Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Pobočka knihovny v Jičíně končí, knihovníci ale slibují donášku až domů

  • 0
Pobočku jičínské knihovny na Komenského náměstí využívalo jen asi sedmdesát lidí, její fond se navíc delší dobu neobnovoval. Proto se Městská knihovna Václava Čtvrtka rozhodla, že pobočku zruší. Čtenářům však na požádání donesou knihovníci četbu až do domu.

"Už v minulosti se nízká návštěvnost pobočky řešila tím, že se do ní nenakupovaly nové knihy. Takže si každý asi dokáže představit, jak její knižní fond dnes vypadá. Ti lidé si tam prakticky nemají co půjčovat," uvedla ředitelka jičínské knihovny Jana Benešová.

Do pobočky na Komenského náměstí budou moci čtenáři naposledy zavítat v polovině prosince. Poté se její dveře uzavřou a začne stěhování. Část svazků jičínští knihovníci vyřadí, jiné nabídnou ostatním knihovnám a veřejnosti.

"K rozhodnutí o zrušení pobočky přispělo i to, že je v nájmu a není zde internetové připojení. Jeho vybudování a napojení na optickou síť by si vyžádalo velké investice. Náklady na provoz neodpovídaly tomu, jak čtenáři pobočku využívali," řekl jičínský starosta Martin Puš.

Za zrušením pobočky stojí i úspory

Uzavření odloučeného pracoviště na Komenského náměstí je také důsledkem toho, že knihovna je závislá na napjatém městském rozpočtu a musí šetřit každou korunu. "Stále hledáme úspory. Prověřili jsme všechny dodavatele, kupujeme jen tam, kde je nejlevněji, časopisy pořizujeme z remitendy a maximálně využíváme granty a dotace. Dokonce jsme sáhli i na úvazky zaměstnanců. Za těchto okolností nemůžeme provozovat zvláštní pobočku pro pouhých 70 čtenářů z více než 2 300 klientů naší knihovny," vysvětlila ředitelka.

Rušenou pobočku navštěvovali většinou senioři, pro které by docházení do hlavní budovy v Denisově ulici na druhé straně města mohlo představovat problém. Proto knihovna od ledna zavede donáškovou službu nejen pro čtenáře ze zrušené pobočky, ale pro celý Jičín.

"Těm, kteří nemohou přijít, doneseme zdarma v rámci registračního poplatku knížky až domů. Zjišťovali jsme zkušenosti s touto službou v jiných městech, a zatím jsem neslyšela, že by to lidé zneužívali. Naopak zvažujeme, že pokud by o donášku knih byl zájem, můžeme ji za určitou úhradu nabídnout i lidem, kteří nemají pohybové problémy," sdělila Benešová.

Radnice se v případě zájmu rovněž nebrání úpravám jízdního řádu městské dopravy, které by přispěly k lepší dostupnosti knihovny pro starší občany. "O zrušení naší druhé pobočky na sídlišti Nové Město rozhodně neuvažujeme. Chodí do ní okolo 300 čtenářů a takové využití považujeme za dostatečné," řekla ředitelka knihovny.