží i 30 let a mají je stále v bezvadném stavu. Baví je totiž s technikou pracovat a starat se o ni, je to jeden z důvodů, proč jsou dobrovolnými hasiči," řekl.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Mosty v Hradci vypadají zespodu děsivě, podle správce je jejich stav dobrý

Nadjezd přes Gočárův okruh v Malšovicích.

Stav mostů na hradeckém silničním okruhu považuje správce za dobrý. Pouhý laik však musí při jejich prohlídce...

Nález pevnostní pekárny zpozdí stavbu parkovacího domu v centru Hradce

Odkrytá budova sloužila jako pekárna a skladiště mouky a pečiva. Hradečtí...

Mimořádné úspěchy přinesl archeologický výzkum na místě budoucího parkovacího domu v Gayerových kasárnách v centru...

Po hádce o otcovu milenku i smrt muž podle obžaloby ubodal švagra

Muž bodl svého známého do krku kapesním nožem švýcarského typu (ilustrační...

V krveprolití přerostla loni v létě v pražské Hostivaři rodinná hádka mezi čtyřiatřicetiletým Srdanem M. a jeho o sedm...

Najdete na iDNES.cz