Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pohádkový Jičín oslaví stovku Václava Čtvrtka, průvod vyjde ve čtvrtek

  9:33aktualizováno  9:33
Ve středu začíná už jednadvacátý ročník festivalu Jičín - město pohádky. Letos se ponese zejména v duchu oslav stého výročí narození spisovatele Václava Čtvrtka. I kvůli tomu půjde pohádkový průvod až ve čtvrtek. Dalším motivem bude tanec a pohyb.

Jičín, město pohádek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Kvůli Čtvrtkovi poprvé v historii festival nezahájí tradiční průvod kostýmů, masek a převleků pěší zónou na Valdštejnovo náměstí.

"Pohádkové dění v Jičíně se letos ponese především v duchu 100. výročí narození spisovatele Václava Čtvrtka. Proto jsme i průvod symbolicky zařadili na čtvrtek. Věříme, že Čtvrtkovy pohádky budou silnou inspirací pro chystané kostýmy, v nichž dospělí i děti do průvodu vyrazí," uvedla předsedkyně správní rady pořádajícího Nadačního fondu Jičín - město pohádky Věra Rychterová.

Zítra se bude tančit všude

"Brány hlavního města pohádky se však otevřou už ve středu ráno. Odpoledne potom forman Šejtroček s dětmi převezme od pana starosty symbolický klíč od města a Jiří Lábus na hlavním pódiu festival zahájí," popsala Rychterová.

A protože středa bude současně Dnem pro Světlušku, naplánovali pořadatelé na první festivalový den i slavnostní křest hmatového turistického průvodce pro zrakově postižené Pohádkovým Českým rájem a koncert patronky projektu nadačního fondu Světluška Anety Langerové.

Folklorní soubory, baletní vystoupení, pantomima i taneční workshopy rozvlní tancem v pohádkovém městě každý venkovní prostor. V ulici Na Tobolce u řeky Cidliny dokonce vyroste tančírna v šapitó, kde si budou moci každý večer zatancovat i dospělí.

Výběr z programu

Středa 7.9.

15.00 Forman Šejtroček přiveze pohádku
15.45 Zahájení festivalu s jeho patronem Jiřím Lábusem
16.00 Koncert Anety Langerové

Čtvrtek 8.9.

15.00 Řazení průvodu ve Smiřického ulici
15.30 Tradiční průvod pohádkových postav
18.00 Radim Hladík a Blue Effect - akustický koncert v jezuitské koleji

Pátek 9.9.

15.00 Odpoledne se Saxánou na Valdštejnově náměstí
17.30 Saxána a Lexikon kouzel - předpremiéra nové rodinné komedie v Biografu Český ráj
18.30 Koncert ke 100. výročí narození V. Čtvrtka v kostele sv. Jakuba (Musici Moraviae a P. Šporcl)

Sobota 10.9.

17.00 Kapela Vltava
18.30 Pánská taneční skupina Rasputin
19.30 David Koller s kapelou
20.30 Ohňostrojné hromcování

Neděle 11.9.

9.50 Dračí den - výlet parním vlakem do Českého ráje
16.00 Zvonec - konec: vrácení klíčů od pohádkového města

Kompletní program najdete zde

"Také v závěru čtvrtečního průvodu všichni společně roztančí Valdštejnovo náměstí tak, jak to bývá zvykem ve Čtvrtkových pohádkách," sdělila Rychterová.

Ve čtvrtek v podvečer pak dcera Václava Čtvrtka a rodina ilustrátora Radka Pilaře před očima veřejnosti pokřtí knihu O Rumcajsovi z nakladatelství Fragment.

Hold spisovateli vyvrcholí v pátek v 18.30 hodin v chrámu svatého Jakuba slavnostním koncertem, na kterém spolu s Komorním smyčcovým orchestrem Musici Moraviae vystoupí houslista Pavel Šporcl.

V pátek se mohou návštěvníci festivalu těšit také na podvečerní předpremiéru nového filmu Saxána a Lexikon kouzel, na které přislíbil účast i režisér Václav Vorlíček, jenž při loňském festivalu převzal čestné občanství hlavního města pohádky.

V sobotu pohádky obsadí náměstí

V sobotu bude pohádkový festival pokračovat celodenním programem na uzavřeném Valdštejnově náměstí, kam dospělí a děti nad 150 centimetrů výšky zaplatí vstupné 150 korun, menší děti 20 korun.

Sobotní program na náměstí vyvrcholí po 17 hodině koncerty skupiny Vltava a Davida Kollera s kapelou, vystoupením pánské taneční skupiny Rasputin a nezbytným Ohňostrojným hromcováním.

V neděli bude následovat "dračí" výlet historickým parním vlakem do Českého ráje s pravým rytířským turnajem na mýtince u lesa, se soutěží v hledání dračího vejce a občerstvením v dračí sluji.

Úplný závěr letošního festivalu obstará v neděli v 16 hodin vrácení klíčů od pohádkového města. "Každý festivalový den budou návštěvníkům k dispozici čtyři desítky tvůrčích dílen s předváděním tradiční lidové řemeslné a umělecké výroby se zapojením studentů uměleckoprůmyslových a dalších škol. K vidění bude třeba i sklářská pec nebo Les poznání v zámeckých sklepích," dodala Rychterová.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz