Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malšovičtí sepsali petici a obří plynovod přes jejich pozemky nepovede

  14:02aktualizováno  14:02
Obyvatele Malšovic a Malšovy Lhoty vyděsil plynovod zakreslený v návrhu územního plánu Hradce Králové. Podařilo se jim však přesvědčit politiky, že je to nesmyslné. Plynovod tak nakonec přes jejich pozemky nepovede.
Plynovod by zablokoval pozemky asi 40 majitelů v Hradci Králové (ilustrační foto).

Plynovod by zablokoval pozemky asi 40 majitelů v Hradci Králové (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

Hrstka lidí z Malšovic a Malšovy Lhoty v Hradci Králové dokázala, že když se chce, lze pohnout i s úřednickým molochem až na nejvyšších místech.

Před třemi měsíci se z úřední desky hradeckého magistrátu dozvěděli, že přes jejich pozemky má vést mezinárodní plynovod do Polska, který by Malšovu Lhotu úplně odřízl od krajského města. Obyvatelé se však nedali a sepsali petici, kterou se jim podařilo přesvědčit zástupce města i plynařské firmy, aby trasu změnili.

"S firmou, která plynovod projektuje, jsme se shodli, že trasa přes město je zcela nevhodná," konstatoval náměstek primátora Jindřich Vedlich.

"Nová trasa je zatím v procesu tvorby a není ani na papíře. Jaká přesně bude, nedokážu říct. Na jejím vytyčení ale úzce spolupracujeme s hradeckým magistrátem i dotyčným občanským sdružením," poznamenal Milan Řepka, mluvčí společnosti Net4Gas, která má plynovod stavět.

Dodal, že jde o téměř dvacet let starou studii a že ani není jisté, kdy a jestli se vůbec začne stavět.

Asi 40 majitelů má v trase pozemky

"Nejvhodnější trasa by byla nejspíš skrze městské lesy, dál od zástavby, ideálně přes státní či městské pozemky," soudí organizátor petice Róbert Nemeček.

Současná trasa plynovodu, která je zakreslená v navrhovaném územním plánu města, blokuje pozemky zhruba 40 majitelů. Ti mají s parcelami v blízkosti přírodního parku Orlice své plány, rádi by tam postavili bydlení.

Aby se pozemky uvolnily pro stavbu, je město nuceno změnit nejen návrh budoucího územního plánu, ale musí se zasadit i o změnu dvou nadřazených dokumentů, krajských Zásad územního rozvoje a státní Politiky územního rozvoje, v nichž je trasa plynovodu přes Malšovice rovněž zanesena.

Magistrát bude s ministerstvem jednat v lednu

O změně Politiky územního rozvoje chce primátorův náměstek Vedlich jednat s úředníky ministerstva pro místní rozvoj začátkem ledna. Zároveň bude jednat i s krajským úřadem o změně Zásad územního rozvoje Královéhradeckého kraje, v nichž se s plynovodem počítá taky přes Malšovice.

"Politika územního rozvoje v žádném případě nevymezuje tento koridor přes zastavěné území Hradce Králové, to jí ani nepřísluší. Vymezuje je pouze rámcově. Tento koridor se následně zpřesnil v rámci územně plánovací činnosti příslušných krajů v zásadách územního rozvoje, tedy i v rámci Zásad územního rozvoje Královéhradeckého kraje," upřesnil mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Marek Ženkl.

Koridor má být podle ministerstva spojnicí dvou bodů, a to z okolí obce Olešná na Vysočině až na hranici s Polskem do okolí hraničního přechodu Náchod - Kudowa Zdrój.

"Vše je na dobré cestě. Až se naše stanovisko objeví v těchto dokumentech, bude vyhráno. Byli bychom rádi, aby se to vyřešilo co nejdříve a my to mohli zahrnout do Pokynů pro zpracování územního plánu, což je další z kroků při jeho pořizování," uvedl Vedlich. Tento materiál by mělo hradecké zastupitelstvo schvalovat v dubnu nebo květnu příštího roku.

Obyvatelé Malšovic a Malšovy Lhoty odmítli plynovod.

Obyvatelé Malšovic a Malšovy Lhoty odmítli plynovod.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Další z rubriky

Hradec není naší baštou, chci přispět ke změně, říká mladá lídryně ČSSD

Monika Fröhlichová (ČSSD).

V obtížné situaci jsou před komunálními volbami hradečtí sociální demokraté. Přiznali, že na kampaň mají nejméně peněz...

Za totality udělali prkno z bruslí, teď budou „skejťáci“ jezdit v kině

Přefocené snímky s úspěšným českým snowboardistou Martinem Černíkem, který byl...

Hradecký skateboarding, ze kterého vzešla řada osobností, má kořeny na začátku 80. let. Kluci si vyráběli vlastní...

Otázky pro volební lídry v Rychnově: Chybějící byty, bezpečí a doprava

Rychnovský dopravní terminál po opravě Nádražní ulice (12.12.2017).

Redakce iDNES.cz oslovila s totožnými dotazy lídry tří nejsilnějších stran z posledních komunálních voleb v Rychnově...

Najdete na iDNES.cz