Adolf Klepš, náčelník Horské služby Krkonoše | foto: Archiv Adolfa Klepše

Krkonoše se rozloučí se zesnulým náčelníkem horské služby v klášteře

  • 1
Poslední rozloučení s dlouholetým náčelníkem krkonošské horské služby Adolfem Klepšem, který v úterý zemřel v hradecké nemocnici, se bude konat v úterý 17. října ve Vrchlabí. Oznámili to členové horské služby, kteří uspořádají také vzpomínkové setkání.

Pohřeb se bude konat od 11 hodin v kostele Augustiniánského kláštera ve Vrchlabí. Členové a příznivci horské služby se poté přesunou na stanici do Špindlerova Mlýna, aby na zesnulého kamaráda zavzpomínali.

„Pohřbu se zúčastníme v jednotném oblečení. Někteří členové mohou jít i v civilu, protože mezi nimi jsou i dobrovolníci. Po obřadu si chceme sednout a zavzpomínat na Adolfa,“ potvrdil zástupce náčelníka Horské služby Krkonoše Pavel Jirsa.

Jiné speciální pocty či proslovy zatím horská služba neplánuje. Adolf Klepš působil u horské služby nejprve jako dobrovolník a od roku 1991 jako profesionál. V roce 2001 povýšil na náčelníka krkonošské oblasti.

Klepšovy projekty pojedou dál

Klepš byl hlavním hybatelem prohlubování spolupráce horských záchranářů s ostatními složkami integrovaného záchranného systému (IZS). Zasadil se také o společná cvičení či systematické zvyšování kvalifikace horských záchranářů.

„Ze strany horské služby se tyto věci dávaly dohromady právě za účasti pana Klepše a z jeho zájmu. Příslušníci horské služby se pro nás stali nenahraditelnými spolupracovníky pro oblast Krkonoš. Společnými silami jsme rozšířili vzdělávání pracovníků horské služby včetně stáží na záchranné službě. Vzdělávání se stalo pravidelným a systematickým, takže oni se výrazně posunuli,“ popsal zásluhy Adolfa Klepše ředitel Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Jiří Mašek.

Horští záchranáři se tak díky spolupráci se zdravotníky naučili řešit nejen úrazové stavy, ale také profesionálně resuscitovat a zasahovat u neúrazových případů. 

„Stali se z nich školení záchranáři. Za horskou službu na tom má největší podíl právě pan Klepš. V tom byl takovým průkopníkem a měl aktivní zájem,“ dodal Mašek.

V posledních letech horská služba s krajskou záchrankou spolupracovala třeba na projektech automatizovaných externích defibrilátorů nebo na zavedení systému takzvaných first responderů, kteří mohou díky své poloze pomoci lidem se srdeční příhodou dříve, než se na místo dostane profesionální pomoc (více o projektu zde).

„V těch projektech budeme samozřejmě pokračovat dál. Spolupráce se složkami IZS musí být pořád, na tom se nic měnit nebude. S další agendou se teprve budeme seznamovat, co vše je třeba dotáhnout. Chod oblasti to nemůže ohrozit, protože turisté navštěvují hory neustále a blíží se zima, takže se na ni budeme připravovat,“ doplnil Pavel Jirsa.

Adolf Klepš zkolaboval 1. října na akci Pojďte s námi na Sněžku, kterou pořádali kandidáti politické strany TOP 09, jejímž příznivcem Klepš byl a kandidoval za ni nyní na 13. místě do Poslanecké sněmovny (více čtete zde). Po dlouho trvající resuscitaci ho vrtulník dopravil do Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Tam zemřel v úterý 10. října (psali jsme zde).

1. října 2017