Jičín, město pohádek

Jičín, město pohádek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Pohádkový Jičín oslaví stovku Václava Čtvrtka, průvod vyjde ve čtvrtek

  • 0
Ve středu začíná už jednadvacátý ročník festivalu Jičín - město pohádky. Letos se ponese zejména v duchu oslav stého výročí narození spisovatele Václava Čtvrtka. I kvůli tomu půjde pohádkový průvod až ve čtvrtek. Dalším motivem bude tanec a pohyb.

Kvůli Čtvrtkovi poprvé v historii festival nezahájí tradiční průvod kostýmů, masek a převleků pěší zónou na Valdštejnovo náměstí.

"Pohádkové dění v Jičíně se letos ponese především v duchu 100. výročí narození spisovatele Václava Čtvrtka. Proto jsme i průvod symbolicky zařadili na čtvrtek. Věříme, že Čtvrtkovy pohádky budou silnou inspirací pro chystané kostýmy, v nichž dospělí i děti do průvodu vyrazí," uvedla předsedkyně správní rady pořádajícího Nadačního fondu Jičín - město pohádky Věra Rychterová.

Zítra se bude tančit všude

"Brány hlavního města pohádky se však otevřou už ve středu ráno. Odpoledne potom forman Šejtroček s dětmi převezme od pana starosty symbolický klíč od města a Jiří Lábus na hlavním pódiu festival zahájí," popsala Rychterová.

A protože středa bude současně Dnem pro Světlušku, naplánovali pořadatelé na první festivalový den i slavnostní křest hmatového turistického průvodce pro zrakově postižené Pohádkovým Českým rájem a koncert patronky projektu nadačního fondu Světluška Anety Langerové.

Folklorní soubory, baletní vystoupení, pantomima i taneční workshopy rozvlní tancem v pohádkovém městě každý venkovní prostor. V ulici Na Tobolce u řeky Cidliny dokonce vyroste tančírna v šapitó, kde si budou moci každý večer zatancovat i dospělí.

Výběr z programu

Středa 7.9.

15.00 Forman Šejtroček přiveze pohádku
15.45 Zahájení festivalu s jeho patronem Jiřím Lábusem
16.00 Koncert Anety Langerové

Čtvrtek 8.9.

15.00 Řazení průvodu ve Smiřického ulici
15.30 Tradiční průvod pohádkových postav
18.00 Radim Hladík a Blue Effect - akustický koncert v jezuitské koleji

Pátek 9.9.

15.00 Odpoledne se Saxánou na Valdštejnově náměstí
17.30 Saxána a Lexikon kouzel - předpremiéra nové rodinné komedie v Biografu Český ráj
18.30 Koncert ke 100. výročí narození V. Čtvrtka v kostele sv. Jakuba (Musici Moraviae a P. Šporcl)

Sobota 10.9.

17.00 Kapela Vltava
18.30 Pánská taneční skupina Rasputin
19.30 David Koller s kapelou
20.30 Ohňostrojné hromcování

Neděle 11.9.

9.50 Dračí den - výlet parním vlakem do Českého ráje
16.00 Zvonec - konec: vrácení klíčů od pohádkového města

Kompletní program najdete zde

"Také v závěru čtvrtečního průvodu všichni společně roztančí Valdštejnovo náměstí tak, jak to bývá zvykem ve Čtvrtkových pohádkách," sdělila Rychterová.

Ve čtvrtek v podvečer pak dcera Václava Čtvrtka a rodina ilustrátora Radka Pilaře před očima veřejnosti pokřtí knihu O Rumcajsovi z nakladatelství Fragment.

Hold spisovateli vyvrcholí v pátek v 18.30 hodin v chrámu svatého Jakuba slavnostním koncertem, na kterém spolu s Komorním smyčcovým orchestrem Musici Moraviae vystoupí houslista Pavel Šporcl.

V pátek se mohou návštěvníci festivalu těšit také na podvečerní předpremiéru nového filmu Saxána a Lexikon kouzel, na které přislíbil účast i režisér Václav Vorlíček, jenž při loňském festivalu převzal čestné občanství hlavního města pohádky.

V sobotu pohádky obsadí náměstí

V sobotu bude pohádkový festival pokračovat celodenním programem na uzavřeném Valdštejnově náměstí, kam dospělí a děti nad 150 centimetrů výšky zaplatí vstupné 150 korun, menší děti 20 korun.

Sobotní program na náměstí vyvrcholí po 17 hodině koncerty skupiny Vltava a Davida Kollera s kapelou, vystoupením pánské taneční skupiny Rasputin a nezbytným Ohňostrojným hromcováním.

V neděli bude následovat "dračí" výlet historickým parním vlakem do Českého ráje s pravým rytířským turnajem na mýtince u lesa, se soutěží v hledání dračího vejce a občerstvením v dračí sluji.

Úplný závěr letošního festivalu obstará v neděli v 16 hodin vrácení klíčů od pohádkového města. "Každý festivalový den budou návštěvníkům k dispozici čtyři desítky tvůrčích dílen s předváděním tradiční lidové řemeslné a umělecké výroby se zapojením studentů uměleckoprůmyslových a dalších škol. K vidění bude třeba i sklářská pec nebo Les poznání v zámeckých sklepích," dodala Rychterová.