Horkovzdušné balóny ovládly nebe nad Hradcem

Horkovzdušné balóny ovládly nebe nad Hradcem | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Po osmi letech letěly nad Hradcem desítky balónů

V sobotu se nad Hradec Králové opět vznesly balony. Stalo se tak při obnovené premiéře přehlídky Královéhradecké balonové nebe. Start ale málem překazilo počasí.

"Uhněte prosím kousek, ono se to nezdá, ale potřebujeme hodně prostoru," prosí pilot Jan Fischer přihlížející diváky. Na louce u hradecké univerzity leží několik splasklých barevných koulí, kolem nich pobíhají vzrušení piloti. Po osmi letech mají nad Hradec vzlétnout horkovzdušné balóny.

Po rozbalení a odzkoušení hořáků však nastává problém. "Nemá někdo prosím náhradní ventilátor. Nějak se mi zasekl," prosí své kolegy Fischer. Nakonec se problém vyřešil a v 19 hodin už Fischerův balon stoupal k hradecké obloze.

Po deseti minutách se za ním vydal i zbytek startovního pole. Balonáři totiž přítomným nabídli atraktivní soutěžní klání - Hon na lišku. "Je to jedna z balonářských disciplín. Tou liškou jsem dnes já," řekl s úsměvem Fischer, který se stále považuje za balonářského začátečníka.

"Létám krátce, jen asi dvacet let. Teprve začínám," podotkl a vysvětlil pravidla soutěžního klání: "Balon liška odstartuje jako první a po určité době, tady to bylo deset minut, odstartují další balony -lovci, kteří se snaží lišku ulovit."

Samotný lov spočívá v tom, že liška přistane a položí na zem plátěný kříž. Lovci pak nad kříž naletí a snaží se flérem neboli pruhem látky strefit co nejblíže středu. Dohonit lišku není tak snadné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Balon je totiž jen velmi těžko řiditelný. Plavba vzduchem závisí na směru větru.

"Let a trasu vždy určuje směr větru. Za letu se dá směr ovlivnit jen obtížně, protože pohyb balonu je podmíněn větrem, který v danou chvíli fouká," vysvětlil Fischer.

Ranní vzlet zhatila mlha

První balony se původně měly vznést z louky u hradecké Univerzity za sobotního rozbřesku. Plány ale překazilo počasí. Nad městem se rozprostřela hustá mlha. Na dvacet nedočkavých návštěvníků se tak startu nedočkalo.

"Kvůli husté mlze jsme museli start přeložit do Jaroměře. Směr větru v Hradci totiž mohl piloty zavést až nad hradecké lesy, kde by mohli spadnout," řekl pořadatel akce Tomáš Pavel.

Na nový start si lidé museli počkat až do večerních hodin, kdy také začala hlavní část programu, závod o Putovní pohár města Hradec Králové.

"Přes den balony nelétají, protože v atmosféře vlivem slunečního záření vznikají stoupavé proudy teplého vzduchu, v nichž je balonový let nepřípustný," vysvětlil balonář Jan Fischer. Jedinou výjimkou jsou lety v podzimních a zimních měsících.

Balóny nad Hradcem Králové

Pro létání musí být dobré podmínky

Směr letu se dá částečně upravovat změnou výšky, protože v každé výšce vane vítr jinak. "Za příznivého větru se dá uletět i dvacet kilometrů, ale někdy balon popoletí jen o pár kilometrů," řekl Fischer.

Omezující je i výška. "Výška letu ve volném prostoru se pohybuje od 150 metrů do jednoho kilometru. Nad městy můžeme létat minimálně 300 metrů nad zemí," uvedl Fischer.

Pohár nakonec zůstal v Královéhradeckém kraji. Nejlépe si mezi devíti lovci s povětrnostními podmínkami poradil východočeský balon. "Nejlepším lovcem se nakonec stal David Línek z České Skalice," řekl Pavel.

Lovem ale program balonového nebe neskončil. Na ploše před univerzitou ještě zahrála hudební skupina Ready Kirken. Tu jako zvláštní host doprovázelo i kvarteto hořáků v přistavených balonech.

Podle pořadatele Tomáše Pavla se už dnes mohou lidé těšit, že se balonová show za rok do města vrátí. "Naším cílem je příští rok pozvat ještě víc balonářů," řekl Pavel.