Lanovka na Portášky

Lanovka na Portášky | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Vlekaři dostali pokutu 155 tisíc korun za velkou spotřebu sněžných děl

  • 28
Pokutu 155 tisíc korun uložila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) společnosti Bobolift, která v krkonošské Velké Úpě provozovala lyžařský areál Portášky. Firma porušila vodní zákon, když z řeky Úpy odebrala více vody pro umělé zasněžování, než měla povoleno.

Vlekaři překročili povolení vodoprávního úřadu zhruba o třetinu. Odhalila to kontrola, kterou inspektoři v areálu Portášky provedli v lednu 2014.

„Provozovatel skiareálu odebral 39 326 kubíků povrchové vody z Úpy, tedy o více než 30 procent překročil povolený limit pro tento měsíc. Pochybení se opakovalo i v prosinci téhož roku, kdy z řeky pro potřeby zasněžování lyžařského areálu opět odčerpal o dvacet procent více vody, než stanovovalo povolení,“ popsal ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Hradci Králové Lukáš Trávníček.

Výši pokuty určuje přímo zákon o vodách. Sazba činí 10 korun za kubík nelegálně odebrané vody. Firma tak musí za odčerpání 15,5 tisíce kubíků vody přes limit zaplatit 155 tisíc korun.

Lyžařský areál Portášky koupila v loňském roce společnost Mega Plus, která provozuje Skiresort Černá hora-Pec. K incidentu ale došlo ještě za předchozích majitelů. Firma se proti pokutě odvolala, ministerstvo životního prostředí však rozhodnutí inspektorů v plné výši potvrdilo.

„Je to pochybení těch lidí, kteří se v té době o zasněžování starali. Měli si povolený odběr vody hlídat a rozkládat ho v čase. My jsme přišli s jinými lidmi, takže už tam nepracují. Samozřejmě pokuta jde za firmou a ne za lidmi,“ řekl ředitel Skiresortu Petr Hynek.

„Odběr povrchové vody z řek nad povolenou míru může způsobovat nejen vysychání koryt ale také úhyn vodních živočichů i rostlin. Nedovolené odběry také zmenšují samočistící schopnosti řek,“ popsal negativní dopady na vodní toky ředitel ČIŽP Erik Geuss.

Před umělým zasněžováním varovali v minulosti vědci z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka v Praze. Podle nich takto z horských řek každoročně zmizí miliony litrů vody. Správa Krkonošského národního parku proto už léta tlačí vlekaře, aby u sjezdovek budovali retenční nádrže, které se naplní v měsících s dostatkem vody (podrobnosti čtěte zde).