Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rodina souzeného bojuje, žádá stíhat vyšetřovatele útoku na kadeřnici

  17:15aktualizováno  17:15
Hradecký krajský soud znovu otevřel kontroverzní případ pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích. Obžalovaný dvaadvacetiletý Lukáš Nečesaný se proti šestnáctiletému trestu vězení odvolal, jeho vlivná rodina vyhlásila válku policii a vrchní soud vrátil případ do Hradce. Slovo dostanou soudní znalci.

Nečesaný, kterého poškozená kadeřnice podle vyšetřovatelů poznala na fotografii a kterého usvědčily i pachové stopy, svou vinu od začátku popírá. | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Myslím, že moje nevina byla prokázána dostatečně. Jsem obviněn z něčeho, čeho bych se nikdy nedopustil," zopakoval obžalovaný po poledni u hradeckého krajského soudu, kam případ vrátil Vrchní soud v Praze.

Obhajoba totiž přišla s novými důkazy, které má krajský soud prozkoumat. Například musí znovu posoudit, zda byl obžalovaný schopen útoku bez brýlí s ohledem na jeho vážnou oční vadu.

První rozsudek padl v lednu

Krajský soud v Hradci Králové odsoudil Nečesaného k šestnácti letům vězení letos v lednu (více čtěte zde) za to, že loni v únoru brutálně zaútočil na kadeřnici v Hořicích.

Kadeřnictví Pod Lipou v Hořicích, kde došlo 21. února 2013 k loupežnému...

Kadeřnictví Pod Lipou v Hořicích, kde došlo 21. února 2013 k loupežnému přepadení.

Třiapadesátileté ženě tehdy zmizela desetitisícová tržba a dodnes se potýká s fyzickými i psychickými problémy po ranách polenem do hlavy. Mnohočetná tupá poranění hlavy přežila jen díky zásahu chirurgů, asi hodinu po útoku ji našel v tratolišti krve její syn.

Nečesaný, kterého poškozená kadeřnice podle vyšetřovatelů poznala na fotografii a kterého usvědčily i pachové stopy, svou vinu od začátku popírá. Důkazy podle něj policie zfalšovala, protože do kadeřnictví údajně vůbec nevstoupil, když mu kadeřnice řekla, že už zavírá.

Své dvaadvacáté narozeniny oslavil Nečesaný v březnu ve vazební věznici, kam mu rodiče dovezli společnou fotografii asi stovky jeho spolužáků a přátel, kteří se sešli v Hořicích a vzkázali mu, že věří v jeho očištění (podívat se na ní můžete zde).

"Nikdy se nepřiznám k tomu, co jsem neudělal!!! Třeba do konce života budu bojovat za svou nevinu!" odpověděl jim tehdy z vazby. 

V Hořicích Nečesaný studoval střední školu a přechodně bydlel u prarodičů, zatímco jeho rodiče žijí v Liberci.

Otec podal trestní oznámení

Jeho otec Luděk Nečesaný, ředitel liberecké nemocnice, po vynesení lednového verdiktu prohlásil, že vyhlašuje otevřenou válku hradecké policii (více čtěte zde). Dokonce už podal trestní oznámení na kriminalistu, který pokus o vraždu v Hořicích vyšetřoval.

"Zhruba před třemi týdny jsme podali velmi konkrétní trestní oznámení na pana vyšetřujícího policistu, které ještě doplníme o posudek, který říká, že takové pachové stopy vůbec neměly být připuštěny k soudu, jsou nevěrohodné," řekl Luděk Nečesaný.

"Získali jsme zásadní znalecké posudky, které úplně obracejí kormidlo. Posudky, které jsme podali, celkem jednoznačně Lukáše ze spáchání trestného činu vylučují. Takže věříme, že v České republice existuje spravedlnost a že Lukáš půjde okamžitě z vazby ven," dodal Nečesaný starší.

Znalec přizvaný obhajobou potvrdil předchozí závěry

Tým obhájců v čele s bývalým pražským vrchním státním zástupcem Vlastimilem Rampulou se rozrostl o další advokátské eso, Oldřicha Chudobu. Právě ten zajistil další znalce, kteří mají prokázat nevinu obžalovaného.

Ovšem znalec z oboru očního lékařství, který vypovídal už nyní, se prakticky shodl s předchozím posudkem. Obžalovaný podle něj mohl na kadeřnici zaútočit i bez brýlí, jak si útočníka pamatují svědci i poškozená. Přestože má pět dioptrií.

"Použil jsem simulaci a zjistil jsem, že osoba, která si sundá brýle, je schopná útoku a zacílení polenem," řekl lékař Břetislav Brožek. Na druhou stranu taková osoba nerozezná detaily a obžalovaný by tak nemohl vidět, že kadeřnice měla rozepnutý pásek u kalhot, jak vypovídal.

Soud hlavní líčení odročil na květen, aby mohl vyslechnout i obhajobou navržené znalce z oboru soudního lékařství a kriminalistiky. Advokáti znovu požádali o propuštění Nečesaného z vazby.

"Na místě činu se našly v krvi stopy a biologický materiál, který patří jiné osobě, kterou zatím nikdo nehledá. Tak snad ji pak policie hledat začne," doufá otec obžalovaného studenta.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Hronov prodá mlýn. Je památkou po Čapcích, brojí příznivci spisovatelů

Někdejší vstup do mlýna a papírny v Hronově se nachází pod úrovní terénu.

Část Hronovských silně znepokojil možný prodej zchátralého Čapkova mlýna. Radnice přislíbila dům prodat za 2,99 milionu...

Pohled na park byl k pláči, Týniště ho bude zkrášlovat po čtyři roky

Nemocné nebo překážející stromy v městském parku v Týništi nad Orlicí ustoupily...

Přestárlé a nemocné stromy v centrálním parku v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku nahradí nové dřeviny. Město už nechalo...

V Hronově chtějí referendum o nové radnici, přitom je už schválená

Dostavba Jiráskova divadla v Hronově podle Atelieru Tsunami.

Než novou radniční budovu, to raději nic. Tak se opozice v Hronově pokouší zhatit plány města na škatulata s několika...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz