Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo zaplatí parkovné esemeskou, připlatí si až 15 korun. Lidem to vadí

  16:00aktualizováno  16:00
Řidičům v Hradci Králové se příliš nelíbí, že hodinové parkovné placené pomocí SMS stojí až o 15 korun víc než při platbě mincemi. Firma se brání, že jde o poplatky technickému zřizovateli.

Poplatky za parkování vybírá v Hradci Králové společnost ISP (7.7.2009). | foto: MAFRA

Přijedete na hradecké Velké náměstí, chcete zaparkovat, ale nemáte zrovna drobné. Automat vám nabídne, že můžete zaplatit přes SMS.

Zapomenuté drobné vás ale budou stát desetikorunu navíc. Platbou v hotovosti stojí hodina v historickém centru 30 korun, hodinové SMS parkování ale vyjde na 40 korun.

Své zkušenosti s tím má i řidič, jenž se představil jako Milan.

„Už několikrát se mi stalo, že jsem neměl dostatek drobných, tak jsem musel zaplatit pomocí SMS. Rozdílný tarif mě nepříjemně překvapil, ale aspoň mě donutil v autě pořád vozit nějaké mince, protože na Velkém náměstí občas přes den zaparkovat musím,“ říká řidič, který rozdílné ceny cítí jako diskriminaci.

Podle firmy ISP, která v Hradci parkování organizuje, musí ale řidiči tento způsob platby brát jen jako alternativu.

Parkování v Hradci Králové

Kolik zaplatíte v Hradci Králové za parkování za hodinu na vybraných místech ve všední den

  • Velké náměstí: hotově 30 korun, SMS 40 korun
  • Ulrichovo náměstí, tř. Karla IV.: hotově 20 korun, SMS 25 korun
  • Šimkova, Komenského, Gočárova, Nerudova: hotově 10 korun, SMS 25 korun

Řidiči zaplatí víc i kolem historického centra

„Ceny SMS parkovného jsme stanovili s ohledem na platby, které je potřeba uhradit operátorům a technickému poskytovateli. Placení parkovného pomocí SMS je spíš doplňková služba,“ vysvětluje Jiří Holubec z firmy ISP. Zprostředkovatel systému si podle něj účtuje až 30 procent z ceny.

V jiných částech města to není o nic lepší, řidiči zaplatí víc i kolem historického centra. Mimo Velké náměstí je jednotný tarif pro platbu pomocí SMS ve výši 25 korun za hodinu. Při platbě v hotovosti se hodinové stání podle lokality pohybuje mezi 10 a 20 korunami.

„Tím, že je tarif mimo Velké náměstí jednotný, může řidič po celou dobu platnosti elektronického lístku opakovaně zaparkovat na různých parkovacích místech,“ uvádí ISP na svých stránkách výhodu pro řidiče.

Variantu platby mobilem nabízí ISP i v případě, že parkovací automat nefunguje. „Když automat nefunguje, píšeme, ať použijí jiný. Platba SMS je vždycky alternativa, do které nikoho nenutíme. Primární je úhrada pomocí parkovacího automatu,“ říká Holubec.

Pokud v blízkosti žádný další automat není, řidiči většinou nezbude nic jiného, než použít SMS.

V MHD stojí naopak SMS jízdenka stejně jako papírová

Platby pomocí textové zprávy nabízí i hradecký Dopravní podnik, avšak s rozdílem, že SMS jízdenka stojí stejně jako papírová kupovaná v trafice. Navíc je variabilnější, protože na rozdíl od papírové slouží jako přestupní.

„V době, kdy jsme cenu SMS jízdenky schvalovali, stála jízda s přestupem na městskou kartu 18 korun. Rozhodli jsme, že cena SMS jízdenky by měla být pro cestujícího srovnatelná,“ vysvětluje ekonomický náměstek dopravního podniku Pavel Zákora.

Dopravní podnik z ní provozovateli systému a operátorům platí 15,6 procenta. „Výdaje spojené se zavedením služby mobilní jízdenky jsme však neměli žádné,“ dodává Zákora.

Jak potvrzuje jeho kolega z marketingového oddělení František Meduna, platba pomocí SMS je v hradeckých autobusech a trolejbusech stále populárnější.

„Na konci listopadu očekáváme nákup už čtyřsettisící SMS jízdenky. Měsíčního rekordu jsme dosáhli letos v září, prodali jsme 18 095 mobilních jízdenek,“ říká.

Koupit si jízdenku pomocí SMS mohou Hradečáci od poloviny ledna 2012. Letošní rok zatím trhá rekordy. „Od začátku roku se měsíční prodeje pohybují nad hranicí 15 tisíc mobilních jízdenek. V porovnání s obdobím leden až květen loňského roku došlo ke zvýšení prodeje o 47 procent z 52 332 na 77 189,“ popisuje šéf marketingu.

Pro cestující existují verze i pro starší mobilní telefony. Objednat si jízdenku lze i takzvaným prozvoněním speciálního čísla. Po krátkém zazvonění na mobil přijde jízdenka ve formě SMS, rovněž přestupní za 18 korun. Tato možnost je ale přístupná jen dopředu registrovaným.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Adršpach zkolaboval třetí den po sobě. Jeďte vlakem, radí policie

Turisté na cestě do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Policie v pátek po 11. hodině opět uzavřela příjezdové cesty do Adršpachu. Kvůli dopravnímu kolapsu byly silnice...

VIDEO: Bloudění po parkovištích a hlava na hlavě. Adršpach okupují Poláci

Fronta u vstupu do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Druhý den po sobě museli policisté uzavřít příjezdové cesty do obce Adršpach na Náchodsku. Především turisté z Polska,...

Starostové větších měst v Hradeckém kraji chtějí obhájit svá křesla

Poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec

Radnicím ve všech pěti okresních městech Královéhradeckého kraje mohou i po říjnových volbách šéfovat stejní lidé....

Najdete na iDNES.cz