Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vítězné ANO ve Dvoře Králové sestavilo koalici. ČSSD a ODS budou opozice

  11:40aktualizováno  11:40
Čtyři politická uskupení sestavila novou vládu ve Dvoře Králové nad Labem. Vítěz voleb hnutí ANO již podepsalo koaliční smlouvu s Volbou pro město, TOP 09 a Šancí pro Dvůr. Většinu však mají jen těsnou. V jednadvacetičlenném zastupitelstvu dali dohromady 12 mandátů.

Nastupující starosta Dvora Králové nad Labem Jan Jarolím (ANO) podepisuje koaliční smlouvu. | foto: Tomáš Plecháč, 5plus2.cz

Starostou druhého největšího města Trutnovska se stane lídr ANO Jan Jarolím. Dosavadní koaliční strany ODS a ČSSD se přesouvají do opozice. Ustavující schůze nového zastupitelstva bude ve čtvrtek.

Hnutí ANO obsadí post prvního místostarosty, tím se stane dosavadní ředitelka městského muzea Alexandra Jiřičková. Druzí místostarostové budou Dušan Sedláček (Šance pro Dvůr) a Emil Kudrnovský (TOP 09), oba jako neuvolnění. V sedmičlenné radě má ANO čtyři politiky, ostatní koaliční strany po jednom zástupci.

„Sestavili jsme tým lidí, kteří chtějí pozvednout Dvůr Králové a chtějí táhnout za jeden provaz,“ říká odhodlaně nový starosta Jan Jarolím.

Hlavní prioritou koalice bude vyřešit kauzu čistírny odpadních vod. Spory se stávajícím majitelem ČOV firmou Evorado Import se dosavadní vedení radnice rozhodlo vyřešit stavbou vlastní čističky, na kterou město získalo eurodotaci 140 milionů korun. Má být hotová už na konci příštího roku, radnice přitom ještě neukončila výběrové řízení na dodavatele.

Koalice rozběhnutý projekt zastaví a bude znovu jednat s vlastníkem čističky o jejím odkoupení.

„Pokud ta jednání nikam nepovedou, pak se můžeme bavit o stavbě vlastní čističky. Musí však být dobře naprojektovaná a podmínkou je dotace z Evropské unie, která bude splnitelná. Nebyly ještě vyčerpány všechny možnosti. Podle mého názoru tu existuje varianta dohody s vlastníky o garantované ceně vodného a stočného po dobu třeba pěti let,“ naznačuje Jarolím.

Radní: Dvanáct hlasů stačí, tříštění se neobávám

Mezi další úkoly dvorské vlády bude patřit přilákání nových investorů, navázání komunikace s místními podnikateli a vyřešení komplikované dopravní situace ve městě. Problémem je hlavně přístup do centra Dvora Králové.

TOP 09 chce také otevřít téma obchvatu. „Chceme jej řešit jinak, než jak je naplánován v územním plánu. Měl by vést severozápadním směrem, je potřeba vyřešit napojení zoologické zahrady, kam směřuje většina návštěvníků regionu,“ říká radní Emil Kudrnovský.

Úspěchem by podle něj bylo, pokud se radnici v tomto volebním období podaří investici projekčně připravit. Strany se na spolupráci dohodly během dvou týdnů.

Hnutí ANO původně vyjednávalo také se sociálními demokraty, kteří skončili ve volbách na druhém místě se ziskem pěti křesel. Spojení dvou nejúspěšnějších stran by Dvoru zajistilo poměrně stabilní koalici.

Vítěz voleb se ale nakonec rozhodl pro kompletní rekonstrukci vedení. Všech jedenadvacet kandidátů hnutí v interním hlasování spolupráci s ČSSD odmítlo.

„Je to složitější a odvážnější cesta, ale domnívám se, že hlasy, které jsme dostali ve volbách, volaly po změně,“ uvedl nastupující starosta Jan Jarolím.

To, že nově sestavená koalice může být křehká, si její členové nepřipouštějí. „Dvanáct hlasů je dostačujících. Máme stejný názor na to, kam by město mělo směřovat, neobávám se proto, že bychom se tříštili,“ je přesvědčen radní Pavel Kraus z Volby pro město.

Autor:


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Kvůli ucpané hrázi na potoce v Krkonoších uhynuly kriticky ohrožené mihule

Zahrazení průtoku vody do Zlatého potoka v Krkonoších.

Inspektoři životního prostředí vyšetřují úhyn larev kriticky ohrožené mihule potoční ve Zlatém potoce poblíž Mladých...

Třebechovice hledají peníze na podchod do Krňovic, dotace nevyšla

Nebezpečná křižovatka na silnici I/11 mezi Třebechovicemi a Krňovicemi.

Třebechovice pod Orebem na Hradecku dál shání peníze na cyklostezku a podchod u křižovatky na Krňovice. Radnice...

Horská služba se potýká s neplatiči, cizinci bez pojištění dluží miliony

Horští záchranáři vynášejí z nepřístupného terénu v Jeseníkách u Bílé Opavy...

Záchranáři z horské služby ročně ošetří stovky cizinců bez správného cestovního pojištění. Zahraniční turisté u nich...

Najdete na iDNES.cz