Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidské tělo ukáže Gočárova škola, centrum má sloužit žákům i veřejnosti

  8:43aktualizováno  8:43
Nevyužívané objekty Gočárovy školy v centru Hradce Králové budou sloužit výuce přírodovědných oborů. Projekt s pracovním názvem Lidské tělo - dokonalý stroj? pomůže hradeckým školám s výukou biologie, chemie, matematiky či informačních technologií.

Obchodní akademie a Jazyková škola v Hradci Králové | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Radnice pořízení vzdělávacího centra vyčíslila na více než 150 milionů korun. Projekt hodlá zahrnout do agendy smart cities, tedy měst, která využívají digitální a komunikační technologie pro zvýšení kvality života, ale i vzdělanosti. Inspirovat se chtějí úspěšnými centry v zahraničí.

Původně mělo vzdělávací centrum sloužit jen žákům základních a středních škol z Hradce Králové a blízkého okolí. Nově však chce radnice zamířit i na vysokoškoláky, a pokud to bude možné, centrum by chtěla otevřít i dalším skupinám.

„Avšak pouze pokud to dovolí čerpání dotací. Prostředky na pořízení centra bychom rádi čerpali z fondů IROP,“ uvedla mluvčí hradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková.

Projekt je již součástí nedávno schváleného seznamu. Další skupinou, která by se v centru mohla zábavnou formou vzdělávat, jsou senioři.

„Nechceme budovat technologický skanzen či muzeum ani žádný izolovaný projekt. Naší snahou je otevřít lidem vzdělávací centrum, které v souvislostech přiblíží přírodní vědy,“ řekl hradecký primátor Zdeněk Fink (HDK).

Učebny a sály budou plné interaktivních prvků

S vybudováním vědeckého centra se Hradci zároveň podaří zachovat a opravit historickou školní budovu bývalé základní školy T. G. Masaryka od architekta Josefa Gočára postavenou v roce 1927, která je po odchodu Obchodní akademie opuštěná. V budově je 26 učeben a 17 kanceláří a jedním z požadavků radnice bude při přestavbě budovu „nezkazit“.

Magistrát má v tuto chvíli zpracovaný stavebně historický průzkum a načrtnutou náplň projektu. Ten by měl dětem sloužit od školního roku 2021/2022. Do projektového týmu se kromě úředníků a architektů zapojili i zástupci hradeckých základních a středních škol.

„Rozšíříme ho ještě o zástupce škol vysokých, ale i krajských odborníků. Věřím, že se nám podaří získat i zdejší fakultní nemocnici. Spolupracovat budeme i s domem dětí a mládeže,“ uvedl šéf magistrátního odboru strategického plánování Karel Vít. Tým podle něj nyní bude zpracovávat konkrétní náplň budoucího centra.

Učebny a sály plné interaktivních prvků a zařízení se mají inspirovat úspěšnými vědeckými centry ve světě, například americkým California science center či nizozemským Museum Corpus, které je nazýváno cestou skrze lidské tělo. Něčím podobným by měl být i hradecký projekt Lidské tělo - dokonalý stroj?

„Projekt dětem nabídne nadstandardní pracovní a výukové prostředí, které jim na běžných školách není dostupné,“ slíbil primátor Fink. Interaktivní vzdělávací prvky budou vědu přibližovat různým věkovým kategoriím, a to v souvislostech a také v propojení s jejich denním životem.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

V Hronově chtějí referendum o nové radnici, přitom je už schválená

Dostavba Jiráskova divadla v Hronově podle Atelieru Tsunami.

Než novou radniční budovu, to raději nic. Tak se opozice v Hronově pokouší zhatit plány města na škatulata s několika...

Hronov prodá mlýn. Je památkou po Čapcích, brojí příznivci spisovatelů

Někdejší vstup do mlýna a papírny v Hronově se nachází pod úrovní terénu.

Část Hronovských silně znepokojil možný prodej zchátralého Čapkova mlýna. Radnice přislíbila dům prodat za 2,99 milionu...

Přestala jsem brečet, začala žít a napsala knihu, říká autorka z Jičína

Zuzana Vávrová s knihou Jak se plní sny

Šestadvacetiletá autorka z Jičína Zuzana Vávrová vydala knihu Jak se plní sny, která motivuje k důležitým životním...

Najdete na iDNES.cz