Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malšovičtí sepsali petici a obří plynovod přes jejich pozemky nepovede

  14:02aktualizováno  14:02
Obyvatele Malšovic a Malšovy Lhoty vyděsil plynovod zakreslený v návrhu územního plánu Hradce Králové. Podařilo se jim však přesvědčit politiky, že je to nesmyslné. Plynovod tak nakonec přes jejich pozemky nepovede.
Plynovod by zablokoval pozemky asi 40 majitelů v Hradci Králové (ilustrační foto).

Plynovod by zablokoval pozemky asi 40 majitelů v Hradci Králové (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

Hrstka lidí z Malšovic a Malšovy Lhoty v Hradci Králové dokázala, že když se chce, lze pohnout i s úřednickým molochem až na nejvyšších místech.

Před třemi měsíci se z úřední desky hradeckého magistrátu dozvěděli, že přes jejich pozemky má vést mezinárodní plynovod do Polska, který by Malšovu Lhotu úplně odřízl od krajského města. Obyvatelé se však nedali a sepsali petici, kterou se jim podařilo přesvědčit zástupce města i plynařské firmy, aby trasu změnili.

"S firmou, která plynovod projektuje, jsme se shodli, že trasa přes město je zcela nevhodná," konstatoval náměstek primátora Jindřich Vedlich.

"Nová trasa je zatím v procesu tvorby a není ani na papíře. Jaká přesně bude, nedokážu říct. Na jejím vytyčení ale úzce spolupracujeme s hradeckým magistrátem i dotyčným občanským sdružením," poznamenal Milan Řepka, mluvčí společnosti Net4Gas, která má plynovod stavět.

Dodal, že jde o téměř dvacet let starou studii a že ani není jisté, kdy a jestli se vůbec začne stavět.

Asi 40 majitelů má v trase pozemky

"Nejvhodnější trasa by byla nejspíš skrze městské lesy, dál od zástavby, ideálně přes státní či městské pozemky," soudí organizátor petice Róbert Nemeček.

Současná trasa plynovodu, která je zakreslená v navrhovaném územním plánu města, blokuje pozemky zhruba 40 majitelů. Ti mají s parcelami v blízkosti přírodního parku Orlice své plány, rádi by tam postavili bydlení.

Aby se pozemky uvolnily pro stavbu, je město nuceno změnit nejen návrh budoucího územního plánu, ale musí se zasadit i o změnu dvou nadřazených dokumentů, krajských Zásad územního rozvoje a státní Politiky územního rozvoje, v nichž je trasa plynovodu přes Malšovice rovněž zanesena.

Magistrát bude s ministerstvem jednat v lednu

O změně Politiky územního rozvoje chce primátorův náměstek Vedlich jednat s úředníky ministerstva pro místní rozvoj začátkem ledna. Zároveň bude jednat i s krajským úřadem o změně Zásad územního rozvoje Královéhradeckého kraje, v nichž se s plynovodem počítá taky přes Malšovice.

"Politika územního rozvoje v žádném případě nevymezuje tento koridor přes zastavěné území Hradce Králové, to jí ani nepřísluší. Vymezuje je pouze rámcově. Tento koridor se následně zpřesnil v rámci územně plánovací činnosti příslušných krajů v zásadách územního rozvoje, tedy i v rámci Zásad územního rozvoje Královéhradeckého kraje," upřesnil mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Marek Ženkl.

Koridor má být podle ministerstva spojnicí dvou bodů, a to z okolí obce Olešná na Vysočině až na hranici s Polskem do okolí hraničního přechodu Náchod - Kudowa Zdrój.

"Vše je na dobré cestě. Až se naše stanovisko objeví v těchto dokumentech, bude vyhráno. Byli bychom rádi, aby se to vyřešilo co nejdříve a my to mohli zahrnout do Pokynů pro zpracování územního plánu, což je další z kroků při jeho pořizování," uvedl Vedlich. Tento materiál by mělo hradecké zastupitelstvo schvalovat v dubnu nebo květnu příštího roku.

Obyvatelé Malšovic a Malšovy Lhoty odmítli plynovod.

Obyvatelé Malšovic a Malšovy Lhoty odmítli plynovod.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Cizince viní, že znásilnil dívku před barem. Bylo to dobrovolné, hájí se

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Znásilnění dívky poblíž klubu Denoche v Hradci Králové řeší hradecký krajský soud. Obžaloba z něj viní cizince Yosmela...

Cyklista na elektrokole spadl do potoka, našli ho až druhý den mrtvého

Řidič zůstal v potoce zaklíněný pod elektrokolem (22.4.2018).

Mladý muž jedoucí na elektrokole nepřežil pád poblíž Dolního Dvora v Krkonoších. Sjel z cesty a skončil v potoce, kde...

Další z rubriky

Cyklista na elektrokole spadl do potoka, našli ho až druhý den mrtvého

Řidič zůstal v potoce zaklíněný pod elektrokolem (22.4.2018).

Mladý muž jedoucí na elektrokole nepřežil pád poblíž Dolního Dvora v Krkonoších. Sjel z cesty a skončil v potoce, kde...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Aupark a křižovatka Koruna jsou ostudy Hradce, míní oceněný architekt

Architekt Karel Schmied (vlevo) přebírá Cenu dr. Františka Ulricha z rukou...

Za svými stavbami si stojí a mluví o nich, jako o svých dětech. Nejkrásnější město na světě je pro něj rodný Hradec...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz