Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

S nožem honil dlužníka po dvorku, za pokus o vraždu dostal tři roky

  13:09aktualizováno  14:39
Hradecký krajský soud potrestal červnový pokus o vraždu v Novém Městě nad Cidlinou na Hradecku třemi lety vězení. Luboš Vítek, který byl nadopovaný uklidňujícími léky a zaútočil nožem na svého známého, jenž mu údajně dlužil pilu a další věci, musí také podstoupit protialkoholní léčbu.
Nůž s čepelí dlouhou 15 centimetrů prý obžalovaný nosil v batohu běžně (ilustrační foto).

Nůž s čepelí dlouhou 15 centimetrů prý obžalovaný nosil v batohu běžně (ilustrační foto). | foto: SXC.hu

Státní zástupce původně trval na tom, že se devětačtyřicetiletý Luboš Vítek z Chlumce nad Cidlinou do domu poškozeného vydal po předchozím uvážení v úmyslu ho zavraždit. Ale úkladnou vraždu mu nedokázal a trestní sazba se snížila z rozmezí 12 až 20 let odnětí svobody na 10 až 18 let.

Mimořádné snížení trestu

Soud může snížit trest odnětí svobody pod dolní hranici trestní sazby, pokud má vzhledem k povaze a závažnosti činu za to, že by použití trestní sazby odnětí svobody bylo pro pachatele nepřiměřeně přísné a že lze dosáhnout nápravy pachatele i trestem kratšího trvání.

(§ 58 odst. 5 trestního zákoníku)

Trest ale hradecký soud nakonec mimořádně snížil a potrestal Vítka "jen" třemi lety vězení. K tomu musí absolvovat protialkoholní léčení.

Obžalovaný u Krajského soudu v Hradci Králové dopoledne tvrdil, že si jel ke známému do Nového Města pro svou pilu, aby mohl nařezat dříví.

"Je to jen jedna z věcí, kterou mi pan P. nevrátil. Neoprávněně používal třeba moji sekačku, podal jsem na něj i trestní oznámení," vysvětloval obžalovaný, jaké měl vztahy se stejně starým Václavem P. a proč se k němu 21. června vydal.

Návštěva se ovšem brzy strhla v hádku a obžalovaný vytáhl ze svého batohu kuchyňský nůž s patnácticentimetrovou čepelí a dvakrát známého bodl. Napadeného muže zachránil až útěk, celý incident viděl z okna jeho nezletilý syn.

Říkal, že nás povraždí, tvrdí syn oběti

"Viděl jsme, jak švihl nožem a chtěl zranit tátu na krku. Říkal, že nás všechny povraždí, pak oba běželi k brance a táta sebral ze země klacek a bránil se," vypověděl během vyšetřování chlapec.

Obžalovaný ale tvrdí, že vraždu neplánoval a že nůž nosil v batohu běžně. Navíc byl pod vlivem silných léků, už mnoho let užívá antidepresiva.

"Cítil jsem se ten den psychicky dost špatně, asi týden mi chyběly léky, tak jsem si vzal tři tablety diazepamu," uvedl Vítek, který je v invalidním důchodu. Soudní znalec kromě jiných léků v jeho krvi diazepam opravdu našel. Hladina omamné látky podle něj byla rizikově vysoká. 

Chtěl jsem ho říznout, abych ho vystrašil, řekl obžalovaný

Proč známého napadl nožem, ale obžalovaný vysvětlit nedokázal: "Byla to směs úzkosti, vzteku a strachu, on mi nadával a vyhrožoval mi, ať vypadnu z jeho dvorku. Chtěl jsem ho říznout, abych ho vystrašil." 

Na otázku, proč ho s nožem v ruce dál pronásledoval po dvoře, odpověděl, že jen běžel ke svému autu. Od domu vzápětí ujel a pobodaný muž se vrátil ke své práci, potíže s poraněnou plící se dostavily až večer.

"Táta měl na krku krev, tak jsem mu to zalepil a on šel zase sbírat jahody. Pak dělal večeři a krmili jsme zvířata, až večer se mu začalo špatně dýchat," popsal vyšetřovatelům okamžiky po útoku chlapec, jehož otec se k soudu nedostavil.   

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Další z rubriky

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Devatenáctiletá řidička udělala s felicií několik přemetů, je v nemocnici

Po kotrmelcích v poli je z felicie vrak.

Mladá řidička nezvládla řízení a sjela z vozovky na silnici třetí třídy u obce Slatiny na Jičínsku. S autem skončila v...

Hradec není naší baštou, chci přispět ke změně, říká mladá lídryně ČSSD

Monika Fröhlichová (ČSSD).

V obtížné situaci jsou před komunálními volbami hradečtí sociální demokraté. Přiznali, že na kampaň mají nejméně peněz...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz