Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradecký kraj i premiéra nápad na Hitlerovu dálnici znervózněl. Chtějí R11

  12:30aktualizováno  12:30
Polská iniciativa prosazující oživení takzvané Hitlerovy dálnice, rozhýbala Královéhradecký kraj i premiéra. Bohuslav Sobotka tvrdí, že smysl má pouze silnice R11 s přechodem v Královci. Politici se shodují, že nyní je ideální čas, aby Česko vyvinulo největší tlak na stavbu této varianty.

Premiér Bohuslav Sobotka zahájil dostavbu úseku dálnice D11 a nyní zdůraznil i potřebu stavby silnice R11. Na snímku s poslancem a starostou Náchoda Janem Birkem. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Přestože z 80 let staré myšlenky Hitlerovy dálnice zbyly pouze cáry papíru či několik nedokončených úseků a mostů, neexistující magistrála spojující polskou Vratislav s Vídní dokázala nedávno zvednout ze židlí nejen královéhradecké hejtmanství, ale i premiéra Sobotku.

A nejen to: polská iniciativa, která tuto severojižní větev R43 s přechodem u Dolní Lipky upřednostňuje před česko-polským silničním spojením u Královce, může způsobit spor mezi Královéhradeckým a Pardubickým krajem.

Zatímco hradecký sleduje kampaň s nervozitou a připomíná, že jediný smysl má propojení R11 a polské S3, Pardubický kraj už tak jednoznačný není a někteří starostové na Orlikoústecku by návrhy válečné dálnice nejraději oprášili (více o stavbě R11 čtěte zde).

„Z hlediska přínosu České republice je severojižní spojení určitě důležitější, přestože kvůli přesměrování tranzitní dopravy je zase významnější silnice R11, jejíž význam nemůže nikdo zpochybňovat. Díky mnohem vyšší připravenosti a pokročilým výkupům pozemků je R11 určitě lepší volbou. Hitler měl ale válku prohrát až o jeden rok později, protože to už by byla R43 dávno postavená,“ řekl pardubický radní pro dopravu Jaromír Dušek (SPOZ).

Stát počítá s pokračováním dálnice D11

Situaci přijel minulý týden uklidňovat i premiér Bohuslav Sobotka, který zdůraznil, že je vykoupených už přes 95 procent pozemků na trase dálnice D11 z Hradce do Jaroměře a stavět se může začít už v příštím roce.

„Co nejdříve by měla navázat i rychlostní komunikace R11,“ pokračoval Sobotka. Také připomněl, že Česká republika prosazuje spojení R11 a polské S3 na Trutnovsku. Nejistotu však přiživil, když zmínil, že již v dubnu budou o tématu v Praze jednat ministři české i polské vlády.

Starosta Trutnova a poslanec Ivan Adamec (ODS) nepanikaří a oživení Hitlerovy dálnice považuje za polskou kampaň před květnovými prezidentskými a říjnovými parlamentními volbami.

„Kandidáti se asi chtějí zviditelnit. Na české straně tato silnice nemá pokračování, kromě toho už existuje mezivládní dohoda mezi Českem a Polskem o silničních propojeních dálnic a rychlostních silnic a rozhodně se to netýká Hitlerovy dálnice. Ve vládním programu dál figuruje dálnice D11 a její pokračování,“ zdůraznil Adamec.

Nebezpečí, že Polsko si místo přechodu Královec vybere Dolní Lipku, přesto existuje. Stavba silnice S3 z Legnice se zastaví asi 35 kilometrů před hranicemi v Bolkowě, na jih má pokračovat velmi brzo, ale poměrně silná lobby prosazuje odklon ke Králíkům.

„Česko by nyní mělo vyvinout co nejsilnější tlak“

„Bojujeme o zařazení naší části rychlostní silnice do vládního programu. I když se nám to podaří, bude před námi ještě dlouhá cesta. Příprava dokumentace a projektu, výkupy pozemků a zajištění peněz. Bude to trvat léta, ale stojí za to bojovat,“ uvedla poslankyně polského Sejmu Monika Wielichowska.

Adamec upozorňuje, že nyní je nejvhodnější doba, kdy by Česko mělo vyvinout co nejsilnější tlak. „Abychom dali Polsku zcela jasný signál, že to se silnicí R11 myslíme naprosto vážně, měla by se začít stavět od hranic směrem k Trutnovu,“ navrhl starosta.

Rovněž Dušek, který neskrývá sympatie pro severojižní trasu R43, radí nečekat. „Sice jsme v situaci, kdy nevíme, kam Poláci svou silnici nasměrují, ale teď nesmíme váhat, nebo dokonce zpomalit přípravy R11. Když nebudeme mít žádný úsek rozestavěný anebo v přípravě, polskou stranu nebude vůbec nic tlačit k tomu, aby urychlila výstavbu S3 a naopak nepřemýšlela o přesměrování k Dolní Lipce,“ dodal radní.

„Celá trasa dálnice od Vratislavi přes Králíky, Lanškroun a dále k Moravské Třebové byla kompletně připravena ke stavbě,“ uvedl odborník na historii dopravního stavitelství Tomáš Janda.

Podle něj není snaha Poláků o oživení projektu překvapivá: „Tuto možnost avizovali v posledních dvaceti letech několikrát. Teoreticky nic nestojí této stavbě v cestě. Není tam žádná přírodní rezervace, která by byla tak vzácná, že by nešla udělit výjimka.“

Autoři: ,Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Jedenáct rozhleden začne v pohraničí růst už letos, přijdou na 95 milionů

Vizualizace rozhledny na Velké Deštné v Orlických horách. Architekti se...

Po dvou neúspěšných pokusech získal projekt Česko-polské hřebenovky dotaci téměř 80 milionů korun na stavbu jedenácti...

Kuks chce překonat rekord návštěvnosti, novinkou je dřevěný glóbus

Kastelán Libor Švec ukazuje novinku na Kuksu - glóbus z konce 18. století.

Za týden se otevře barokní hospitál Kuks, který v posledních třech sezonách pokaždé navštívilo více než 100 tisíc...

V New Yorku mají sochu ohrožených nosorožců pocházejících z dvorské zoo

Socha nosorožců v New Yorku zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

V New Yorku ve čtvrtek odhalili největší sochu nosorožců na světě. Zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz