Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Třebechovice hledají peníze na podchod do Krňovic, dotace nevyšla

  12:05aktualizováno  12:05
Třebechovice pod Orebem na Hradecku dál shání peníze na cyklostezku a podchod u křižovatky na Krňovice. Radnice neuspěla s žádostí o dvacetimilionovou dotaci na ministerstvu pro místní rozvoj. Chce proto požádat o podporu Státní fond dopravní infrastruktury.

Nebezpečná křižovatka na silnici I/11 mezi Třebechovicemi a Krňovicemi. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Radnice ve získání dotace věřila, zpráva z ministerstva tak starostu Jiřího Němce (nez.) zaskočila.

„Výzva měla podmínky, určitý počet bodů, ale my jsme skončili pod čarou. Je nám s podivem, že nám na to stát nepřispěje. Podchod by vyřešil pěší a cyklisty. Nebezpečná křižovatka by si dotaci zasloužila,“ říká.

Na stavbu podchodu, který má být součástí cyklostezky na místní části Krňovice a Štěnkov, se technologicky váže také přestavba křižovatky státní silnice na sever Moravy, krajské dvojky na Pardubice a třebechovické místní komunikace - Pardubické ulice.

Obchvat Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v posledních letech po etapách opravilo, ale s přestavbou nebezpečné křižovatky na Krňovice čekalo, až město získá peníze a postaví podchod. Jenže teď není jisté, zda Třebechovice peníze vůbec seženou. 

Fotogalerie

„Každý má své stavební řízení, z hlediska legislativy na sebe nejsme vázaní. V tuhle chvíli jsme přesvědčeni, že v součinnosti s městem budeme v příštím roce stavět. Nejdřív by se postavil podchod a pak bychom předělali křižovatku. Nedávalo by smysl, abychom přebudovali křižovatku a pak se kvůli stavbě podchodu rozkopala,“ vysvětluje Zdeněk Kos z hradecké správy ŘSD. Po přestavbě má být křižovatka přehlednější a bezpečnější. 

„Rekonstrukce má samotnou křižovatku zkapacitnit a také by měla být bezpečnější. Měla by se vyřešit tak, aby odbočující auta neblokovala přímý průjezd po silnici první třídy,“ popisuje Zdeněk Kos.

Silnicí I/11 projíždí kolem Třebechovic denně 17 tisíc aut. Přejet obchvat Třebechovic na kole nebo přejít ho pěšky je často boj o holý život. Problém mají i řidiči vyjíždějící z vedlejší silnice. Za posledních deset let se na křižovatce stalo víc než 50 nehod. Právě bezpečnost je jedním z důvodů pro stavbu cyklostezky a podchodu.

„Za státní silnicí máme místní části Krňovice a Štěnkov. Lidé, když potřebují do Třebechovic, musí přes silnici, kde je velmi hustý provoz. Frekvence dopravy tam stále stoupá. Řešením pro naše občany i turisty je právě cyklostezka a plánovaný podchod,“ vysvětluje třebechovický starosta.

K dotaci chybělo sedm bodů

V boji o dotaci na cyklostezku z Ministerstva pro místní rozvoj uspělo 17 projektů za 236 milionů korun. Třebechovice skončily až jako 11. náhradník. Od úspěchu dělilo město sedm bodů.

„Maximální počet bodů byl devadesát, projekt získal šedesát. Celkem u čtyř kritérií dostal nula, což je důvod, proč neuspěl,“ vysvětluje mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček.

Problém byl, že třebechovická cyklostezka nenavazuje přímo na autobus nebo vlak, podle kritérií dotace je příliš krátká a nenavazuje na žádnou stávající cyklostezku. Třebechovický starosta říká, že město udělalo pro zisk evropských peněz maximum. 

„K nádraží se cyklisté pohodlně dostanou. Zbytečně bychom utráceli peníze, kdybychom například vedli cyklostezku k nádraží, jen kvůli podmínkám dotace,“ míní Jiří Němec.

Třebechovice chtějí hledat jinde

Město je odhodlané získat peníze jinde. V úvahu připadá dotační titul, kde bude rozdělovat peníze Státní fond dopravní infrastruktury. 

„Celou částku zaplatit nemůžeme. Dotace by mohla pokrýt 85 procent uznatelných nákladů. Termín pro podání žádostí je v listopadu, rozhodnutí má padnout příští rok do května. Teď vše připravujeme, musí to také schválit rada města a zastupitelstvo,“ popisuje starosta Němec. 

Pokud by Třebechovice neuspěly ani tady, chce hledat dál. „Zvažujeme, že bychom hledali z jiných zdrojů. Sami to dát nemůžeme, myslíme si, že to je věc celého regionu. My na křižovatce máme jen Pardubickou ulici. Jednička je státu, dvojka na Krňovice kraje,“ řekl Němec.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Otázky pro volební lídry v Rychnově: Chybějící byty, bezpečí a doprava

Rychnovský dopravní terminál po opravě Nádražní ulice (12.12.2017).

Redakce iDNES.cz oslovila s totožnými dotazy lídry tří nejsilnějších stran z posledních komunálních voleb v Rychnově...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Otázky pro volební lídry v Náchodě: Tepna, obchvat města a Malé lázně

Tepna Náchod

Redakce iDNES.cz oslovila s totožnými dotazy lídry čtyř nejsilnějších stran z posledních komunálních voleb v Náchodě....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz