Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firmy v hradeckém kraji umí vydělat, ale platy příští rok nezvýší

  12:52aktualizováno  12:52
Tisíce zaměstnanců podniků v Královéhradeckém kraji letos dostaly přidáno o více než pět procent, avšak příští rok bude o dost chudší. Reálně více peněz nemohou očekávat dokonce ani lidé, které živí prosperující tahouni krajské ekonomiky.
Zaměstnanci v hradeckém kraji letos vydělávali v průměru přes 22 tisíc korun. (Ilustrační snímek)

Zaměstnanci v hradeckém kraji letos vydělávali v průměru přes 22 tisíc korun. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Nedočkali jste se vánočních prémií, 13. či dokonce 14. platů, a tak jste se těšili alespoň na vyšší mzdu v roce 2013? Pak se radši začněte smiřovat s tím, že realita bude tvrdší.

O tom, že finanční krize ještě zdaleka neřekla poslední slovo, svědčí opatrné vyčkávání nebo rovnou záporné odpovědi největších zaměstnavatelů v Královéhradeckém kraji.

Průměrné mzdy

v roce 2012 (v Kč)

1. Praha 31 661; 319

2. Středočeský 24 247; 675

3. Jihomoravský
    23 439; 592

4. Plzeňský 23 219; 652

5. Moravskoslezský
    22 841; 553

6. Ústecký 22 276; 604

7. Liberecký 22 269; 483

8. Hradecký 22 199; 540

9. Olomoucký 21 801; 597

10. Jihočeský 21 788; 507

11. Vysočina 21 736; 377

12. Zlínský 21 577; 532

13. Pardubický 21 455; 573

14. Karlovarský
      20 796; 451

pozn.: první číslo uvádí průměrnou mzdu v kraji, druhé rozdíl oproti roku 2011

"Sedět na kase" budou i šéfové krajských ekonomických tygrů, kteří se letos chlubili skvělými čísly. Jako ilustrace může posloužit výhled platů ve Škodovce, ale i ve zdravotnictví.

Ve společnosti Škoda Auto se letos na jaře kvůli neochotě firmy přidat na mzdách schylovalo ke stávce, ale odbory si vymohly pětiprocentní zvýšení. A příští rok? I odboráři jej očekávají hubený. Vyjednávat o platech začnou až za měsíc, nyní mají jinou prioritu.

"Důležitější je zaměstnanost. V platech budeme chtít pokrýt alespoň inflaci," zdůrazňuje předseda odborové organizace v Kvasinách Libor Dvořák.

Klid ve zdravotnictví možná věští bouři

Podobná situace panuje ve zdravotnictví. Letos v lednu přišla odpověď na akci Děkujeme odcházíme, když lékaři i sestry dostali přidáno 6,25 procenta. O dvanáct měsíců později tak vysoké plošné zvýšení mezd v nemocnicích nehrozí.

"Nejsem příliš optimistický. Pokud by se mělo jednat o zvyšování platů, potom by to nejspíš doprovázelo snižování počtu zaměstnanců. Je to bludný kruh," krčí rameny ředitel náchodské a rychnovské nemocnice Miroslav Vávra. Ten nevylučuje ani další stávkovou pohotovost zdravotníků: "Nyní je klid, ale možná věští bouři."

Strojírny mají zakázek dost, ale platy o moc vyšší nebudou

A do třetice: Platy v prosperujících hradeckých strojírnách ZVU Potez rostly každým rokem. Stoupající křivka se však příští rok poněkud narovná.

"Mzdy jsme zvyšovali pravidelně, ale letos se mi do toho nechce. Práce máme relativně dost, ale je před námi velké riziko finanční krize. Řekněme, že platy zvýšíme asi o jedno procento," říká předseda představenstva Jiří Flídr.

Má ale i lepší zprávy: "Zakázek na příští rok máme tolik, že budeme muset nějaké zaměstnance přibírat."

Na pravidelné zvyšování mezd byli zvyklí rovněž zaměstnanci státního podniku Povodí Labe, který má centrálu v Hradci Králové. Ani oni ale nemohou očekávat rok hojnosti.

"Klesají nám tržby a tolik si nevyděláme. Nějaké zvýšení platů nám musí posvětit ministerstvo zemědělství, ale jestli k tomu vůbec dojde, určitě to nebude v prvním čtvrtletí a mzdy porostou maximálně o inflaci," soudí ekonomická ředitelka podniku Marie Dušková.

Textilky už platy zvyšovaly

Přestože letošní rok byl pro obě velké textilky v Královéhradeckém kraji, broumovskou Vebu i královédvorskou Jutu rekordní, také tam budou rádi za každou stokorunu navíc. Juta přidávala už nedávno.

"Od 1. listopadu se plat u dělnických profesí zvýšil o tři procenta," říká ekonomická ředitelka Marie Čermáková. Dvorská textilka patří k ekonomickým tahounům a její zaměstnanci jsou jedni z mála, kteří možná dostanou alespoň mírně přidáno i během roku.

"V pololetí zhodnotíme situaci a pokud se bude firmě dařit, můžeme v druhém pololetí ke zvýšení platů přistoupit," říká majitel Juty Jiří Hlavatý. Doufat mohou také ve Vebě Broumov.

"Kolektivní vyjednávání nás čeká teprve v polovině roku. Byli bychom spokojení, kdyby nárůst mezd dosáhl alespoň tří procent. Firmě se daří a vše nasvědčuje tomu, že to bude pokračovat," usmívá se předseda podnikové odborové organizace Jiří Gruner.

Dopravní podnik chce zaměstnancům přidat

O trochu příjemnější rok 2013 budou mít zaměstnanci hradeckého Dopravního podniku. "Tři roky po sobě jsme s platy nehýbali. Letos jsme už dojednali novou kolektivní smlouvu na příští rok a budeme se snažit o mírné navýšení výplat alespoň o inflaci," uvádí ředitel Miroslav Kulich.

České dráhy, jeden z největších českých zaměstnavatelů, příští rok přidají méně, než kolik dosáhne letošní odhadovaná inflace. Firma se s odboráři dohodla na růstu mzdy pouze o 1,8 procenta. Oproti letošnímu roku je to méně, od letošního ledna vzrostly mzdy na dráze o 2,4 procenta. "Tento nárůst osobně považuji za maximum možného," říká místopředseda OSŽ Vladimír Vokoun.

A v dalších firmách? Podle ekonomů žádná sláva. "Mzdy sice porostou, ale reálně budou platy nadále klesat," předpovídá analytik GE Money Bank Petr Gapko. Podle něho ale může zlom přijít ve druhé polovině roku: "To by se měla inflace dostat na dvě procenta, což by umožnilo reálný růst mezd někde pod jedním procentem."

Průměrná mzda v kraji za první tři čtvrtletí letošního roku dosáhla 22 199 korun, meziročně vzrostla o 2,5 procenta.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Dva klokani v Broumově rozpletli pletivo kotce a skákali směrem na Polsko

Uprchlý klokan v jedné ze zahrad na okraji Broumova (21.9.2018).

Dvojice klokanů v pátek ráno utekla z minizoo v Broumově na Náchodsku. Zvířata zamířila k polským hranicím. Jednoho...

Za totality udělali prkno z bruslí, teď budou „skejťáci“ jezdit v kině

Přefocené snímky s úspěšným českým snowboardistou Martinem Černíkem, který byl...

Hradecký skateboarding, ze kterého vzešla řada osobností, má kořeny na začátku 80. let. Kluci si vyráběli vlastní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz