Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé v Hradci se zlobí na Romy, kteří se potloukají u Atria. Sepsali petici

  9:29aktualizováno  9:29
Lidem žijícím a pracujícím v okolí obchodního domu Atrium v centru Hradci Králové došla trpělivost se skupinami Romů, které každý den tráví čas v okolí centra. Sepsali proto petici, kde tvrdí, že tito lidé obtěžují okolí. Radnice plánuje nakoupit kamery a strážníkům dát k ruce asistenty prevence kriminality.

Obchodní centrum Atrim v Hradci Králové | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Jsou hluční, pokřikují na kolemjdoucí, nechávají své děti bez dozoru pobíhat a neustále blokují schodiště u bočního vchodu do obchodního centra Atrium v Hradci Králové. To stojí v petici, se kterou se nespokojení obyvatelé města v nejbližších dnech obrátí na hradeckou radnici. Žádají proto po magistrátu u nákupního střediska stálý dozor.

Co žádá petice

"Velké množství nepřizpůsobivých občanů, kteří jsou-li starší, nahlas pokřikují a ruší obecný klid, jsou-li mladší, běhají zcela bez dozoru a dělají nepořádek, aniž by to jejich rodiče jakkoliv zajímalo, znepříjemňuje zážitek, když se člověk rozhodne nakupovat v Atriu. Žádáme proto, aby vedení města situaci neprodleně vyřešilo zavedením stálého dozoru, který bude schopen udržet celou situaci v mezích lidské slušnosti na obou stranách."

"I po upozornění od městské policie nedochází ze strany Romů ke snaze uklidnit své děti, případně přestat blokovat schody, na kterých posedávají. Místo toho se ohánějí rasově motivovaným napadáním od ostatních občanů," vysvětluje jeden z důvodů sepsání petice její autor Jaromír Smrčka.

"Pod bundou měl pistoli"

Jeden z redakcí oslovených lidí se svěřil se zážitkem, jak ho v Atriu jeden z dotyčných obtěžoval a vyhrožoval mu.

"Když jsem si byl pro oběd v čínském bistru, kam pravidelně chodím, přitočil se ke mně starší menší Rom, kterého často vídám na lavičce před Atriem, a chtěl po mně peníze. Když jsem mu odvětil, že nemám, řekl mi, že seděl ve Valdicích. Odhrnul bundu a pod ní měl pistoli. Nevím, jestli byla pravá, ale radši jsem mu dal asi padesát korun, abych se ho zbavil," popisuje pětatřicátník pod podmínkou anonymity.

Bouřlivá diskuse se rozvinula i přímo pod peticí, administrátoři webu ji však v průběhu dne promazávali a z vlastních facebookových stránek raději stáhli odkaz.

"Bydlím u Atria a každý den vidím, jak skupina Romů sedí kolem Atria či Teska, kouří, pijou a dělají bordel. Očividně děti nechodí ani do školy," míní Miroslav Seibert.

"Do Hradce se ráda vracím, ale Atriu se vyhýbám obloukem, hlavně když se začne smrákat. Nejsem zvědavá na rasově motivované urážky od Romů na adresu mého neromského původu," píše Barbora Nečasová.

Vedení obchodního centra spolupracuje s policií

Ředitelka obchodního centra Atrium Lenka Valentová se pravidelně kvůli tomu problému schází s městskou policií, aby dojednala další postup.

"Největší starosti mi dělají děti mezi deseti a osmnácti lety, které nepouštějí zákazníky dovnitř, u výtahů si nacvičují bojová umění nebo v průchodu mezi námi a Teskem hrají fotbal či tancují," popisuje Valentová a dodává, že pokud jsou na pozemku obchodního centra, má na ně ochranka páky a za porušování směrnice Atria je může vykázat.

"Před budovou jsou už ale na městském pozemku a tam musí zasáhnout městská policie," říká ředitelka.

Proto se dohodla se strážníky, že v okolí nákupní galerie posílí hlídky a budou víc a častěji spolupracovat se státními policisty.

Signatáři chtějí petici po nasbírání dostatečného počtu podpisů poslat hradeckému magistrátu. Ten však o problémech už ví.

"Toto téma několikrát řešila i naše komise pro rodinu a sociální prevenci," potvrdila mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková.

Dalším krokem má být zaměstnání dvou asistentů prevence kriminality, kteří by na místě byli k ruce strážníkům.

"Zažádali jsme ministerstvo vnitra o přidělení finanční dotace na zřízení této pozice," sděluje Vlčková. Součástí dotace by měly být i peníze na pořízení pěti kamer, které by v budoucnu měly pomoci strážníkům a policistům lokalitu u Atria lépe hlídat.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Kvůli ucpané hrázi na potoce v Krkonoších uhynuly kriticky ohrožené mihule

Zahrazení průtoku vody do Zlatého potoka v Krkonoších.

Inspektoři životního prostředí vyšetřují úhyn larev kriticky ohrožené mihule potoční ve Zlatém potoce poblíž Mladých...

Starostové větších měst v Hradeckém kraji chtějí obhájit svá křesla

Poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec

Radnicím ve všech pěti okresních městech Královéhradeckého kraje mohou i po říjnových volbách šéfovat stejní lidé....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz