Herec Miloň Čepelka sehrál se studenty z Dobrušky hru Záskok v Pohoří na Rychnovsku. (24. června 2011) | foto: Pavel Bednář, MF DNES

Pohoří slavilo 650 let Cimrmanovou hrou s rodákem Čepelkou

  • 3
Pohoří na Rychnovsku o víkendu slavilo 650 let od první písemné zmínky o obci. V poslední dekádě nebyl na oslavy čas, protože obec spláchla v roce 1998 povodeň. O to víc si teď lidé užili svěcení nového kostelního zvonu nebo Cimrmanovu hru Záskok, v níž si se studenty zahrál rodák Miloň Čepelka.

Zakládající člen Divadla Járy Cimrmana ztvárnil v pátek svou roli šikovatele Vogeltanze i v nastudování hry se studenty dobrušského gymnázia. Bylo vidět, že si všichni vystoupení užívali.

"Odpoledne jsme si hru jen tak projeli, takže jsem viděl, že text umí naprosto bezpečně. Neměl jsem ani nejmenší obavu," řekl Čepelka.

Režisér představení Jan Remeš si pochvaloval, že s Čepelkou se hrálo velmi dobře: "Zná dokonale text a dokáže hru zpříjemnit různými kousky a vtípky. Byla to velmi dobrá zkušenost a bylo to bezvadné. Jsme rádi, že se uvolil si s námi zahrát."

Představení sehráli výtečně, o čemž svědčil i neustálý smích diváků a nakonec i pětiminutový potlesk. Pokud studenti hraní nenechají, mají podle Čepelky ještě něco před sebou. Maturanti teď míří na vysoké školy, ale věří, že si ještě zahrají.

Herec Miloň Čepelka odhalil pamětní desku k botě Járy Cimrmana v Pohoří na
Pamětní deska k botě Járy Cimrmana v Pohoří na Rychnovsku.
Herec Miloň Čepelka sehrál se studenty z Dobrušky hru Záskok v Pohoří na

V Pohoří mají od pátku i škrpál Járy Cimrmana. Je umístěn na tamní hospodě a spolu s plaketou připomíná, že génius z pohostinství utíkal bez placení.

Zvon chyběl od první světové války

V neděli se v Pohoří světil nový zvon Jan Křtitel. O jeho předchůdce obec přišla za první světové války, později je nahradil jeden zvon ocelový. Nový už zní poctivou zvonařskou mosazí.

"Je stejně velký jako zvony původní. Je na něm zmínka o výročí, vyobrazení Jana Křtitele a obecní znak," popisuje pohořský starosta Zdeněk Krafka. Na pořízení nového zvonu probíhá i sbírka.

Také při oslavách se vzpomínalo na několik let trvající opravy obce po povodni v roce 1998. Tehdy voda z prasklé hráze zasáhla dvě stě z 211 domů.

"Domy ani hospodářská stavení nebyly zničeny tak, aby musely být zcela nebo částečně odstraněny, přesto však škody dosáhly velmi vysoké částky. Odstranění škod bylo problémem hlavně pro staré a nemocné obyvatele, protože voda poškodila či zničila zařízení téměř každého domu. Ještě dlouho budou lidé při silnějších deštích myslet na to nejhorší," říká pohořský kronikář Jan Jurásek.

Kromě domů se rekonstruovaly cesty, chodníky, škola i kostel. "Poslední, co máme v plánu opravit, je hasičská zbrojnice. Chceme ji rekonstruovat tak, aby tam bylo dobré zázemí pro hasiče a přestěhoval by se tam i obecní úřad," dodává starosta Krafka.