Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po prověrce financí musel odejít ředitel hradeckého letiště

  18:58aktualizováno  18:58
Po auditu v městské společnosti Letecké služby Hradec Králové musel z funkce odejít ředitel společnosti a předseda představenstva Roman Zindulka. Z firemní kasy si bral zálohy v řádu několika set tisíc, ale nikdo netuší proč, ani co s nimi dělal. A podezřelých operací bylo podle auditu víc.

Ředitel letiště v Hradci Králové musel kvůli výsledkům auditu odstoupit. Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

"Peníze nepoužíval k nákupům pro účely společnosti a nevysvětlil nám, na co částky vybíral. Vždy je ale po upozornění vrátil zpět, žádné peníze nezmizely. Nebylo to správné, ale určitě nevznikl žádný černý nebo tajný fond," řekl nový předseda představenstva Jiří Jiroušek.

Zindulka se brání a tvrdí, že chce své jméno očistit. "Měli jsme peníze v bance a já byl jediný, kdo měl platební karty a přístup na účet. Tyhle částky jsem vybíral, abychom měli k dispozici hotovost, byly uložené na letišti v trezoru. Konzultoval jsem to s účetním i auditorem," vysvětlil bývalý ředitel.

"Je to rozhodně nestandardní peněžní operace, ale nikoli nezákonná," uvedla vedoucí odboru interního auditu a kontroly na hradeckém magistrátu Jaroslava Fikrová a dodala, že žádná škoda společnosti nevznikla a trestní oznámení magistrát podávat nebude.

Na chyby upozornila kontrola už před dvěma lety

Problém má i bývalý úředník radnice, který si za křeslo v představenstvu společnosti nechal zaplatit odměnu, na niž neměl nárok. Ani zadávání veřejných zakázek prý neprobíhalo podle směrnic, některá výběrová řízení byla jen formální, někdy dokonce neproběhla vůbec. Audit odhalil, že řadu zakázek bez řádných výběrových řízení dostávala firma Tommy Advertising Design, která tehdy patřila bývalé přítelkyni ředitele.

"Jsem přesvědčen, že jsem jednal podle směrnic, nic jsem neobcházel. Vyhlásili jsme výběrové řízení, firma ho vyhrála, schválilo to představenstvo a po čtyřech letech to najednou někomu vadí. Vybíral jsem firmy, které nabídly dobré ceny, jestli jim vadily osobní vazby, měli mi to říct," řekl Zindulka.

Přestože na chyby upozornila už kontrola v roce 2009, podle zprávy kontrolorů společnost dál nakupovala bez poptávkového řízení. Například reflexní čepice mohla pořídit o 137 procent levněji, za bundy zaplatila cenu o 25 procent vyšší, než je běžné. "Na všechno jsem vypisoval výběrová řízení podle směrnic. Nelze porovnávat ceny s rokem 2008, v době krize se ceny hodně změnily," tvrdí Zindulka.

Za likvidaci nafty by se muselo platit

Podle auditu zaměstnanci firmy tankovali benzin a naftu pro soukromé účely, aniž je zaplatili nebo řádně evidovali v knize jízd. "Byla to naivní snaha managementu ušetřit a využít naftu, která by se stejně likvidovala," řekl Jiroušek.

"Zaměstnanci naftu platili, jinak bych naopak musel platit za její likvidaci. Chtěl jsem ušetřit městu peníze," tvrdí Zindulka. Ve dvou případech dokonce ředitel při soukromé cestě na dovolenou platil za pohonné hmoty služební kartou, jindy platil nákupy v obchodech. "To je pravda, ale neudělal jsem to úmyslně, spletl jsem si prostě karty, ale všechno jsem pak uhradil," vysvětlil bývalý ředitel.

Letecké služby Hradec Králové Město založilo společnost v roce 2007, aby spravovala hradecké letiště. Provoz firmy je závislý na příspěvcích z městského rozpočtu, za poslední dva roky dostala od radnice 22 milionů korun. Audit ve společnosti naplánovalo už minulé vedení města. Představenstvo společnosti nyní hledá nového ředitele a připravuje strategii, kterou projedná na valné hromadě 1. listopadu.

"Posláním společnosti bylo vybudovat integrovaný záchranný systém a dotáhnout polygon. Tyto úkoly sice splnila, ale zjistili jsme, že nehospodařila dobře. Plánujeme prověrky i v dalších městských organizacích," uvedl hradecký primátor Zdeněk Fink.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Kvůli ucpané hrázi na potoce v Krkonoších uhynuly kriticky ohrožené mihule

Zahrazení průtoku vody do Zlatého potoka v Krkonoších.

Inspektoři životního prostředí vyšetřují úhyn larev kriticky ohrožené mihule potoční ve Zlatém potoce poblíž Mladých...

Hradec chce radary u škol a na výpadovkách, systém pohlídá i křižovatky

Frézování vozovky v Koutníkově ulici v Hradci Králové (9.7.2018).

Inteligentní dopravní systém který připravují v Hradci Králové, získává konkrétní podobu. Vedení města zveřejnilo, kde...

Až ve třetí desítce. Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl

Při dobré viditelnosti jsou z Nového Hradce Králové vidět Krkonoše.

Už řadu let se královéhradecká radnice ráda chlubí tím, že pravidelně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích, které...

Najdete na iDNES.cz