Ruiny Petrovy boudy v Krkonoších (květen 2013)

Ruiny Petrovy boudy v Krkonoších (květen 2013) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Majitelé Petrovky připravují základovou desku, památkáři ustoupili

  • 3
Majitelé krkonošské Petrovy boudy získali svolení památkářů a mohou rozebrat obvodové zdi. Tím ale zdlouhavá vyjednávání o nové podobě Petrovky nekončí, památkovému ústavu se nelíbí studie samoobslužné chaty za sto milionů korun.

První bitvu vyhrála firma Snowy Chalet, která čtvrtým rokem vlastní kdysi slavnou Petrovu boudu v Krkonoších. Získala svolení památkářů a může rozebrat obvodové zdivo. Zdaleka to ale neznamená vyhranou válku. Národní památkový ústav musí majitelům především posvětit plány na stavbu nové Petrovky, z níž předloni zbyly jen vyhořelé ruiny, a jednání jsou teprve na začátku.

Dosud předložené studie památkáři totiž zamítli a trvají na věrné kopii vyhořelého objektu, zatímco majitelé navrhují vybudovat nad Špindlerovým Mlýnem boudu výrazně menší. Vycházejí přitom z dobových fotografií z počátku 20. století.

Nyní ale památkáři udělali nečekaný ústupek. Dovolí majitelům odbourat verandy a zajistit betonovou deskou jen historicky cenné kamenné sklepy, což pro ně bylo zpočátku nemyslitelné.

Názor změnili, když se po prvním zamítavém stanovisku vydali na kontrolní den přímo na hřebeny Krkonoš. Na místě uznali, že je nesmysl trvat na původním plánu.

"Bylo dohodnuto, že obvodové zdi se rozeberou. 70 procent z nich by se kvůli špatnému technickému stavu stejně muselo rozebrat a přezdít," vysvětlila Marta Žídková, která má na starosti památkovou péči na Městském úřadu ve Vrchlabí.

Na oplátku museli majitelé slíbit, že rozebrané žulové kameny řádně označí a uloží v místě stavby, aby se případně mohly znovu použít.

"Ledy se konečně pohnuly. Památkáři přistoupili na to, co o týden dřív rezolutně odmítli," oddychl si Martin Havlík, jednatel firmy Snowy Chalet. O změnu začal usilovat, když začátkem května stavbaři odkryli část stropní konstrukce nad valenými sklepy a objevili kdysi zazděná okna.

Do sklepů teď proudí denní světlo

"Umíme si představit, že bychom sklepy, do kterých teď proudí denní světlo a mají jedinečnou atmosféru, využili jinak než jako temné katakomby sloužící pouze jako sklady," vysvětlil Havlík.

Ruiny Petrovy boudy v Krkonoších (květen 2013)

V historicky cenných klenutých sklepech by chtěl vybudovat například občerstvení pro turisty, ovšem jen v případě, že se obvodové zdi nezalijí betonem, s čímž počítal původně schválený plán (více čtěte zde).

"V letošním roce se počítá s vybudováním betonové desky v rozsahu dochovaných kamenných sklepů, to znamená půdorysu Petrovy boudy z roku 1887," potvrdila Žídková. "Bude ale udělána tak, aby se dala kdykoli rozšířit," dodala. Přislíbené změny musí úřady a památkáři ještě oficiálně posvětit v novém správním řízení.

Majitelé Petrovky chtějí železobetonovou desku stihnout do konce června, protože v létě je kvůli začínající sezoně v Krkonošském národním parku čekají omezení.

Nová Petrovka by měla být samoobslužná

Betonovou desku považují za základ nové stavby, ale jednání o nové podobě Petrovy boudy je teprve čekají a dá se předpokládat, že památkový ústav bude chtít obvodové zdi znovu postavit, aby se zachoval přesný půdorys vyhořelé boudy.

Původní studie nové horské chaty, kterou firmě Snowy Chalet památkáři...
Původní studie nové horské chaty, kterou firmě Snowy Chalet památkáři...
Původní studie nové horské chaty, kterou firmě Snowy Chalet památkáři...

Projekt na obnovu Petrovy boudy, který památkáři odmítli.

"Ke konci léta a během podzimu by měly začít rozhovory o nové podobě Petrovy boudy," řekla památkářka vrchlabského městského úřadu. Majitelé mají zatím zpracován projekt, který počítá se stavbou hlavní budovy a menšího objektu celkem za sto milionů korun.

Zamýšlejí zřídit ubytování, které by bylo stejně jako bufet samoobslužné. Zájemci by si tak ve špindlerovském infocentru mohli vyzvednout klíče a na Petrovce přespat ve spacáku s jednorázovou vložkou, aniž by k tomu potřebovali personál.