Obžalovaná požádala u soudu pobodaného o ruku, dostala slib a sedm let

  • 12
Miroslava Šetková překvapila senát hradeckého krajského soudu, když z lavice pro obžalované požádala o ruku svoji oběť. Její druh souhlasil, přestože mu v červnu zasadila 12 ran nožem. Svatba ale bude muset nejspíš počkat, obžalovaná dostala za pokus o vraždu sedmiletý trest.

„Jiříku, chtěla bych se ti moc omluvit, chceš si mě vzít?“ zeptala se nečekaně obžalovaná šestačtyřicetiletá žena v pondělí, kdy hlavní líčení začalo. A její o dva roky starší druh, který u soudu vypovídal v roli poškozeného, souhlasil.

Tímto nožem žena bodala. (17. 6. 2014)

I když letos v červnu v Hradci Králové málem zemřel, když od ní schytal dvanáct ran kuchyňským nožem s čepelí dlouhou 21 centimetrů, během své výpovědi se obžalované zastával. Uvedl, že družku k činu vyprovokoval, když na ni po prohýřené noci žárlil a začal ji škrtit.

Ani po pátečním vynesení rozsudku, kdy soud poslal obžalovanou na sedm let za mříže a nařídil jí ochranné protialkoholní léčení v ambulantní formě, názor nezměnil. Svou družku si chce vzít.

„Buď na ni počkám, nebo se vezmeme ve vězení“

„Termín svatby ani prstýnky ještě nemáme, ale určitě si ji vezmu. Buď na ni počkám, nebo se vezmeme ve vězení, to se ještě musíme domluvit,“ řekl Jiří Romaňák na chodbě Krajského soudu v Hradci Králové. Sám jí do vazby poslal dopis se žádostí o ruku.

Nebylo to přitom poprvé, kdy ho obžalovaná napadla. Už v minulosti na něj zaútočila v baru, kdy ho udeřila sklenicí do hlavy. Jiné ženě způsobila těžkou újmu na zdraví, také v silné opilosti. Za násilný trestný čin ji v roce 2003 potrestal ostravský soud.

Obhájce navrhoval namísto vraždy „omluvitelné“ zabití

Státní zástupkyně navrhla soudu ve své závěrečné řeči snížit trestní sazbu za pokus o vraždu na sedm nebo osm let, desetiletý až osmnáctiletý trest vězení by podle ní byl pro pachatelku nepřiměřeně přísný.

Obhájce navrhoval překvalifikovat pokus o vraždu na pokus o zabití v silném rozrušení ze strachu, úleku, zmatku nebo jiného omluvitelného hnutí mysli. Kvůli předchozímu zavrženíhodnému jednání poškozeného by jí hrozilo jen tři až deset let.

Soud dal za pravdu žalobkyni a kromě sedmiletého trestu vězení a protialkoholního léčení uložil Šetkové povinnost uhradit zdravotní pojišťovně škodu ve výši 51 tisíc korun.

Tentokrát způsobila svému druhovi tak vážné zranění obou plic, že jeho smrt odvrátila jen rychlá operace.

„Zasadila mu nejméně 12 ran nožem do různých částí těla, čímž mu způsobila sečněřeznou ránu v pravé čelní krajině, zasahující až na čelní kost, bodnořeznou ránu na levé zadní straně krku či sedm bodnořezných ran na horní části zad,“ uvedla státní zástupkyně Lenka Faltusová.

Obžalovaná přiznává jen jednu ránu nožem, zbytek si prý nepamatuje. U soudu dopoledne činu litovala, slibovala nápravu a sama navrhla, že se chce jít léčit: „Nepatřím do kriminálu, ale spíš do léčebny, protože jsem na alkoholu závislá. Alkohol je ten důvod, proč jsem tady.“

„Velice mě mrzí, co se stalo. Každý den ve vazbě brečím a trápím se,“ plakala během závěrečné řeči a vzlykala tak usedavě, až předseda senátu vyhlásil přestávku. 

„Cítila jsem bezmoc, stalo se to už poněkolikáté, že na mě vystartoval, nečekala jsem to a zpanikařila jsem,“ vysvětlila, když ji znovu přivedla eskorta.

„Kdybyste nepila jak duha, tak byste tady neseděla,“ řekl jí předseda senátu Petr Mráka během zdůvodňování verdiktu a k údajnému strachu o život dodal, že na jejím krku znalci žádné známky po intenzivním rdoušení nenašli.

Rozsudek zatím není pravomocný, obžalovaná se prostřednictvím svého obhájce odvolala. Státní zástupkyně si ponechala lhůtu.