Funkci v RRTV nepotřebuji, tvrdí Štěpánek o nominaci, která budí emoce

  8:44aktualizováno  8:44
Hradecký muzikant a politik svérázných názorů Petr Štěpánek se znovu může vrátit na scénu. Jakmile hnutí ANO oznámilo, že ho navrhuje za člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, strhla se nevídaná bouře. Poslanci budou nového člena rady vybírat dnes.

Petr Štěpánek na nevolebním kongresu ODS 22. října 2011 | foto:  Petr Topič, MAFRA

O členství v radě se uchází kromě Štěpánka také právnička Olga Ulrichová za Piráty a bývalý náměstek ministra kultury Patrik Košický za KDU-ČSL

Přitom nad Petrem Štěpánkem se téměř zavřela politická voda už od září 2013, kdy poněkud fanfarónsky vystoupil a vzápětí opět vstoupil do ODS. Od té doby založil - a opět velmi brzy opustil - kontroverzní hnutí Alternativa pro Českou republiku, nahrál čtyři cédéčka a svými názory zásoboval většinou jen svůj web.

Hradecký publicista teď však za hnutí ANO, jehož šéfa na svém facebookovém profilu označil za slovenského gaunera, kandiduje do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), tedy do orgánu, u kterého si stěžuje na Českou televizi kvůli údajné neobjektivitě pořadu Newsroom ČT24.

Štěpánek, exmístopředseda RRTV, mimochodem také napsal, že „Česká televize je zločinecká organizace, jež nám za naše vlastní peníze vymývá mozky“.

Štěpánkovu nominaci kritizují například předsedové Syndikátu novinářů Adam Černý, Českého centra PEN klubu Jiří Dědeček i Českého filmového a televizního svazu FITES Martin Vadas.

„Ty emoce mě vlastně ani nepřekvapily, ale svým způsobem je to smutné. Nerozumím šílenému strachu lidí i organizací nějakým způsobem finančně napojených na Českou televizi, že ve třináctičlenné radě by mohl usednout jeden Štěpánek,“ komentuje svou nominaci Štěpánek a odmítá názory - jež však rozvířil on sám - že chce Českou televizi zničit.

„To se mi skutečně předhazuje, ve skutečnosti je to samozřejmě nesmysl a pouhý bonmot. Spíš bychom se mohli zamyslet nad tím, zda ČT patří těm, kterým se líbí a kteří její veřejnoprávnost považují za skvělou, anebo jestli patří všem poplatníkům, tedy i těm, kteří s jejím vysíláním nejsou spokojeni. Mají snad tihle lidé jen platit anebo mají mít zastoupení v podobném orgánu jako je rada a říkat třeba i nepříjemné věci?“ ptá se Štěpánek.

Například se mu nelíbí údajná názorová uzavřenost ČT: „Problém není, co vysílá, ale spíš, co nevysílá. Názorové spektrum je mnohem širší a mně vadí, že lze vyčíst, s jakým názorovým směrem redaktoři ČT víceméně souzní. Zvlášť zpravodajství má být podle mě zcela bezpříznakové. ČT by neměla selektovat, například tím, že nepustí celý projev Nigela Farage nebo Viktora Orbána v Evropském parlamentu a jen vysvětlí, co vlastně říkali a že to myslí špatně.“

Poslanci za ANO se v názoru na Štěpánka neshodnou

Přestože Štěpánka do rady navrhuje ANO, názorovou jednotu uvnitř hnutí najít nelze. Zatímco poslankyně Barbora Kořanová i předseda volebního výboru Stanislav Berkovec jej jednoznačně doporučí, například pardubický poslanec Martin Kolovratník pak Štěpánka rezolutně odmítá a jeho výroky označil za silácké až extremistické.

„Na našem poslaneckém klubu se budu snažit přesvědčovat své kolegy, abychom se rozhodli jinak,“ říká Kolovratník.

„Vím, o koho jde, trochu mě to jméno udivilo, ale zároveň nemám informace,“ přiznává hradecký poslanec Jiří Mašek.

„Je to kontroverzní osobnost, ale nechtěl bych se k tomu vyjadřovat,“ konstatuje další poslanec za ANO Petr Sadovský z Dobrušky.

Podle Štěpánka jde spíš o souhru okolností, že jej do funkce navrhuje jím kritizované ANO a ještě před několika dny by o návratu do RRTV ani nefantazíroval.

„Ležel jsem na břehu moře, když mi volal jeden nejmenovaný poslanec - nikoli z ANO - a ptal se, zda bych nekandidoval, že prý mluví za širší skupinu poslanců. Pak se ozval o tři dny později, že si v ANO dali podmínku, že mě navrhnou sami. Sešel jsem se s předsedou jejich zastupitelského klubu Jaroslavem Faltýnkem a tázal jsem se, zda jim nevadí, když se o nich píše špatně. Prý je tak aspoň nikdo nebude podezírat, že si do rady nasazují svého nohsleda,“ vysvětluje Štěpánek.

Prý se v něm perou dva pocity: určitá satisfakce za rok 2003, kdy byli členové RRTV i on coby její místopředseda odvoláni, ač soud o několik let později odvolání zrušil jako nezákonné, ale i pohled, který jej zrazuje:

„Funkci ke svému živobytí nepotřebuju, dokonce bych se tím vytrhl z hezkého životního období, kdy jsem relativně za vodou, dědečkem, dělám svoji muziku, sem tam něco jedovatého napíšu a cestuju si po světě. Teď do toho přišla nominace a já o sobě čtu nejrůznější šílenosti. Až se ptám, jestli to mám zapotřebí.“

Štěpánka možná trochu zviklal i neúspěšný pokus v boji proti islamizaci a multikulturalismu z roku 2016, kdy spoluzakládal stranu Alternativa pro Českou republiku 2017 a stal se jejím místopředsedou.

„Učinil jsem marný pokus založit německou alternativu (AfD), ale bohové nebyli nakloněni, protože potřebujete lídra, finance i podporu elit. Časem jsem si na sobě zkrátka ověřil indiánské přísloví Když zjistíš, že jedeš na mrtvém koni, sesedni. A tak jsem opravdu sesedl a odešel.“ Teď se však Štěpánek opět může vrátit.Nejčtenější

Za couvání na D11 dostali řidiči sedm bodů, pokutu a roční zákaz volantu

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Přestupková komise v Hradci Králové rozhodla o prvních trestech pro řidiče, kteří se v polovině srpna otáčeli a couvali...

Exmanželé dostali doživotí za popravu sběratele a přípravu tří vražd

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Královéhradecký soud poslal na doživotí za mříže oba exmanžele Janákovy za tři plánované a jednu dokonanou vraždu....Když vnoučata spala, osahával je a svlékal. Za lítost dostal podmínku

Krajský soud v Hradci Králové.

S mimořádně nízký trestem odešel od Krajského soudu v Hradci Králové Volodymyr O., kterého obžaloba vinila ze...

Slon plný příběhů se vrátí, poutač u silnice bude mít vztyčený chobot

Slon v barvách mistrovské Slávie.

Příznivci oblíbeného poutače, který minulý týden po 48 letech zmizel od silnice mezi Trutnovem a Dvorem Králové, chtějí...

Odmítnout New York? Dva dny jsem probrečela, přiznává Vrabcová

Eva Vrabcová-Nývltová v cíli maratonu na ME v Berlíně.

Z jejího hlasu bylo cítit, jak právě tohle stále ještě čerstvé rozhodnutí její sportovní duši bolí. „Probrečela jsem...

Další z rubriky

K Děčínské boudě patří nejvýše položená mléčná farma v Česku

Děčínská bouda leží 700 metrů od mezistanice lanovky na Sněžku pod Růžovou...

Manželé Mlejnkovi před dvanácti lety navázali na tradici původních majitelů hostince na Růžohorkách. Obnovili horskou...

Kříženec pitbula ohrožoval ženu v jejím bytě. Uspali ho foukačkou

Kříženec pitbulteriéra odchycený strážníky v Hradci Králové (18. 10. 2018)

Agresivní kříženec pitbulteriéra vběhl večer až do bytu jedné majitelky v Hradci Králové. Přivolala ve strachu...

Druhá železniční kolej by z Hradce Králové mohla vést i do Trutnova

Nádraží v Hradci Králové.

Stát začne příští rok budovat dvoukolejku z Prahy do Hradce Králové a uvažuje se i o dalším propojení od Hradce na...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.

Najdete na iDNES.cz