Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Petice chce záchranu bývalého kina u Střelnice, budova má jít k zemi

  15:21aktualizováno  15:21
Lidé se pustili do boje za zachování dřevěné budovy bývalého kina v parku Střelnice v centru Hradce Králové. Podepisují petici a skupina architektů podala podnět na prohlášení „dřeváku“ kulturní památkou. Objekt patří sociálním demokratům, kteří by ho nejraději zbourali.

Dřevěný objekt v zahradě kulturního domu Střelnice v Hradci Králové loni oslavil 90 let 10.10.20015). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Dřevěné Biolido v parku Střelnice v centru Hradce Králové sloužilo za první republiky jako letní kino s restaurací, po 2. světové válce se v něm tančilo na zábavách či čajích, v letech osmdesátých v něm hrávaly folkové kapely, ale v 90. zábavu utnula tržnice.

Několik let je už budova zavřená a vlastník, Česká strana sociálně demokratická, chce téměř sto let starý „dřevák“ zbourat (více čtěte zde).

Fotogalerie

Skupina Hradečanů s architektem Václavem Hájkem však tvrdí, že dřevěná stavba má svoji hodnotu a mohla by opět sloužit, třeba jako městská tržnice.

Sepsali petici, kterou chtějí zaslat městským zastupitelům a přesvědčit je, že by měli Biolido od sociálních demokratů odkoupit a zrekonstruovat či pomoci s hledáním vhodného investora. Zároveň podali na ministerstvo kultury podnět na prohlášení objektu kulturní památkou. Ten prověřuje Národní památkový ústav.

„Pražské Předměstí bohužel trpí mnohdy nešťastnými soukromými i veřejnými investicemi. Sociální a další problémy jsou přímo provázané s prostředím a cílem radnice by mělo být lokalitu zpříjemnit a povzbudit v ní městský život. Dát občanům důvod, proč se tam na chvíli zastavit, pohodlně nakoupit, vypít kafe v kavárně nebo si jen sednout v parku. To vše na rozdíl od řady pompézních investic může dřevěnka a přilehlý park po rekonstrukci nabídnout,“ míní Hájek, který z vlastní iniciativy vytvořil vizualizace případné městské tržnice (o návrhu jsme psali zde).

Týden starou petici zatím na internetu podepsaly necelé dvě stovky lidí, dalších 200 podpisů nasbírali aktivisté na papírových arších, které jsou na několika veřejných místech ve městě. V diskusi pod elektronickou peticí drtivá většina záchranu budovy podporuje. Petici podepisují i lidé z Pardubic, Chlumce nad Cidlinou či Prahy.

„Návrh na městskou tržnici se mi moc líbí, prostředí pro trhy by bylo o mnoho lepší a přirozenější než pod celtou před Teskem v centru. Zpřístupnění a obnova parku vedle dřevěnky jen podtrhuje skvělý nápad, jak tuto část města zkulturnit,“ napsal Tomáš Uhlík z Hradce Králové.

Dochovaný svědek konjunktury

Vše záleží na ČSSD a také na představitelích města. Že by se podařilo prosadit rekonstrukci u vlastníka, se nezdá reálné. V minulosti to už na dotaz MF DNES zavrhl místopředseda strany zodpovědný za hospodaření Martin Starec.

„Stavba už je za hranicí životnosti a s přáteli z kraje debatujeme, co s ní. Prvním krokem nejspíš bude, že ji strhneme, a až to bude možné, na jejím místě bychom rádi postavili budovu novou, která by mohla sloužit nám i veřejnosti. Byla by škoda krásný park nevyužít,“ uvedl Starec.

Současné finanční problémy, které sociální demokracii hrozí, by ji mohly přivést k pokusu objekt prodat někomu, kdo by o něj měl zájem. Hradecká radnice to však není.

„Byť bych krytou tržnici ve městě uvítal, neumím si představit, že by město kupovalo stranický majetek a navíc od strany, která je v radniční koalici,“ uvedl náměstek primátora pro rozvoj města Jindřich Vedlich (TOP 09).

Jedinou šancí pro někdejší estrádní síň může být už jen soukromý investor. Háčkem je však její umístění, neboť uzavřený park, v němž stojí, patří sociálním demokratům.

Pokud by se našel zájemce ochotný dřevěnku opravit, možné by to bylo. Na hradeckém památkářském odboru leží zachovalá dokumentace ke stavbě.

„Pokud by majitelé měli zájem, šla by podle ní budova přestavět a navrátit do původního stavu,“ potvrdil šéf odboru Jan Falta.

Biolido vyrostlo v zahradě někdejšího Dělnického domu, dnešního kulturního domu Střelnice, v roce 1924, autorem byl tesařský mistr Jan Krám z Pražského Předměstí. Je postavené ve stylu rondokubismu, v minulosti bylo otevřenou stavbou, pozdější úpravy ji uzavřely.

„Budova se do dnešní doby dochovala téměř v původní podobě pouze s dílčími mladšími úpravami. Z hlediska stavebně-technického je v poměrně dobrém stavu, avšak začínají se projevovat známky zanedbávání údržby,“ řekl architekt Hájek.

Petici za zachování dřevěnky podporuje i řada odborníků, které petenti oslovili.

„Jde o nemnohého dochovaného svědka konjunktury a tím i čilého společenského života v nové republice. Kulturní vyžití dělníků v přijatelné cenové hladině vyvolávalo budování takovýchto staveb ve větších městech. Většina z nich už zanikla, takže hradecká získává na hodnotě i svým zachováním. Je politováníhodné, že majitel - strana, která si klade za cíl vytvářet a udržovat důstojné a kulturní podmínky pro pracující v zaměstnaneckém poměru - si neváží stavby, která dokumentuje úroveň a možnosti společenského vyžití v historii právě té vrstvy společnosti, která je pro stranu jednou z cílových,“ míní Michael Rykl z Fakulty architektury ČVUT v Praze.

„Prohlášení dřevěnky za památku by pomohlo přimět ČSSD, aby se o svůj majetek řádně starala. Jednání a finanční situace strany totiž nahrává spekulacím, že dřevěnku neplánují rekonstruovat ani nahradit novou kvalitou. Je tak docela možné, že na jejím místě vznikne nežádoucí investice typu parkoviště,“ obává se hradecký aktivista Aleš Dohnal.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

Stará sýpka u nádraží v Hradci unikne demolici, budou z ní kanceláře

Hradecký magistrát chce zachránit silo s cihlovou fasádou u nádraží.

Někdejší sýpka u hlavního nádraží v Hradci Králové k zemi nepůjde. Nový majitel chce v industriální památce vybudovat...

Znalci nedoporučili nový výslech zneužité dcery, soud tak muži snížil trest

Vazební věznice Hradec Králové

O dva roky nižší trest si napodruhé vyslechl u Krajského soudu v Hradci Králové M.O., který zneužil vlastní sedmiletou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz