Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dvorský Forrest Gump vzdal pochod kolem světa, nechce zůstat sám

  6:53aktualizováno  6:53
Královédvorský Forrest Gump si ve švédských lesích uvědomil, že pěší maraton napříč zeměkoulí nejde skloubit s rodinným životem. Po dvou letech ukončil pochod, který měl měřit až sto tisíc kilometrů.

Na třetí etapu trasy už Petr Hirsch nevyrazí. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Když před dvěma lety dálkový chodec Petr Hirsch vycházel na cestu kolem zeměkoule, plánoval, že necelých sto tisíc kilometrů urazí za 20 let. K více než sedmi tisícům kilometrů, které dosud ušel, ale další už nepřidá. Alespoň ne v projektu Pěšky kolem světa. Po prosincovém návratu ze severní Evropy se rozhodl putování ukončit. Poutnictví se ale bude věnovat i nadále.

Fotogalerie

Zatímco v roce 2014 po první etapě byl plný odhodlání svou misi za 20 let dokončit, po loňském roce změnil názor. Sám přiznává, že rok 2015 byl na cestování extrémně náročný: kvůli chladu, dešti, ale především kvůli samotě. Vzdálenosti mezi obcemi na severu Evropy dosahovaly i stovky kilometrů, často několik dní nepotkal jediného člověka.

„Když jsem na podzim putoval přes tisíc kilometrů švédskými lesy jižně od Stockholmu, s každým dalším krokem jsem si uvědomoval, že nechci zůstat sám a obětovat 20 let svého života sólo projektu, na jehož konci na mě bude čekat samota. Prostě jsem přijal to, že putování v tomto extrémním pojetí a rodina nejdou skloubit dohromady,“ vysvětluje šestatřicetiletý Petr Hirsch.

Původně zamýšlený model - šest měsíců na cestě, půl roku v Čechách - se v praxi ukázal jako těžko realizovatelný.

Kolem světa

Cestu kolem světa Petr Hirsch zahájil v červnu 2014. V první etapě urazil 3 400 kilometrů. Ze Dvora Králové došel přes Německo, Lucembursko, Belgii, Holandsko až do Kodaně.

Do dánské metropole se loni v létě vrátil a pokračoval dál na sever Evropy. Na podzim doputoval k návštěvnickému centru Severního polárního kruhu v Norsku, prošel Švédsko, Finsko a část Ruska. Cestu ukončil v estonském městečku Tudu, odkud se v prosinci vrátil do Čech.

Za dva roky jeho chodecký „tachometr“ zaznamenal 7 300 kilometrů.

„Už první rok doma se ukázalo, že většinu času musím strávit objížděním prezentací a přednášek, abych zajistil další prostředky na cestu kolem světa, a tak bych vlastně doma s rodinou v budoucnu nemohl být,“ vrací se cestovatel do roku 2014, kdy projekt zahájil. Na druhou etapu vloni už vyrážel s velkým vnitřním otazníkem (o druhé etapě čtěte zde).

Hirsch původně zamýšlel obejít svět za 20 let a urazit až sto tisíc kilometrů (o začátku jeho cesty jsme psali zde). Mezi lety 2010 až 2012 zvládl 16 tisíc kilometrů dlouhou túru z Čech do Santiaga de Compostela, Říma a Jeruzaléma. Od té doby byl prakticky neustále na cestě, ušel na 24 tisíc kilometrů. Po šesti letech se rozhodl zastavit se.

„Jedním z hlavních motivů vyrazit do Santiaga bylo vyhoření a rozpad manželství. Uvědomil jsem si, že již dál před minulostí utíkat nechci a že se cítím připravený znovu se vrátit a přijmout svůj život a odpovědnost za něj do vlastních rukou,“ dodává.

Putování jako cesta za poznáním

Přestože se rozhodl cestu kolem světa ukončit, chce, aby projekt v jiné formě pokračoval. Bude oslovovat jednotlivce i organizace, aby každý pěšky šel určitý úsek.

„Bude třeba 200 lidí, kteří se na pěším putování kolem světa budou podílet. Z různých států, různých národností a vyznání,“ naznačuje cestovatel.

Částečně se vrátí ke své původní profesi SAP konzultanta, ale poutnictví se bude věnovat dál. Chce zúročit zkušenosti, které za posledních šest let nasbíral. Plánuje založit spolek a organizovat pěší poutě po České republice a v zahraničí.

Petr Hirsch se vydal na cestu kolem světa.

Petr Hirsch na cestě kolem světa.

„Hlavním posláním bude rozvíjet putování a dálkovou chůzi jako nástroj cesty za poznáním či za osobním rozvojem. Konkrétně půjde o individuální a skupinové doprovázení,“ prozrazuje Petr Hirsch.

V srpnu plánuje uspořádat poutnickou expedici do Norska ve stopách svatoolafské cesty, kterou sám prošel.

Mezi další plány patří rozvoj Jeruzalémské poutní cesty, bude se podílet na jejím vytrasování a vyznačení s napojením u Brna, odkud se dá přes Mikulov dojít do Vídně po Cestě svatého Jakuba, jež vede do Španělska. Ve Vídni se lze napojit na rakouskou páteřní Jeruzalémskou cestu, po které poutníci mohou směřovat do kolébky křesťanství, tedy do Izraele. Dvorský dobrodruh chce také na cestách doprovázet zdravotně postižené.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Náklaďák při předjíždění smetl cyklistku. Oslnilo mě slunce, tvrdí řidič

Tatra na Jičínsku vytlačila cyklistku (21.3.2018).

U Lázní Bělohrad na Jičínsku smetl ráno nákladní vůz Tatra s přívěsem 44letou cyklistku. Řidič policii řekl, že ho...

Záchraně nosorožců jsme mnohem blíž i díky Sudánovi, věří šéf zoo Rabas

Poslední samec severního bílého nosorožce Sudán

Přestože po smrti 45letého samce Sudána v keňské rezervaci Ol Pejeta zbývají na světě poslední dva nosorožci severní...

Hronov prodá mlýn. Je památkou po Čapcích, brojí příznivci spisovatelů

Někdejší vstup do mlýna a papírny v Hronově se nachází pod úrovní terénu.

Část Hronovských silně znepokojil možný prodej zchátralého Čapkova mlýna. Radnice přislíbila dům prodat za 2,99 milionu...

Najdete na iDNES.cz