Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Petice chce záchranu bývalého kina u Střelnice, budova má jít k zemi

  15:21aktualizováno  15:21
Lidé se pustili do boje za zachování dřevěné budovy bývalého kina v parku Střelnice v centru Hradce Králové. Podepisují petici a skupina architektů podala podnět na prohlášení „dřeváku“ kulturní památkou. Objekt patří sociálním demokratům, kteří by ho nejraději zbourali.

Dřevěný objekt v zahradě kulturního domu Střelnice v Hradci Králové loni oslavil 90 let 10.10.20015). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Dřevěné Biolido v parku Střelnice v centru Hradce Králové sloužilo za první republiky jako letní kino s restaurací, po 2. světové válce se v něm tančilo na zábavách či čajích, v letech osmdesátých v něm hrávaly folkové kapely, ale v 90. zábavu utnula tržnice.

Několik let je už budova zavřená a vlastník, Česká strana sociálně demokratická, chce téměř sto let starý „dřevák“ zbourat (více čtěte zde).

Fotogalerie

Skupina Hradečanů s architektem Václavem Hájkem však tvrdí, že dřevěná stavba má svoji hodnotu a mohla by opět sloužit, třeba jako městská tržnice.

Sepsali petici, kterou chtějí zaslat městským zastupitelům a přesvědčit je, že by měli Biolido od sociálních demokratů odkoupit a zrekonstruovat či pomoci s hledáním vhodného investora. Zároveň podali na ministerstvo kultury podnět na prohlášení objektu kulturní památkou. Ten prověřuje Národní památkový ústav.

„Pražské Předměstí bohužel trpí mnohdy nešťastnými soukromými i veřejnými investicemi. Sociální a další problémy jsou přímo provázané s prostředím a cílem radnice by mělo být lokalitu zpříjemnit a povzbudit v ní městský život. Dát občanům důvod, proč se tam na chvíli zastavit, pohodlně nakoupit, vypít kafe v kavárně nebo si jen sednout v parku. To vše na rozdíl od řady pompézních investic může dřevěnka a přilehlý park po rekonstrukci nabídnout,“ míní Hájek, který z vlastní iniciativy vytvořil vizualizace případné městské tržnice (o návrhu jsme psali zde).

Týden starou petici zatím na internetu podepsaly necelé dvě stovky lidí, dalších 200 podpisů nasbírali aktivisté na papírových arších, které jsou na několika veřejných místech ve městě. V diskusi pod elektronickou peticí drtivá většina záchranu budovy podporuje. Petici podepisují i lidé z Pardubic, Chlumce nad Cidlinou či Prahy.

„Návrh na městskou tržnici se mi moc líbí, prostředí pro trhy by bylo o mnoho lepší a přirozenější než pod celtou před Teskem v centru. Zpřístupnění a obnova parku vedle dřevěnky jen podtrhuje skvělý nápad, jak tuto část města zkulturnit,“ napsal Tomáš Uhlík z Hradce Králové.

Dochovaný svědek konjunktury

Vše záleží na ČSSD a také na představitelích města. Že by se podařilo prosadit rekonstrukci u vlastníka, se nezdá reálné. V minulosti to už na dotaz MF DNES zavrhl místopředseda strany zodpovědný za hospodaření Martin Starec.

„Stavba už je za hranicí životnosti a s přáteli z kraje debatujeme, co s ní. Prvním krokem nejspíš bude, že ji strhneme, a až to bude možné, na jejím místě bychom rádi postavili budovu novou, která by mohla sloužit nám i veřejnosti. Byla by škoda krásný park nevyužít,“ uvedl Starec.

Současné finanční problémy, které sociální demokracii hrozí, by ji mohly přivést k pokusu objekt prodat někomu, kdo by o něj měl zájem. Hradecká radnice to však není.

„Byť bych krytou tržnici ve městě uvítal, neumím si představit, že by město kupovalo stranický majetek a navíc od strany, která je v radniční koalici,“ uvedl náměstek primátora pro rozvoj města Jindřich Vedlich (TOP 09).

Jedinou šancí pro někdejší estrádní síň může být už jen soukromý investor. Háčkem je však její umístění, neboť uzavřený park, v němž stojí, patří sociálním demokratům.

Pokud by se našel zájemce ochotný dřevěnku opravit, možné by to bylo. Na hradeckém památkářském odboru leží zachovalá dokumentace ke stavbě.

„Pokud by majitelé měli zájem, šla by podle ní budova přestavět a navrátit do původního stavu,“ potvrdil šéf odboru Jan Falta.

Biolido vyrostlo v zahradě někdejšího Dělnického domu, dnešního kulturního domu Střelnice, v roce 1924, autorem byl tesařský mistr Jan Krám z Pražského Předměstí. Je postavené ve stylu rondokubismu, v minulosti bylo otevřenou stavbou, pozdější úpravy ji uzavřely.

„Budova se do dnešní doby dochovala téměř v původní podobě pouze s dílčími mladšími úpravami. Z hlediska stavebně-technického je v poměrně dobrém stavu, avšak začínají se projevovat známky zanedbávání údržby,“ řekl architekt Hájek.

Petici za zachování dřevěnky podporuje i řada odborníků, které petenti oslovili.

„Jde o nemnohého dochovaného svědka konjunktury a tím i čilého společenského života v nové republice. Kulturní vyžití dělníků v přijatelné cenové hladině vyvolávalo budování takovýchto staveb ve větších městech. Většina z nich už zanikla, takže hradecká získává na hodnotě i svým zachováním. Je politováníhodné, že majitel - strana, která si klade za cíl vytvářet a udržovat důstojné a kulturní podmínky pro pracující v zaměstnaneckém poměru - si neváží stavby, která dokumentuje úroveň a možnosti společenského vyžití v historii právě té vrstvy společnosti, která je pro stranu jednou z cílových,“ míní Michael Rykl z Fakulty architektury ČVUT v Praze.

„Prohlášení dřevěnky za památku by pomohlo přimět ČSSD, aby se o svůj majetek řádně starala. Jednání a finanční situace strany totiž nahrává spekulacím, že dřevěnku neplánují rekonstruovat ani nahradit novou kvalitou. Je tak docela možné, že na jejím místě vznikne nežádoucí investice typu parkoviště,“ obává se hradecký aktivista Aleš Dohnal.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Zažili jsme den na horách se záchranáři, k případu vyjíždějí do minuty

Záchrana zraněné běžkařky v Orlických horách.

Zapomeňte na romantickou představu větrem ošlehaných horalů na sjezdovkách. Horská služba staví na profesionalitě....

Náklaďák při předjíždění smetl cyklistku. Oslnilo mě slunce, tvrdí řidič

Tatra na Jičínsku vytlačila cyklistku (21.3.2018).

U Lázní Bělohrad na Jičínsku smetl ráno nákladní vůz Tatra s přívěsem 44letou cyklistku. Řidič policii řekl, že ho...

Nález pevnostní pekárny zpozdí stavbu parkovacího domu v centru Hradce

Odkrytá budova sloužila jako pekárna a skladiště mouky a pečiva. Hradečtí...

Mimořádné úspěchy přinesl archeologický výzkum na místě budoucího parkovacího domu v Gayerových kasárnách v centru...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz