Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj ani napodruhé nenašel firmu, která by přestavěla pevnost Dobrošov

  11:30aktualizováno  11:30
Už podruhé musí kraj kvůli nezájmu stavebních firem zrušit výběrové řízení na zatraktivnění pevnosti Dobrošov u Náchoda. Práce je hodně a firmám chybí zaměstnanci. Komplikace mohou způsobit, že hejtmanství přijde o dotaci.

80 let zahájení stavby pevnosti Dobrošov (9.9.2017). | foto: Štěpánka Tůmová

Celý projekt má stát 94 milionů korun, z toho na 65 milionů vyjdou stavební práce. Pro získání devadesátiprocentní dotace ale musí být vše hotové do konce roku 2020. Stavět se původně mělo už na začátku léta, ale už při prvním pokusu na jaře se o zakázku nikdo neucházel. Teď je jasné, že se začne nejdřív příští rok na jaře.

„V pondělí jsme ukončili zadávací řízení. Do druhého tendru se přihlásila jedna firma. Společnost Garden Line nám ale nakonec oznámila, že s odvoláním na výrobní kapacity nebude schopná zakázku splnit,“ komentoval druhý neúspěšný pokus krajský radní pro investice Václav Řehoř (ODS).

Jednatel společnosti Garden Line Miloš Náprstek vysvětlil, že firma nakonec dala přednost jiným zakázkám.

„Odmítli jsme z kapacitních důvodů. Podařilo se nám získat jiné zakázky, které byly blíž Litoměřicím, a těm jsme dali přednost. Roli v našem rozhodnutí hrála i specifičnost zakázky. Na Dobrošově je třeba komplikovaný přesun hmot do podzemí,“ vysvětlil Náprstek. 

V areálu nedokončené prvorepublikové pevnosti z roku 1938 má vzniknout nová provozní budova. Nabídne lepší zázemí a komfort návštěvníkům a také nové interaktivní expozice. Do podzemí bude nově jezdit výtah.

Do původní podoby se mají vrátit podzemní sály pod dělostřeleckým srubem. V nich má být ukázka muničních skladů a kasáren pro mužstvo.

Fotogalerie

Královéhradecký kraj chce sehnat stavitele na podzim. Další výběrové řízení hodlá vyhlásit na začátku září. 

Komplikovanost prací přiznává i hejtman Jiří Štěpán (ČSSD). „Zakázka není úplně snadná, je specifická tím vojenským objektem a zároveň hnízdištěm netopýrů. Jsou tam však i obvyklejší části, jako je turistické zázemí. Dobrošov patří k významným turistickým cílům v kraji. Dotace na zatraktivnění pevnosti je přislíbena. Věřím, že se nám stavbu podaří vysoutěžit, vždyť ta zakázka je atraktivní,“ myslí si Štěpán.

Před třetím tendrem ale kraj upraví zadávací podmínky. „V harmonogramu jsou ještě práce, které by se daly časově překrýt, aby se doba realizace zkrátila. Na zadávacích podmínkách teď pracujeme,“ říká náměstek Řehoř.

Doba na stavbu se totiž s každým neúspěchem zkracuje. V případě prvního tendru měla trvat 91 týdnů. Jenže kvůli nezájmu firem se místo začátku letošního léta začne stavět až příští rok na jaře. V podzemí Dobrošova totiž zimují chránění netopýři a od října do dubna tam musí být klid. 

Václav Řehoř stále věří, že kraj o dotaci nepřijde: „Stále ještě existuje možnost, že to stihneme,“ říká.

Museli bychom s cenou jít výš

Také správce pevnostního muzea Richard Švanda je optimista. „Pokud by se začalo stavět na plné obrátky, mělo by se to stihnout. Avšak vzhledem k tomu krátkému času na stavbu by některé práce nemusely být provedeny kvalitně. Možná je to ale jen můj subjektivní pocit,“ uvažuje správce muzea. 

Přihlášení do třetího tendru zvažuje společnost Garden Line. 

„Asi ano, ale museli bychom s cenou jít výše. V současné situaci na stavebním trhu bude maximální cena zakázky velký problém. Časově se to ale zvládnout dá,“ říká jednatel společnosti Miloš Náprstek.

Pevnost Dobrošov

Stavba pohraniční tvrze začala v roce 1937, ale po Mnichovu byly práce zastaveny. Za rok se podařilo postavit dva pěchotní sruby a dělostřelecký srub. Mezi nimi bylo proraženo 1 750 metrů spojovacích chodeb, které vedou v hloubce 20 – 39 metrů. Pevnostní muzeum ročně navštíví 30 tisíc lidí.

Stornovaná nabídka z druhého tendru byla těsně pod maximální cenou 65 milionů bez DPH.

Podle radního Řehoře kraj při určování maximální ceny prací vychází z obecně používané soustavy ÚRS. Nad takto určenou cenu zakázky úřad jít nemůže. „Firmy plánují do budoucna. Věřím, že pokud se bude soutěžit na podzim stavba, která začne příští rok na jaře, firmy si kapacitu na ni vyčlení a do soutěže půjdou,“ sdělil Řehoř.

Firmy podle něj teď mají tolik práce, že si vybírají zakázky nejlukrativnější. A vyšší ceny teď mohou za stavby zaplatit soukromí investoři.

„Situace na trhu, kdy je nadbytek práce a firmy mají omezené kapacity, tlačí ceny nahoru. Běžně se nám stává, že nabídky firem se pohybují těsně pod maximální poptávanou cenou,“ připomíná radní Řehoř.

Podobný problém jako u Dobrošova řeší kraj také u dalších staveb. Například tři neúspěšné tendry vypsal na stavbu nového objektu zdravotnické záchranné služby v Temném Dole na Trutnovsku. Ani v jednom případě se o zakázku nikdo neucházel.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Další z rubriky

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Zámek v Horním Maršově nejspíš někdo zapálil, vzorky zkoumá laboratoř

Požár zámku v Horním Maršově (19.8.2018).

Vyšetřovatelé hasičů dopoledne odebrali vzorky z vyhořelého barokního zámku v Horním Maršově na Trutnovsku. Po ohledání...

Megaskluzavka přilákala stovky návštěvníků, 300 metrů po zadku zkusila i redaktorka

Stovky návštěvníků se svezly na tři sta metrů dlouhé megaskluzavce v Hradci...

Tři sta metrů dlouhé svezení na vodní megaskluzavce si v neděli nenechalo ujít v Hradci Kálové několik stovek...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz