Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rodina souzeného bojuje, žádá stíhat vyšetřovatele útoku na kadeřnici

  17:15aktualizováno  17:15
Hradecký krajský soud znovu otevřel kontroverzní případ pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích. Obžalovaný dvaadvacetiletý Lukáš Nečesaný se proti šestnáctiletému trestu vězení odvolal, jeho vlivná rodina vyhlásila válku policii a vrchní soud vrátil případ do Hradce. Slovo dostanou soudní znalci.

Nečesaný, kterého poškozená kadeřnice podle vyšetřovatelů poznala na fotografii a kterého usvědčily i pachové stopy, svou vinu od začátku popírá. | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Myslím, že moje nevina byla prokázána dostatečně. Jsem obviněn z něčeho, čeho bych se nikdy nedopustil," zopakoval obžalovaný po poledni u hradeckého krajského soudu, kam případ vrátil Vrchní soud v Praze.

Obhajoba totiž přišla s novými důkazy, které má krajský soud prozkoumat. Například musí znovu posoudit, zda byl obžalovaný schopen útoku bez brýlí s ohledem na jeho vážnou oční vadu.

První rozsudek padl v lednu

Krajský soud v Hradci Králové odsoudil Nečesaného k šestnácti letům vězení letos v lednu (více čtěte zde) za to, že loni v únoru brutálně zaútočil na kadeřnici v Hořicích.

Kadeřnictví Pod Lipou v Hořicích, kde došlo 21. února 2013 k loupežnému...

Kadeřnictví Pod Lipou v Hořicích, kde došlo 21. února 2013 k loupežnému přepadení.

Třiapadesátileté ženě tehdy zmizela desetitisícová tržba a dodnes se potýká s fyzickými i psychickými problémy po ranách polenem do hlavy. Mnohočetná tupá poranění hlavy přežila jen díky zásahu chirurgů, asi hodinu po útoku ji našel v tratolišti krve její syn.

Nečesaný, kterého poškozená kadeřnice podle vyšetřovatelů poznala na fotografii a kterého usvědčily i pachové stopy, svou vinu od začátku popírá. Důkazy podle něj policie zfalšovala, protože do kadeřnictví údajně vůbec nevstoupil, když mu kadeřnice řekla, že už zavírá.

Své dvaadvacáté narozeniny oslavil Nečesaný v březnu ve vazební věznici, kam mu rodiče dovezli společnou fotografii asi stovky jeho spolužáků a přátel, kteří se sešli v Hořicích a vzkázali mu, že věří v jeho očištění (podívat se na ní můžete zde).

"Nikdy se nepřiznám k tomu, co jsem neudělal!!! Třeba do konce života budu bojovat za svou nevinu!" odpověděl jim tehdy z vazby. 

V Hořicích Nečesaný studoval střední školu a přechodně bydlel u prarodičů, zatímco jeho rodiče žijí v Liberci.

Otec podal trestní oznámení

Jeho otec Luděk Nečesaný, ředitel liberecké nemocnice, po vynesení lednového verdiktu prohlásil, že vyhlašuje otevřenou válku hradecké policii (více čtěte zde). Dokonce už podal trestní oznámení na kriminalistu, který pokus o vraždu v Hořicích vyšetřoval.

"Zhruba před třemi týdny jsme podali velmi konkrétní trestní oznámení na pana vyšetřujícího policistu, které ještě doplníme o posudek, který říká, že takové pachové stopy vůbec neměly být připuštěny k soudu, jsou nevěrohodné," řekl Luděk Nečesaný.

"Získali jsme zásadní znalecké posudky, které úplně obracejí kormidlo. Posudky, které jsme podali, celkem jednoznačně Lukáše ze spáchání trestného činu vylučují. Takže věříme, že v České republice existuje spravedlnost a že Lukáš půjde okamžitě z vazby ven," dodal Nečesaný starší.

Znalec přizvaný obhajobou potvrdil předchozí závěry

Tým obhájců v čele s bývalým pražským vrchním státním zástupcem Vlastimilem Rampulou se rozrostl o další advokátské eso, Oldřicha Chudobu. Právě ten zajistil další znalce, kteří mají prokázat nevinu obžalovaného.

Ovšem znalec z oboru očního lékařství, který vypovídal už nyní, se prakticky shodl s předchozím posudkem. Obžalovaný podle něj mohl na kadeřnici zaútočit i bez brýlí, jak si útočníka pamatují svědci i poškozená. Přestože má pět dioptrií.

"Použil jsem simulaci a zjistil jsem, že osoba, která si sundá brýle, je schopná útoku a zacílení polenem," řekl lékař Břetislav Brožek. Na druhou stranu taková osoba nerozezná detaily a obžalovaný by tak nemohl vidět, že kadeřnice měla rozepnutý pásek u kalhot, jak vypovídal.

Soud hlavní líčení odročil na květen, aby mohl vyslechnout i obhajobou navržené znalce z oboru soudního lékařství a kriminalistiky. Advokáti znovu požádali o propuštění Nečesaného z vazby.

"Na místě činu se našly v krvi stopy a biologický materiál, který patří jiné osobě, kterou zatím nikdo nehledá. Tak snad ji pak policie hledat začne," doufá otec obžalovaného studenta.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Horská služba se potýká s neplatiči, cizinci bez pojištění dluží miliony

Horští záchranáři vynášejí z nepřístupného terénu v Jeseníkách u Bílé Opavy...

Záchranáři z horské služby ročně ošetří stovky cizinců bez správného cestovního pojištění. Zahraniční turisté u nich...

Kvůli ucpané hrázi na potoce v Krkonoších uhynuly kriticky ohrožené mihule

Zahrazení průtoku vody do Zlatého potoka v Krkonoších.

Inspektoři životního prostředí vyšetřují úhyn larev kriticky ohrožené mihule potoční ve Zlatém potoce poblíž Mladých...

VIDEO: Bloudění po parkovištích a hlava na hlavě. Adršpach okupují Poláci

Fronta u vstupu do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Druhý den po sobě museli policisté uzavřít příjezdové cesty do obce Adršpach na Náchodsku. Především turisté z Polska,...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz