Hradecký hejtman Jiří Štěpán a jeho čtyři náměstci při podpisu memoranda o koaliční spolupráci (24.10.2016).

Hradecký hejtman Jiří Štěpán a jeho čtyři náměstci při podpisu memoranda o koaliční spolupráci (24.10.2016). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Nový hejtman chce provětrat úřad, personální audit svěří úředníkům

  • 0
Nové vedení Královéhradeckého kraje se rozhodlo, že si pořádně posvítí na své úředníky a také na zaměstnance některých příspěvkových organizací. Po jedenácti letech si proto nechá vypracovat personálně organizační audit. Ten má ukázat, jak efektivně organizace využívají zaměstnance.

„Potřebujeme zjistit, jestli někde nemáme nakumulované lidi nebo jestli naopak někde zaměstnanci nechybí,“ říká hejtman Jiří Štěpán (ČSSD).

Náklady na audit podle něj nebudou vysoké, neboť na něj má kraj vyčlenit vlastní pracovníky.

„Mohla by to pro nás samozřejmě zpracovat externí nezaujatá firma, ale tam by byl problém s termíny. Získat výsledky někdy v roce 2018 už by nemělo to kouzlo,“ míní hejtman. „Úředníci by měli být hotovi už v letních měsících příštího roku.“

Podobný průzkum si kraj nechal dělat naposledy před jedenácti lety ještě za prvního hejtmana Pavla Bradíka (ODS). Tehdy audit prováděla soukromá firma a jeho verdikt zněl: propustit 37 úředníků. Nakonec jich odešlo asi dvacet.

Nynější audit by však měl být mnohem větší, protože se dotkne i vybraných příspěvkových organizací kraje.

„Nebude se týkat třeba škol a učilišť, ale zdravotnického holdingu či CIRI, která připravuje některé investice stejně, jako se připravují některé investice na krajském úřadu. Chceme zjistit, zda nedochází k nějaké duplicitě činností. Další organizaci ještě upřesníme,“ vysvětluje mluvčí hejtmanství Martina Götzová.

Že by po plánovaném auditu čekalo kraj nějaké výrazné zeštíhlení, jako tomu bylo v roce 2006, není pravděpodobné. Podle Götzové bude jeho účelem zjistit, jestli úřad organizačně funguje správně.

O tom, že kraj asi nebude chtít moc propouštět, svědčí webové stránky úřadu, podle nichž kraj hledá čtyři nové zaměstnance, a to včetně jedné referentky přímo pro kancelář hejtmana.

Zeštíhlování kraj plánoval v roce 2013, kdy údajně chtěl propustit několik desítek lidí. Podle dostupných údajů z kanceláře hejtmana v roce 2013 pracovalo na kraji 371 lidí, o rok později však už 385. Tehdy se jen lehce snížil počet zaměstnanců zdravotnického holdingu, který opustilo několik lidí

Roste počet úředníků i náměstků

Úředníků na kraji moc neubývá, naopak. Počet zaměstnanců krajského úřadu je nyní nejvyšší za posledních šest let. Od roku 2013, kdy měl 371 zaměstnanců, nabobtnal o 20 lidí, podle nejčerstvějších dat z konce loňského roku měl kraj 391 zaměstnanců.

Rostou také náklady, které úřad vynakládá na mzdy. V roce 2010 činily 131,2 milionu korun, loni kraj úředníkům vyplatil 147,4 milionu. Jen pro srovnání: V roce 2001, kdy kraje ve své nynější podobě vznikly, činily mzdy krajských úředníků pouhých 35 milionů korun, na krajském úřadě jich tehdy pracovalo jen 155 a brali v průměru 13,5 tisíce korun. Při vydělení loňských mzdových výdajů se dojde k průměru přes 30 tisíc korun.

Zajímavostí je, že ač nové vedení kraje nechá udělat personálně organizační audit, už při svém nástupu do funkcí nechalo politický aparát nabobtnávat.

Zatímco minulý hejtman Lubomír Franc (ČSSD) se spokojil jen se dvěma náměstky, Jiří Štěpán má dokonce čtyři. Přitom rozdíl mezi odměnami uvolněného radního a uvolněného náměstka hejtmana činí přes 15 tisíc korun měsíčně. Náměstek pobírá plat 78 515 korun, uvolněný radní 63 100 korun. Vzrostl také počet uvolněných předsedů výborů zastupitelstva, kteří měsíčně berou 58 707 korun.