Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cizinec prý o pěstírně nevěděl. Chystal elektrorozvody, tvrdí žalobce

  15:36aktualizováno  15:36
Kvůli odhalené velkopěstírně konopí stojí před Krajským soudem v Hradci Králové devětadvacetiletý Vietnamec. U soudu však chybí velké ryby, které tahaly za nitky kolem chystaného podniku v Chlumci nad Cidlinou.

Obžalovaný Duc Hoan Nguyen stojí před Krajským soudem v Hradci Králové v případu obří pěstírny marihuany v Chlumci nad Cidlinou (18.3.2015). | foto: Tomáš Kučera, MF DNES

Kdyby se Duc Hoan Nguyen ocitl v rodném Vietnamu před soudem za drogový zločin, hrozil by mu až trest smrti. U hradeckého krajského soudu může počítat maximálně s dvanáctiletým vězením.

Možná si to ani neuvědomoval, když se v jednací síni tak emotivně hájil. Zodpovídá se z toho, že začátkem roku 2013 v jednom domě v Chlumci nad Cidlinou chystal velkopěstírnu konopí (o odhalení pěstírny čtěte zde).

„S obžalobou nesouhlasím. Žádnou pěstírnu marihuany jsem neinstaloval,“ prohlásil Nguyen a divoce přitom rozhazoval rukama. Vypovídal za přítomnosti překladatele.

Obžalovaný tvrdil, že v té době pracoval na stavbách po celém Česku a na své působení v Chlumci si nepamatuje. V jeho výpovědi nejčastěji znělo: „Kdo si mě najal, nevím. Kdo mi zaplatil, nevím. Na to, jestli jsem byl v Chlumci, si nevzpomínám.“

Majitel našel pěstírnu, když vypadával proud

Státní zástupce Jan Vodička je však přesvědčen, že obžalovaný moc dobře věděl, na čem se v Chlumci nad Cidlinou podílel.

„Připravoval pěstírnu konopí. Konkrétně šlo o stavební práce, zabýval se elektrorozvody. Z charakteru toho, co dělal a kde pracoval, mu muselo být jasné, o co se jedná,“ potvrdil Vodička.

Fotogalerie

Na případ upozornil policii v březnu roku 2013 tehdejší majitel domu, který začátkem roku pronajal byt a hospodářskou část objektu vietnamskému podnikateli. Tento klíčový svědek v úterý u soudu kromě jiného řekl, že s nájemcem jednal vždy přes prostředníka a hlavně potvrdil, že obžalovaný v objektu pracoval.

„S nájemcem jsem se nikdy neviděl, všechno šlo přes prostředníky,“ řekl soudu tehdejší majitel Martin M.

Nedlouho poté, co část domu pronajal Vietnamcům, se začaly objevovat podezřelé výpadky elektrického proudu a kdosi zasáhl i do hlavního rozvaděče uvnitř pronajatého bytu.

Když pak otevřel pronajímané prostory, nestačil se divit. Našel čerstvě založenou velkopěstírnu velmi kvalitního konopí s vysokým obsahem omamné látky.

Uvnitř už bylo zařízení za milion korun

Bylo tam připraveno přes 500 kusů řízků rostlin konopí, 120 pytlů se substrátem, tisíc květináčů, přes dvacet kanystrů hnojiva a technické zázemí pro pěstování drogy.

Našly se i pachové filtry či ventilátory pro vzduchotechniku, elektroinstalace s jističi a stovkami metrů kabelů, osvětlení pomocí výbojek a zařízení na zavlažování rostlin.

„Objevil jsem tam technologii pro výrobu konopí. Neprodleně jsem objekt uzamkl a vše nahlásil na policii. Vzpomínám si také, že předtím pětkrát nebo šestkrát vždycky kolem desáté jedenácté večer přijela bílá dodávka, nacouvala až k vratům a něco tam vykládali. Jsem si jistý, že se jednalo o Vietnamce,“ vypověděl svědek Martin M.

Jestli při tom zahlédl i obžalovaného se však nezmínil. Co se týče samotného Duc Hoan Nguyena, s ním se svědek setkal den před ohlášením případu.

„Nachytal jsem ho u elektrického rozvaděče, jak tam něco dělal s elektřinou. Fotografoval si to tabletem a s někým telefonoval. Jsem si na 90 procent jistý, že to byl on. Je to už nějaká doba, ale tehdy na policii jsem ho bezpečně poznal,“ sdělil soudu Martin M.

Když kriminalisté na místo dorazili, vyčíslili hodnotu zařízení na sumu okolo jednoho milionu korun a zabavili ho. Podle spisu se dalo v první fázi vypěstovat okolo 50 kilogramů sušiny marihuany, avšak na konci sezony by to mohlo být až 75 kilogramů sušiny. Policisté odhadli, že zisk z prodeje téměř 80 kilogramů marihuany by pachatelům zřejmě výdaje za pěstírnu z větší části zaplatil.

Obžalovaný muž je ve vězení kvůli drogám

„Lze předpokládat, že obžalovaný byl jen pěšákem, nad kterým byly další osoby. Ty se nám však nepodařilo zjistit. Prováděl stavební úpravy, aby připravil prostory pro pěstírnu konopí. Představuje první článek řetězce rozsáhlé trestné činnosti,“ dodal státní zástupce Jan Vodička.

Duc Hoan Nguyen podle svých slov sháněl práci ve vietnamské tržnici Sapa v Praze, která tvoří díky uzavřené vietnamské komunitě stát ve státě. Vietnamští obchodníci tam nemají rádi kamery ani fotoaparáty.

„Zedničil jsem po pracovní době, moje hlavní práce byla obchodní činnost v tržnici. Po celém Česku jsem opravoval pro Vietnamce ubytovny a domy. Práci mi dohazovali lidé z tržnice. Když jsem měl někam jet, znal jsem jen espézetku auta, které mě vyzvedlo, a kolik hodin mám odpracovat. Zajímalo mě, kolik za to dostanu, to bylo vše,“ vypověděl obžalovaný.

U soudu se zodpovídá z přípravy zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy.

V současné době si ve vězení odpykává trest za jiný drogový zločin. Také v tomto dřívějším případu byl zapleten do pěstování marihuany.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Starostové větších měst v Hradeckém kraji chtějí obhájit svá křesla

Poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec

Radnicím ve všech pěti okresních městech Královéhradeckého kraje mohou i po říjnových volbách šéfovat stejní lidé....

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Najdete na iDNES.cz