V obchůdku prodávala Iva Kadlecová hlavně úklidové potřeby a drogerii. Po dvou...

V obchůdku prodávala Iva Kadlecová hlavně úklidové potřeby a drogerii. Po dvou měsících kvůli pokutě zavřela. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Syn hlídal matce obchod, dostala likvidační pokutu. Protestuje i soud

  • 1590
Iva Kadlecová z Přepych na Rychnovsku čelí čtvrtmilionové pokutě za to, že jí její vesnický obchod s domácími potřebami pohlídal syn. Výše pokuty za nelegální zaměstnávání je paradoxně desetinásobkem hodnoty veškerého zboží. Proti příliš vysokým sankcím se postavil i hradecký krajský soud.

„Požádala jsem syna, aby mi krámek pohlídal, zatímco já jsem si domů před polednem odskočila uvařit oběd,“ vypráví Iva Kadlecová, která je jednatelkou obchodu s úklidovými prostředky a drogerií. Rodinný podnik, který vlastní její dcera, otevřeli jen několik desítek metrů od domu loni před Vánoci. Pouze dočasně.

Iva Kadlecová dostala pokutu ve výši 250 tisíc korun, protože její syn neměl...

„Kdysi jsme měli velkoobchod s domácími potřebami a zboží nám překáželo ve skladě, tak jsme ho chtěli vyprodat. Pak bychom obchod zase zavřeli,“ říká Kadlecová. To už ale nestihli.

Začátkem února totiž do obchodu zavítali kontroloři z inspektorátu práce, kterým se nelíbilo, že za pultem je její třiadvacetiletý nezaměstnaný syn bez řádné pracovní smlouvy. „Je sice veden na úřadu práce, ale na příspěvky od státu nemá coby absolvent nárok. My ho živíme i šatíme,“ vysvětluje jeho matka.

„Jde o vyloženě rodinný podnik a nemůžeme si dovolit zaměstnance, to bychom nebyli schopní utáhnout. Inspekce sepsala protokol o nelegálním zaměstnávání, ke kterému jsme se vyjádřili, ale naše odvolání zamítli. Minulý týden přišel příkaz na pokutu ve výši 250 tisíc korun,“ líčí jednatelka obchodu, jejíž příběh jako první zveřejnila Česká televize.

Inspektorát práce nemůže pokutu snížit

Paradoxně je to nejnižší možná částka, kterou kontroloři mohou udělit. Pokuta se může vyšplhat až na deset milionů korun. 

„Zákon nám neumožňuje pokutu snížit,“ potvrzuje Josef Roďan z Oblastního inspektorátu práce v Hradci Králové. Už příští rok by ale minimální výše pokut mohla být mnohem nižší. „Podle schválené novely zákonu o zaměstnanosti se od 1. ledna spodní hladina sníží na 50 tisíc korun,“ dodává.

„Na pokutu v žádném případě nemáme. Vždyť hodnota zboží v tom obchodě byla asi jen 25 tisíc a tržby jsme měli sto až dvě stě korun za den,“ porovnává příjmy s výší pokuty Kadlecová, která v obci provozuje ještě restauraci.

Obchůdek v Přepychách rodina raději okamžitě zavřela. Nyní oslovila právníka, který podal proti rozhodnutí inspektorátu odpor a rodina uvažuje dokonce i o žalobě.

Soudci chtějí minimální hranici pokut zrušit

Správní žalobu ve velmi podobném případu už řešil Krajský soud v Hradci Králové. A soudcům se výše pokut za nelegální práci rodinných příslušníků zdá také nepřiměřeně vysoká. Budou se jí zabývat ústavní soudci.

„Senát Krajského soudu v Hradci králové v této věci předložil návrh k Ústavnímu soudu na zrušení části ustanovení, která stanoví minimální výši pokuty za nelegální zaměstnávání 250 tisíc korun,“ uvedla mluvčí Krajského soudu v Hradci králové Olga Mičanová.   

„Krajský soud dospěl k závěru, že tato část je v rozporu s ústavním pořádkem České republiky, neboť nerespektuje zásadu, že uložení pokuty by pro delikventa nemělo být likvidační,“ vysvětlila mluvčí krajského soudu.