Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli sportovišti v hradecké Třebši padlo trestní oznámení, je i petice

  11:36aktualizováno  11:36
Ztráta zeleně a nízká cena, za kterou chce hradecká radnice prodat soukromému investorovi pozemky v Třebši v Hradci Králové, se nelíbí tamním obyvatelům. Podali trestní oznámení a pod petici se jich podepsalo už 500.

Vizualizace sportovního areálu v hradecké části Třebeš. | foto: Tomáš Vymetálek Architects

Hradečané, kteří si občas rádi zahrají florbal, tenis nebo basketbal, horkotěžko shánějí volné sportoviště, které by si mohli na jednu či dvě hodiny pronajmout. Takových míst je v krajském městě nedostatek.

Sportcentrum HIT v Třebši

Pokud vše půjde podle plánu, chtěla by firma  TPBest se stavbou areálu začít už letos na podzim a hotova by mohla být na jaře 2016. Nyní firma s městem připravuje smlouvu. V případě, že by stavba přesáhla dohodnutý termín, platila by firma penále. Pozemky by měla odkoupit až ve chvíli, kdy bude areál hotový a bude čekat na kolaudaci.

Sportcentrum HIT, jak se má sportoviště jmenovat, by mělo zahrnovat hřiště pro tenis, badminton, plážový volejbal a další sporty. Sloužilo by i hendikepovaným sportovcům, povrch tenisových kurtů by byl vhodný i pro vozíčkáře. Nabídne i kryté kurty, fitness a wellness.

"Sehnat volnou halu je očistec. Byli bychom ochotni zaplatit cokoliv, jen abychom si mohli na půl hodiny zahrát," popisuje své zkušenosti šestatřicetiletý Petr z Malšovic, který si s kamarády občas chodí zahrát florbal.

Hlad po sportovištích pro veřejnost měl už příští rok ukojit plánovaný sportovní areál pro tenisty, volejbalisty, badmintonisty, ale i skateboardisty v Třebši. Soukromý projekt, jenž se má uskutečnit v sousedství budovaného dopravního hřiště, chce však zastavit občanské sdružení.

Odpůrcům se nelíbí, že by lokalita měla přijít o velkou zelenou plochu, a také se jim nezdají podmínky, na nichž se dohodlo město jako majitel pozemku se soukromým investorem areálu.

Odpůrci oznámili věc policii a podepisují petici

Podali proto trestní oznámení na zastupitele města v čele s náměstkem primátora Martinem Soukupem (ODS).

"Kolegové z oddělení hospodářské kriminality trestní oznámení v tuto chvíli prověřují," říká mluvčí krajské policie Ivana Ježková.

Cena pozemků

630 korun za m2 chce město po firmě za pozemky

1 300 korun za m2 mají stát pozemky podle posudku

Oznámení podali členové Sdružení přátel zeleně u Zámostské svodnice.

"Nelíbí se nám, že bychom měli přijít o zeleň, místo které by tu vznikla soukromá hala a další parkoviště," říká člen spolku, právník Milan Kutnar.

Členové spolku teď dokončují petici, kterou hodlají předat městu. "Máme už přes 500 podpisů od lidí žijících v okolí plánované stavby," prozrazuje Kutnar.

Odpůrcům se nezdá ani cena 630 korun za metr čtvereční, za kterou radnice chce firmě TPBest pozemek po dokončení stavby prodat. Celkem by společnost za parcely měla dát 9 milionů korun. V tom s protestujícími souhlasí i někteří opoziční zastupitelé.

"Pozemky chce město za tuto cenu prodat i přes vědomí, že se cena v dané lokalitě může podle předloženého odhadu pohybovat až kolem 1 300 korun za metr čtvereční. Domnívám se, že není nezbytně nutné stavět na tomto místě další sportovní areál za každou cenu," myslí si zastupitelka Lenka Fialová (KSČM).

Náměstek primátora nízkou cenu parcel hájí

Náměstek primátora Soukup, který kvůli podpoře projektu trestnímu oznámení jmenovitě čelí, prodej pozemků za cenu 630 korun za metr hájí.

Vizualizace sportovního areálu v hradecké části Třebeš.
Vizualizace sportovního areálu v hradecké části Třebeš.

"Co se týče ceny, rozhodně není podhodnocená, je pouze na spodní hranici cenového rozpětí ceny obvyklé. Navíc město má a může podpořit podnikání i cenou, pokud se na tom shodnou zastupitelé," hájí projekt náměstek.

Radnice si na pozemky nechala vypracovat čtyři odborné posudky a v nich se odhadové ceny mezi sebou značně liší. Jeden odhad byl i nižší než cena, pro niž se město rozhodlo. Opozice však na jednání koncem loňského roku navrhla nechat vypracovat další revizní posudek, který by cenu parcel upřesnil.

Šéf majetkového odboru hradeckého magistrátu Ondřej Votroubek s tím ale nesouhlasí. "Radou města je schválen soubor znalců, jejichž stanoviska považujeme za klíčová a jasná. Není proto důvod nechat zpracovávat posudek další," tvrdí Votroubek.

Jednatelka firmy TPBest Petra Benešová upozornila, že pokud by její společnost měla za pozemky zaplatit dvakrát tolik, firmě už by se nevyplatilo areál s kurty a halou stavět.

"Autorka nejvyššího cenového posudku lokalitu posuzovala jako naprosto komerční místo, na kterém by mělo stát třeba obchodní centrum. Taková cena by pro nás byla likvidační, protože i s původně dohodnutou cenou pozemku bude mít areál návratnost v řádu desítek let," říká Benešová, která sedí i v představenstvu firmy provozující Luční a Labskou boudu v Krkonoších.

Občanskému sdružení se nelíbí ani rozšíření parkoviště

Nejen proti ceně a zastavění zeleně sportovním areálem protestuje spolek, ale i proti rozšiřování parkoviště, které si jako vedlejší akci naplánovalo město.

"Sportoviště má být v dostatečném odstupu od bytových domů, město ale ve finále plánuje v proluce postavit parkoviště. A to se nám taky nelíbí," říká Kutnar.

Podle náměstka Soukupa chce radnice tímto krokem zkvalitnit bydlení v Třebši. "Vyřešili bychom tím nedostatek parkovacích míst v této lokalitě," míní náměstek.

Protestující proto už připravují návrh, jak by místo, které je v současnosti částečně zarostlé náletovými dřevinami, mělo vypadat.

"Rádi bychom tam měli parkovou úpravu s oddychovou zónou, kam by mohli jít maminky s dětmi nebo senioři. Klidně by tam mohla být i bruslařská dráha, kterou investor navrhoval, proti té nic nemáme," vysvětluje Kutnar.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Zámek v Horním Maršově nejspíš někdo zapálil, vzorky zkoumá laboratoř

Požár zámku v Horním Maršově (19.8.2018).

Vyšetřovatelé hasičů dopoledne odebrali vzorky z vyhořelého barokního zámku v Horním Maršově na Trutnovsku. Po ohledání...

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

První hostel na světě stál v Krkonoších, dnes z něj zbyly základy

Jak vypadal vrchlabský herberk ukazuje výřez z dobové pohlednice.

V Hořejším Vrchlabí dodnes stojí kamenné základy první bezplatné ubytovny pro studenty na světě. Takzvaný herberk zde...

Najdete na iDNES.cz