Nová vizualizace Parku Malšovice (únor 2014).

Nová vizualizace Parku Malšovice (únor 2014). | foto: Ateliér Casua

Hradec má studii na městský stadion, bojuje za něj i nová petice

  • 2
Začíná sběr podpisů pod petiční akci, která podporuje stavbu hradeckého městského stadionu a odmítá developerský projekt Park Malšovice. Podle autorů by aréna byla levnější a s charakteristickým osvětlením ve tvaru lízátek, odpůrci argumentují dalším zdržováním.

Před dvěma týdny podpořilo v bleskové anketě iDNES.cz nejvíce čtenářů vznik fotbalové arény včetně plánovaného obchodního centra. V úterý ale odstartovala petice, od které si autoři naopak slibují, že přesvědčí hradecké zastupitele o prospěšnosti budování výhradně městského stadionu bez komerčního střediska.

"Aspoň pár stovek lidí bychom přesvědčit mohli. S jejich podpisy poté zajdeme na vedení radnice, aby vidělo, že určitá část obyvatel si myslí, že developerský projekt je pro celé město velmi špatný a skoro až smrtící. Oslovíme samozřejmě i fotbalový fanklub," řekl jeden z organizátorů petice Aleš Dohnal.

Argumenty petice pro městský stadion

* Hradec prý ušetří desítky milionů korun, levnější má být i provoz

* Městská aréna bude citlivější k životnímu prostředí, obchodní centrum by prý znamenalo kolony aut

* Centrum by údajně mělo neblahý ekonomický dopad na střed města

* Podle územního plánu je lokalita vyhrazená pro relaxaci

* Bude možné zachovat lízátka

* Klub se nebude muset stěhovat během výstavby stadionu

* Městský stadion neznamená zdržení. Od vyhlášení soutěže k stavbě prý stačí asi dva a půl roku

Zastánci developerského projektu nazvaného Park Malšovice jsou však dál přesvědčeni, že snaha o městský stadion je krokem zpět.

"V současné době je to nejdál dotažené úsilí, které má budoucnost. Kdyby do toho město mělo jít samo, bude to znamenat zdržení a potom zcela jistě i okleštění od důležitých sportovních atributů," uvedl dlouholetý fanda hradeckých fotbalistů Jan Pražák.

Autoři petice tvrdí opak a vytvořili internetové stránky, kde se snaží argumenty přívrženců Parku Malšovice i údajné mýty o projektu jeden po druhém bořit (více v boxu).

Podle nich by městský stadion byl levnější, rychlejší, ekologičtější a v neposlední řadě by mohla být zachována charakteristická lízátka coby osvětlení.

"Prostě už nám začalo vadit sedm let lží developerů, že jejich projekt je pro Hradec jedinečný finančně i architektonicky," vysvětlil vznik iniciativy Dohnal.

Hradecká radnice se městským stadionem zabývá

Přestože zastupitelstvo teprve bude hlasovat o tom, zda město po odchodu vítěze výběrového řízení (ECE Group) dovolí, aby stavbu se všemi závazky převzala konkurenční firma HB Reavis, architektonický odbor radnice už se začal intenzivně seznamovat s podklady pro arénu ryze městskou.

"Naším úkolem je být připraveni na eventuality, které mohou nastat, tedy i na tu, kdyby se nepokračovalo podle současných smluv," pronesl hlavní hradecký architekt Petr Brůna.

Ovšem nepotvrdil ani nevyvrátil domněnky, že cena stavby by se pohybovala kolem 300 milionů korun a podle petičníků by tedy vyšla zhruba o 90 milionů levněji než při spolupráci s developerem. "Existuje několik variant a každá má jiný finanční rozsah," sdělil Brůna.

Inspiraci pro přibližně stejně drahou arénu tvůrci petice hledali ve Slovinsku. Zalíbil se jim šest let starý stadion NK Maribor s kapacitou téměř 13 tisíc diváků a osvětlením připomínajícím hradecká lízátka. Náklady činily necelých 300 milionů korun a stavba splňuje přísná kritéria pro mezinárodní zápasy.

Existenci nové studie městského stadionu potvrdil i náměstek primátora Jindřich Vedlich.

"Zpracovávali ji odborníci z ČVUT, už je hotová, avšak s materiály se nejdříve musí detailně seznámit vedení města," upozornil Vedlich, který nezná finanční závěry studie, ale patří k zastáncům stavby s developerem: "Ve fázi, kdy už je platné územní rozhodnutí, je na změnu pozdě. Tato diskuse by byla co platná v roce 2009."

Zatímco Dohnal si umí představit možnost, že o stadionu rozhodne referendum, náměstek je jednoznačně proti. "O tom rozhodují zastupitelé, kteří už o tom jednali v desítkách předchozích usnesení," dodal Vedlich.

"Referendum je jednou z možností, ale pro nás je podstatné, aby město ještě před prázdninami ukončilo smlouvy s ECE a neumožnilo vstup HB Reavis do projektu. Potom by ještě před podzimními komunálními volbami mohla být vyhlášena architektonická soutěž na nový městský stadion," řekl Dohnal, podle něhož bude možné petici podepsat na vybraných místech ve městě.

Získat na svou stranu fotbalové fanoušky ale nebudou mít snadné. "Mnoho z těch, kteří nyní říkají, abychom postavili stadion bez obchodního centra, vystupovali před pár lety proti výstavbě samotného stadionu," upozornil třeba František Řehounek z fanklubu Votroci 2000.