Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pohoří slavilo 650 let Cimrmanovou hrou s rodákem Čepelkou

  18:30aktualizováno  18:30
Pohoří na Rychnovsku o víkendu slavilo 650 let od první písemné zmínky o obci. V poslední dekádě nebyl na oslavy čas, protože obec spláchla v roce 1998 povodeň. O to víc si teď lidé užili svěcení nového kostelního zvonu nebo Cimrmanovu hru Záskok, v níž si se studenty zahrál rodák Miloň Čepelka.

Herec Miloň Čepelka sehrál se studenty z Dobrušky hru Záskok v Pohoří na Rychnovsku. (24. června 2011) | foto: Pavel Bednář, MF DNES

Zakládající člen Divadla Járy Cimrmana ztvárnil v pátek svou roli šikovatele Vogeltanze i v nastudování hry se studenty dobrušského gymnázia. Bylo vidět, že si všichni vystoupení užívali.

"Odpoledne jsme si hru jen tak projeli, takže jsem viděl, že text umí naprosto bezpečně. Neměl jsem ani nejmenší obavu," řekl Čepelka.

Režisér představení Jan Remeš si pochvaloval, že s Čepelkou se hrálo velmi dobře: "Zná dokonale text a dokáže hru zpříjemnit různými kousky a vtípky. Byla to velmi dobrá zkušenost a bylo to bezvadné. Jsme rádi, že se uvolil si s námi zahrát."

Představení sehráli výtečně, o čemž svědčil i neustálý smích diváků a nakonec i pětiminutový potlesk. Pokud studenti hraní nenechají, mají podle Čepelky ještě něco před sebou. Maturanti teď míří na vysoké školy, ale věří, že si ještě zahrají.

Herec Miloň Čepelka odhalil pamětní desku k botě Járy Cimrmana v Pohoří na
Pamětní deska k botě Járy Cimrmana v Pohoří na Rychnovsku.
Herec Miloň Čepelka sehrál se studenty z Dobrušky hru Záskok v Pohoří na

V Pohoří mají od pátku i škrpál Járy Cimrmana. Je umístěn na tamní hospodě a spolu s plaketou připomíná, že génius z pohostinství utíkal bez placení.

Zvon chyběl od první světové války

V neděli se v Pohoří světil nový zvon Jan Křtitel. O jeho předchůdce obec přišla za první světové války, později je nahradil jeden zvon ocelový. Nový už zní poctivou zvonařskou mosazí.

"Je stejně velký jako zvony původní. Je na něm zmínka o výročí, vyobrazení Jana Křtitele a obecní znak," popisuje pohořský starosta Zdeněk Krafka. Na pořízení nového zvonu probíhá i sbírka.

Také při oslavách se vzpomínalo na několik let trvající opravy obce po povodni v roce 1998. Tehdy voda z prasklé hráze zasáhla dvě stě z 211 domů.

"Domy ani hospodářská stavení nebyly zničeny tak, aby musely být zcela nebo částečně odstraněny, přesto však škody dosáhly velmi vysoké částky. Odstranění škod bylo problémem hlavně pro staré a nemocné obyvatele, protože voda poškodila či zničila zařízení téměř každého domu. Ještě dlouho budou lidé při silnějších deštích myslet na to nejhorší," říká pohořský kronikář Jan Jurásek.

Kromě domů se rekonstruovaly cesty, chodníky, škola i kostel. "Poslední, co máme v plánu opravit, je hasičská zbrojnice. Chceme ji rekonstruovat tak, aby tam bylo dobré zázemí pro hasiče a přestěhoval by se tam i obecní úřad," dodává starosta Krafka.
Nejčtenější

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Další z rubriky

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Kuks chce překonat rekord návštěvnosti, novinkou je dřevěný glóbus

Kastelán Libor Švec ukazuje novinku na Kuksu - glóbus z konce 18. století.

Za týden se otevře barokní hospitál Kuks, který v posledních třech sezonách pokaždé navštívilo více než 100 tisíc...

Vítr ve Vrchlabí zavál žhavý popel ke kůlně, ta vzápětí zcela shořela

Požár kůlny ve Vrchlabí (19.3.2018).

Požár dřevěné kůlny napáchal ve Vrchlabí na Trutnovsku škodu asi 150 tisíc korun. Vznikl od žhavého popela, který stál...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz