Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bránila se, tak jsem bodal dál, přiznal násilník z Lotyšska

  14:00aktualizováno  14:00
Krajský soud v Hradci Králové začal řešit pokus o vraždu v České Skalici. Dvaadvacetiletému Lotyšovi, který nožem brutálně napadl obsluhu čerpací stanice, hrozí až 20 let vězení či doživotí.

Jurijs Vasiljevs z Lotyšska, jenž se hlásí k ruské národnosti, ale občanství nemá žádné, se u hradeckého krajského soudu k loupežnému přepadení čerpací stanice přiznal. Bez emocí, bez známek lítosti.

"Došlo mi, že nemám práci ani kde bydlet, a rozhodl jsem se, že půjdu na benzinu, budu bodat a vezmu si peníze," vypovídal u soudu prostřednictvím tlumočnice Vasiljevs. V Lotyšsku už byl v minulosti odsouzen k pěti letům vězení za útok na policistu. O práci dělníka v masokombinátu v České Skalici přišel letos v únoru.

"V pátek mě propustili, protože jsem tam ukradl peníze. Řekli mi, že musím opustit i firemní ubytovnu," vyprávěl Lotyš, kterému zbývalo jen několik stokorun, a tak se v neděli ráno vydal s nožem ukrytým v rukávu zimní bundy na místní čerpací stanici.

Čerpadlářka utržila 15 ran nožem

Nijak se nemaskoval a k prodejnímu pultu si přinesl bagetu a olej. "Řekl jsem paní, aby mi podala ještě cigarety a v tu chvíli jsem jí zasadil ránu nožem do pravé strany krku," popisoval začátek napadení. Začal nelítostný souboj. Čerpadlářka se bránila a během několika minut utržila asi 15 ran nožem.

"Na svoji obranu použila maketu pistole obsahující slzný plyn, obžalovaný v útoku pokračoval nejméně třemi kopy a šesti bodnými ranami do horní poloviny těla poškozené, která se bránila hozením sešívačky, na což obžalovaný reagoval tím, že ji uchopil zezadu za zátylek a strhl ji na zem, kde v útoku nožem pokračoval," řekla státní zástupkyně Lenka Faltusová.

"Myslel jsem, že když ji bodnu, bude se bát. Bodal jsem ji dál, protože se bránila," vysvětlil soudu obžalovaný. Když pobodaná žena zůstala bezvládně ležet na zemi, útočník ji překročil a z pokladny vzal necelých deset tisíc korun.

Čerpadlářka mezitím sebrala poslední síly a snažila se z místa odejít, ale obžalovaný ji od dveří zatáhl zpět do provozovny a sám zmizel.

Těžce zraněná žena si ještě dokázala zavolat záchranku

"Utíkal jsem asi padesát metrů a schoval se v kůlně, kde jsem seděl až do večera. Pak jsem šel na ubytovnu, abych se umyl a převlékl, protože jsem byl od krve. Chtěl jsem utéct do Polska," přiznal recidivista.

Těžce zraněná žena si ještě dokázala zavolat záchranku a policistům dala jeho popis, takže už večer měl na rukou pouta. Poškozená, které zachránilo život několik náročných operací, se s násilníkem u soudu bála setkat. Vypovídala proto v jeho nepřítomnosti.

Za zvlášť závažný zločin pokusu o vraždu s loupežným motivem, navíc spáchaný s předchozím rozmyslem, hrozí cizinci 15 až 20 let vězení, případně výjimečný trest.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

Horská služba se potýká s neplatiči, cizinci bez pojištění dluží miliony

Horští záchranáři vynášejí z nepřístupného terénu v Jeseníkách u Bílé Opavy...

Záchranáři z horské služby ročně ošetří stovky cizinců bez správného cestovního pojištění. Zahraniční turisté u nich...

Znalci nedoporučili nový výslech zneužité dcery, soud tak muži snížil trest

Vazební věznice Hradec Králové

O dva roky nižší trest si napodruhé vyslechl u Krajského soudu v Hradci Králové M.O., který zneužil vlastní sedmiletou...

Najdete na iDNES.cz