Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vražd v kraji ubylo, mezi pachateli je více žen. Nejvíc se útočí nožem

  12:28aktualizováno  12:28
Počet nejtěžších zločinů v Královéhradeckém kraji klesá. Novinkou je, že mezi pachateli přibývá žen. Kriminalisté loni řešili šest vražd a pokusů o ně, některé případy byly obzvlášť brutální. V posledních letech je nejčastějším vražedným nástrojem nůž.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Žádné rafinované vraždy, popravy organizovaných gangů nebo fatální útoky ve jménu ideologie či barvy pleti, ale „obyčejné“ mordy motivované nejčastěji osobními vztahy. Takové byly vraždy v regionu v roce 2015.

V Královéhradeckém kraji při šesti loňských vraždách a pokusech o ně zemřeli tři lidé. V porovnání s koncem devadesátých let, kdy mordparta krajské policie řešila ročně v průměru deset vražd a více, to není špatný výsledek. Kraj z hlediska nejtěžších zločinů patří v Česku k lepšímu průměru.

„I v roce 2015 pokračovala sestupná tendence počtu nejzávažnějších trestných činů. I vloni přetrvával nejtypičtější motiv, a to násilí mezi příbuznými nebo známými, a většinou opět sehrály zásadní roli osobní spory. Většinou šlo o vraždy spáchané v afektu bez předchozího rozmyslu. Oběť i pachatel se znali, a to i v posledním případu vraždy,“ uvedla mluvčí krajského policejního ředitelství Ivana Ježková.

„Snižuje se schopnost snášet zátěž a vyrovnat se s frustracemi“

Při podrobnějším pohledu lze však zjistit znepokojující proměny v chování lidí. Podle hradeckého psychologa a dlouholetého soudního znalce Jana Laška je alarmující hlavně to, že vraždy se odehrávají za dveřmi bytů mezi partnery či známými.

Vraždy a pokusy o vraždu v Královéhradeckém kraji

2015
Hradecko: 2 případy; Jičínsko: 0; Náchodsko: 2; Rychnovsko: 1; Trutnovsko: 1
Celkem: 6 případů, z toho 3 vraždy a 3 pokusy

2014
Hradecko: 2 případy; Jičínsko: 3; Náchodsko: 1; Rychnovsko: 0; Trutnovsko: 2
Celkem: 8 případů, z toho 2 vraždy a 6 pokusů

2013
Hradecko: 2 případy; Jičínsko: 1; Náchodsko: 3; Rychnovsko: 1; Trutnovsko: 3
Celkem: 10 případů, z toho 2 vraždy a 10 pokusů

2012
Hradecko: 2 případy; Jičínsko: 2; Náchodsko: 2; Rychnovsko: 1; Trutnovsko: 3
Celkem: 10 případů, z toho 9 vražd a 5 pokusů

„Ukazuje to, že se snižuje schopnost snášet zátěž a vyrovnat se s frustracemi, které běžný život a zvláště vztahy přinášejí. Lidé mají pocit, že když to vyřeší jednou provždy násilně, tak problém zmizí. Každý od toho vztahu očekává něco jiného, ne vždy si to sdělí, počítají s tím, že partnerovi to dojde tak nějak automaticky,“ upozornil Lašek.

Poslední loňská vražda se stala před Vánocemi v Trutnově a byla zvlášť brutální. Obětí se stal podnikatel, kterého zavraždil jeho externí účetní (o případu jsme psali zde). Rodina začala šestapadesátiletého muže pohřešovat na Štědrý den večer, ač zmizel už v úterý 22. prosince.

Za necelých 24 hodin po nahlášení jeho zmizení kriminalisté ho nalezli mrtvého při domovní prohlídce u účetního. V těle měl třicet bodnořezných ran. Pohřešovaný měl s účetním schůzku, aby dostal zpět část dluhu. Nebýt bleskového vyšetřování, vrah by se těla a dalších stop zřejmě zbavil. „Tělo zabalil a snažil se ho 22. prosince mezi 16.30 až 17.30 hodinou naložit do auta oběti, které bylo zaparkované před domem,“ uvedla Ježková.

Opilé ženy + nůž = neštěstí

Případ z loňského srpna, který se stal v činžovním domě v Mánesově ulici v hradeckém centru, je zajímavý hlavně tím, že pachatelem je žena. „Narůstá počet žen, které mají na svědomí násilný trestný čin, a nejedná se jenom o vraždy, ale i o ublížení na zdraví. Bohužel při nich velkou roli hraje často alkohol,“ uvedl kriminální vyšetřovatel hradeckého policejního ředitelství Michal Hynek.

Sedmatřicetiletá žena od rána popíjela společně se svým o 16 roků mladším přítelem, pohádali se a pak na něj zaútočila nožem. Dvakrát jej bodla do břicha a jednou do krku, muž ale útok přežil. Policie se o incidentu dozvěděla tak, že jí na tísňovou linku zavolala samotná žena, která měla v krvi přes dvě promile. Tvrdila, že to byl její přítel, který na ni zaútočil (více o případu čtěte zde).

Jen několik dnů předtím se případ jako přes kopírák odehrál v Chlumci nad Cidlinou. Také tam skončila opilecká hádka mezi mužem a ženou málem smrtí a rovněž v tomto případě napadla žena svého partnera nožem. Rozdíl byl v tom, že se dvojice opila v baru a pomoc si přivolal sám těžce zraněný muž. Sedmnácticentimetrová čepel jen těsně minula srdce, muž přežil díky včasné lékařské pomoci, žena měla v krvi 2,15 promile a přiznala se.

„S ženským pitím alkoholu to bylo vždy trochu jiné než s tím mužským. Ženy začínají pít nenápadněji a daleko déle dokážou tajit, že jsou pod vlivem. Alkohol obecně člověku přidává pocit síly, činí z člověka toho, kdo vše zvládne, všechno udělá a afekt s koncovým řešením se díky tomu rychleji odstartuje,“ uvedl psycholog Jan Lašek.

Zmlácený muž umíral v septiku pod poklopem

Půl roku trvalo kriminalistům, než shromáždili důkazy potřebné k ukončení vyšetřování nejbrutálnější loňské vraždy. Tělo sedmapadesátiletého muže našli v únoru v septiku u domu v Nové Vsi na Rychnovsku, kde zavražděný bydlel. Policie obvinila z pokusu vraždy, z usmrcení z nedbalosti a z těžkého ublížení na zdraví sedmatřicetiletého muže, který se zavražděným mužem bydlel.

Obviněný muž se k zavražděnému nastěhoval v září 2014 a podle kriminalistů byly na denním pořádku jeho slovní i fyzické útoky. Osudným byl až konflikt v první polovině loňského ledna, kdy bytného zmlátil, bezvládné tělo hodil do odkalovací jímky, kde oběť nejspíš dlouho umírala (více o hlavním líčení čtěte zde).

Z hlediska právní kvalifikace vraždy a pokusu o ně policie ve statistikách nerozlišuje. V Královéhradeckém kraji tímto zločinem označila šest loňských případů, z nich tři byly pokusy. V roce 2014 kriminalisté vyšetřovali devět případů, z toho bylo sedm pokusů, o rok dříve osm pokusů a tři vraždy, celkem tedy 13 případů.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

Stará sýpka u nádraží v Hradci unikne demolici, budou z ní kanceláře

Hradecký magistrát chce zachránit silo s cihlovou fasádou u nádraží.

Někdejší sýpka u hlavního nádraží v Hradci Králové k zemi nepůjde. Nový majitel chce v industriální památce vybudovat...

Znalci nedoporučili nový výslech zneužité dcery, soud tak muži snížil trest

Vazební věznice Hradec Králové

O dva roky nižší trest si napodruhé vyslechl u Krajského soudu v Hradci Králové M.O., který zneužil vlastní sedmiletou...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz