Petr Hirsch včera prošel Hradcem Králové.

Petr Hirsch včera prošel Hradcem Králové. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Dvorský dobrodruh vyrazil na cestu kolem světa. Má na ni dvacet let

  • 0
Na první etapu pěší cesty kolem světa vyrazil v neděli Petr Hirsch ze Dvora Králové. Během pěti měsíců plánuje ujít zhruba pět tisíc kilometrů, propojit hlavní města a v každém státě zasadit strom míru. Do cíle úvodní etapy norského Trondheimu by se měl dostat na podzim. Odtud chce čtyřiatřicetiletý vytrvalec příští rok pokračovat.

Na cestu se vydal přesně čtyři roky poté, co zahájil svou první velkou pouť do španělského Santiaga de Compostela, dále do Říma a Jeruzaléma.

"Nedá se to srovnávat. Cesta do Santiaga pro mě byla osobní záležitostí, tehdy jsem byl v neveselém rozpoložení a byla to cesta k uzdravení. Teď je to cesta pro lidi a k lidem. Smyslem je putovat pro mír, přenášet ho chůzí k lidem. Mám určité povinnosti, organizuje se kolem toho řada akcí," upozornil na rozdíly Petr Hirsch.

Cestovatel vyšel první červnový den ze Dvora Králové nad Labem. První zastávkou byl Domov sv. Josefa v Žirči, kde zasadil strom míru. Podpořit ho přišly desítky lidí, včetně osmi přátel z Bratislavy.

"Víme, co to je putování. Je to velké rozhodnutí a každodenní boj. Myslím si, že se to Petrovi podaří. Taková cesta vždy začíná a končí v hlavě," poznamenal Boris Marko.

Deset eur na den

První týdny stráví Hirsch v České republice. V pondělí prošel Hradcem Králové, dál pokračuje do Nymburka, Prahy a Chebu. V Německu se poté napojí na evropskou dálkovou trasu E3, která ho zavede až do Lucemburska.

"Rozhodně nepůjdu s autoatlasem podél silnice. Mým cílem je procházet poutní a turistické stezky, protože když je nebudeme prošlapávat, tak zarostou," vysvětlil.

Jeho batoh váží kolem 15 kilogramů. Kromě karimatky, spacáku a oblečení v něm zabírá nejvíce místa elektronika: chytrý telefon, fotoaparát, laptop, nabíječky.

Celou výpravu totiž bude dokumentovat a veřejnost tak může jeho odyseu sledovat na webových stránkách pout.eu i na sociálních sítích. Spát bude, stejně jako při předchozí pouti, především ve volné přírodě. Denní rozpočet si stanovil na deset eur.

Petr Hirsch hodlá pěšky projít zeměkouli během následujících dvaceti let. Celkem může urazit až sto tisíc kilometrů.

"Odhodlání tam je, ale nijak si to neidealizuju. Vím, že každý krok může být poslední. Soustředím se na tento rok a až se vrátím, začnu připravovat další etapu," dodal cestovatel.