Opravená kaple ve Starém Rokytníku u Trutnova

Opravená kaple ve Starém Rokytníku u Trutnova | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Peníze německých rodáků zachraňují chátrající kapličky kolem Trutnova

  • 2
Nebýt trutnovské radnice a taky peněz od německých rodáků, z některých církevních staveb ve městě a okolí by zbyla jen hromada kamení. Jen v posledních osmi letech zařídilo město opravu desítky kaplí a kostelů. Nedávno se znovu světila kaple v Poříčí, na kterou už úřady kdysi vydaly demoliční výměr.

"Po roce 1990 byla poříčská kaple již bez vnitřního vybavení, bez většiny omítek, s propadlou střechou a poškozenou klenbou. Kdybychom ji neopravili, už dnes nestojí," uvedla trutnovská místostarostka Hana Horynová.

První záchranné práce provedli stavbaři v poříčské kapli už v 90. letech. Od roku 2002 pak dostala kamenná stavba z roku 1821 mimo jiné novou fasádu, měděnou střechu, vnitřní omítky, elektroinstalaci i kompletní vybavení včetně lavic a harmonia.

Některé součásti výzdoby jako svíce, svícny, oltářní plátno či křížek na oltář pořídili do nově opravené kaple Panny Marie Pomocné němečtí rodáci.

Opravená kaple v Babí u Trutnova

Opravená kaple v Babí u Trutnova

"Při shánění peněz na opravy spolupracujeme nejen s bývalými německými obyvateli Trutnova a okolních obcí, ale i s Královéhradeckým krajem a ministerstvem kultury," sdělila místostarostka.

Od roku 2002 se tak podařilo trutnovské radnici shromáždit téměř 16 milionů korun, za které opravila například kostely ve Voletinách a v Poříčí a kaple ve Volanově, Bezděkově, Studenci, Střítěži, Starém Rokytníku či na Janském vrchu.

Opravené církevní památky město raději vybavuje i bezpečnostním systémem proti vandalům a zlodějům. "Ještě nám zbývá opravit kapličky v Bohuslavicích a v Oblanově. Ale ty jsou nejzachovalejší. Proto jsme si je nechali nakonec a přednostně jsme se věnovali těm, které byly v horším stavu," řekla Horynová.