Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidské tělo ukáže Gočárova škola, centrum má sloužit žákům i veřejnosti

  8:43aktualizováno  8:43
Nevyužívané objekty Gočárovy školy v centru Hradce Králové budou sloužit výuce přírodovědných oborů. Projekt s pracovním názvem Lidské tělo - dokonalý stroj? pomůže hradeckým školám s výukou biologie, chemie, matematiky či informačních technologií.

Obchodní akademie a Jazyková škola v Hradci Králové | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Radnice pořízení vzdělávacího centra vyčíslila na více než 150 milionů korun. Projekt hodlá zahrnout do agendy smart cities, tedy měst, která využívají digitální a komunikační technologie pro zvýšení kvality života, ale i vzdělanosti. Inspirovat se chtějí úspěšnými centry v zahraničí.

Původně mělo vzdělávací centrum sloužit jen žákům základních a středních škol z Hradce Králové a blízkého okolí. Nově však chce radnice zamířit i na vysokoškoláky, a pokud to bude možné, centrum by chtěla otevřít i dalším skupinám.

„Avšak pouze pokud to dovolí čerpání dotací. Prostředky na pořízení centra bychom rádi čerpali z fondů IROP,“ uvedla mluvčí hradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková.

Projekt je již součástí nedávno schváleného seznamu. Další skupinou, která by se v centru mohla zábavnou formou vzdělávat, jsou senioři.

„Nechceme budovat technologický skanzen či muzeum ani žádný izolovaný projekt. Naší snahou je otevřít lidem vzdělávací centrum, které v souvislostech přiblíží přírodní vědy,“ řekl hradecký primátor Zdeněk Fink (HDK).

Učebny a sály budou plné interaktivních prvků

S vybudováním vědeckého centra se Hradci zároveň podaří zachovat a opravit historickou školní budovu bývalé základní školy T. G. Masaryka od architekta Josefa Gočára postavenou v roce 1927, která je po odchodu Obchodní akademie opuštěná. V budově je 26 učeben a 17 kanceláří a jedním z požadavků radnice bude při přestavbě budovu „nezkazit“.

Magistrát má v tuto chvíli zpracovaný stavebně historický průzkum a načrtnutou náplň projektu. Ten by měl dětem sloužit od školního roku 2021/2022. Do projektového týmu se kromě úředníků a architektů zapojili i zástupci hradeckých základních a středních škol.

„Rozšíříme ho ještě o zástupce škol vysokých, ale i krajských odborníků. Věřím, že se nám podaří získat i zdejší fakultní nemocnici. Spolupracovat budeme i s domem dětí a mládeže,“ uvedl šéf magistrátního odboru strategického plánování Karel Vít. Tým podle něj nyní bude zpracovávat konkrétní náplň budoucího centra.

Učebny a sály plné interaktivních prvků a zařízení se mají inspirovat úspěšnými vědeckými centry ve světě, například americkým California science center či nizozemským Museum Corpus, které je nazýváno cestou skrze lidské tělo. Něčím podobným by měl být i hradecký projekt Lidské tělo - dokonalý stroj?

„Projekt dětem nabídne nadstandardní pracovní a výukové prostředí, které jim na běžných školách není dostupné,“ slíbil primátor Fink. Interaktivní vzdělávací prvky budou vědu přibližovat různým věkovým kategoriím, a to v souvislostech a také v propojení s jejich denním životem.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

Najdete na iDNES.cz