Nakládání plachetnice Singa v Mokrém na Rychnovsku.

Nakládání plachetnice Singa v Mokrém na Rychnovsku. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Plachetnice pro cestu kolem světa vyjela ze stodoly na Rychnovsku

  • 5
Z Mokrého na Rychnovsku v pondělí vyjela na cestu kolem světa plachetnice Singa. Zatím na valníku za kamionem, který ji dopraví do Hamburku. Stavitel a mořeplavec Petr Ondráček do ní nasedne v největším německém přístavu a vydá se na na osamělou nonstop plavbu kolem zeměkoule bez použití motoru.

Plavba začne v srpnu, v pondělí po dlouhých přípravách plachetnice s pomocí jeřábu opustila svůj dosavadní "dok".

"Po moři se Singa ještě neplavila. Cesta z Hamburku do anglického přístavu Falmouth pro ni bude zatěžkávací zkouškou. V této první fázi urazíme asi 800 mil," řekl kapitán, který s jinými loděmi uplul přibližně 60 tisíc mil.

Nakládání plachetnice Singa v Mokrém na Rychnovsku.
Nakládání plachetnice Singa v Mokrém na Rychnovsku.
Nakládání plachetnice Singa v Mokrém na Rychnovsku.

Už teď je na lodi naloženo veškeré potřebné vybavení včetně zásob jídla na celý rok.

"Je tam všechno, do nejmenšího detailu. Kdyby se na něco zapomnělo, na cestě už se to těžko koupí. Ale stejně když chodíme kolem, stále nás něco napadá. Naposledy třeba párátka. Jsou to už jen takové maličkosti," řekla Ondráčkova manželka Jarmila, která je svému muži velkou oporou. Stará se například o propagaci plavby nebo o manželův jídelníček.

Plavba Petra Ondráčka

Jako první Čech vypluje na osamělou nonstop plavbu kolem světa bez použití motoru. K překonání světového rekordu musí uplout trasu dlouhou 23 tisíc mil za méně než 312 dní.

Svého muže rovněž doprovodí na cestě do Falmouthu a po celou dobu plavby s ním bude v kontaktu.

Samotnou plavbu kolem světa začne Ondráček právě ve Falmouthu. Odtud se pak vydá přes Atlantik k africkému mysu Dobré naděje, kolem australského kontinentu a Nového Zélandu k mysu Horn, nejjižnějšímu cípu Ohňové země. Odtud pak zamíří zpět do Falmouthu.

"Je to napůl šílenec, ale obdivuji ho"

Projekt plavby kolem světa v Mokrém bedlivě sledují. Nedávno Ondráček získal v obci dokonce čestné občanství. Nakládání lodi se tam stalo hlavní událostí. Přišla se podívat řada místních i několik obyvatel z okolních obcí.

"Udělali jsme si sem výlet. Pana Ondráčka sice přímo neznám, ale jeho cestu sledovat budu. Napůl je to sice šílenec, ale na druhou stranu ho velmi obdivuji," přiznala Lucie Kovaříčková ze sousedních Očelic.