Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

S nožem honil dlužníka po dvorku, za pokus o vraždu dostal tři roky

  13:09aktualizováno  14:39
Hradecký krajský soud potrestal červnový pokus o vraždu v Novém Městě nad Cidlinou na Hradecku třemi lety vězení. Luboš Vítek, který byl nadopovaný uklidňujícími léky a zaútočil nožem na svého známého, jenž mu údajně dlužil pilu a další věci, musí také podstoupit protialkoholní léčbu.
Nůž s čepelí dlouhou 15 centimetrů prý obžalovaný nosil v batohu běžně (ilustrační foto).

Nůž s čepelí dlouhou 15 centimetrů prý obžalovaný nosil v batohu běžně (ilustrační foto). | foto: SXC.hu

Státní zástupce původně trval na tom, že se devětačtyřicetiletý Luboš Vítek z Chlumce nad Cidlinou do domu poškozeného vydal po předchozím uvážení v úmyslu ho zavraždit. Ale úkladnou vraždu mu nedokázal a trestní sazba se snížila z rozmezí 12 až 20 let odnětí svobody na 10 až 18 let.

Mimořádné snížení trestu

Soud může snížit trest odnětí svobody pod dolní hranici trestní sazby, pokud má vzhledem k povaze a závažnosti činu za to, že by použití trestní sazby odnětí svobody bylo pro pachatele nepřiměřeně přísné a že lze dosáhnout nápravy pachatele i trestem kratšího trvání.

(§ 58 odst. 5 trestního zákoníku)

Trest ale hradecký soud nakonec mimořádně snížil a potrestal Vítka "jen" třemi lety vězení. K tomu musí absolvovat protialkoholní léčení.

Obžalovaný u Krajského soudu v Hradci Králové dopoledne tvrdil, že si jel ke známému do Nového Města pro svou pilu, aby mohl nařezat dříví.

"Je to jen jedna z věcí, kterou mi pan P. nevrátil. Neoprávněně používal třeba moji sekačku, podal jsem na něj i trestní oznámení," vysvětloval obžalovaný, jaké měl vztahy se stejně starým Václavem P. a proč se k němu 21. června vydal.

Návštěva se ovšem brzy strhla v hádku a obžalovaný vytáhl ze svého batohu kuchyňský nůž s patnácticentimetrovou čepelí a dvakrát známého bodl. Napadeného muže zachránil až útěk, celý incident viděl z okna jeho nezletilý syn.

Říkal, že nás povraždí, tvrdí syn oběti

"Viděl jsme, jak švihl nožem a chtěl zranit tátu na krku. Říkal, že nás všechny povraždí, pak oba běželi k brance a táta sebral ze země klacek a bránil se," vypověděl během vyšetřování chlapec.

Obžalovaný ale tvrdí, že vraždu neplánoval a že nůž nosil v batohu běžně. Navíc byl pod vlivem silných léků, už mnoho let užívá antidepresiva.

"Cítil jsem se ten den psychicky dost špatně, asi týden mi chyběly léky, tak jsem si vzal tři tablety diazepamu," uvedl Vítek, který je v invalidním důchodu. Soudní znalec kromě jiných léků v jeho krvi diazepam opravdu našel. Hladina omamné látky podle něj byla rizikově vysoká. 

Chtěl jsem ho říznout, abych ho vystrašil, řekl obžalovaný

Proč známého napadl nožem, ale obžalovaný vysvětlit nedokázal: "Byla to směs úzkosti, vzteku a strachu, on mi nadával a vyhrožoval mi, ať vypadnu z jeho dvorku. Chtěl jsem ho říznout, abych ho vystrašil." 

Na otázku, proč ho s nožem v ruce dál pronásledoval po dvoře, odpověděl, že jen běžel ke svému autu. Od domu vzápětí ujel a pobodaný muž se vrátil ke své práci, potíže s poraněnou plící se dostavily až večer.

"Táta měl na krku krev, tak jsem mu to zalepil a on šel zase sbírat jahody. Pak dělal večeři a krmili jsme zvířata, až večer se mu začalo špatně dýchat," popsal vyšetřovatelům okamžiky po útoku chlapec, jehož otec se k soudu nedostavil.   

Autor:Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Cizince viní, že znásilnil dívku před barem. Bylo to dobrovolné, hájí se

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Znásilnění dívky poblíž klubu Denoche v Hradci Králové řeší hradecký krajský soud. Obžaloba z něj viní cizince Yosmela...

Další z rubriky

Firmy chtějí v Trutnově otevřít stovky míst, nemají však kde brát lidi

Nová továrna společnosti Pepperl+Fuchs vyroste během příštího roku v průmyslové...

Zlaté časy zažívá elektrotechnický průmysl v Trutnově. Novou výrobní halu otevře společnost Continental a továrnu na...

Hořickou akademii povede Neuman, kraj pochybnosti o konkurzu odmítl

Zástupci pětikoalice podepsali memorandum o spolupráci v Královéhradeckém...

Zemědělskou akademii v Hořicích na Jičínsku povede Stanislav Neuman. Napotřetí o tom rozhodl zřizovatel střední školy,...

Opravené muzeum ukáže expozice, jaké Hradečané neviděli, slibuje šéf

Ředitel Muzea východních Čech Petr Grulich

V květnu začne dlouho očekávaná rekonstrukce budovy muzea v Hradci Králové za necelých 70 milionů korun. Brzy by měly...

Najdete na iDNES.cz