Letos zavřené chirurgické oddělení nemocnice v Opočně

Letos zavřené chirurgické oddělení nemocnice v Opočně | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Poláci by v Opočně léčili i na dálku, podle kraje míří nemocnice k zániku

  • 3
Polská soukromá zdravotnická firma EMC Instytut Medyczny si stále brousí zuby na upadající nemocnici v Opočně. Její šéf Piotr Gerber v rozhovoru pro MF DNES líčí, jak by mohla fungovat třeba i díky konzultacím lékařů po telefonu. Kraj chce ale zařízení zavřít, na nabídku nereaguje.

Poláci obšlapují kolem opočenské nemocnice už delší dobu. Kraj jim ale přislíbil odpověď až ve chvíli, kdy sám rozhodne, co chce se zařízením udělat dál.

Minulý týden radní rozhodli, že se nemocnice zavře. Návrh ale ještě musí schválit krajské zastupitelstvo. (více o tom čtěte zde)

ECM staví své argumenty na větě, že soukromé zdravotnické zařízení bude vždy fungovat efektivněji, než státní nebo krajské.

"Máme telemedicínu, takže je možno posílat medicínské informace na dálku. Když se tady v Opočně udělá rentgen, snímek si může prohlédnout lékař ve Vratislavi a poslat do Opočna své informace. Ve Vratislavi máme třeba dobrého urologa, který může prostřednictvím internetu diskutovat s českým lékařem a pomoci mu," vysvětluje Gerber, na čem lze v Opočně šetřit.

Čtěte v pondělní MF DNES: Jak a kde všude fungují zařízení ECM? Proč si myslí, že by to šlo i v Česku? Rozhovor s Piotrem Gerberem čtěte v MF DNES.

.

Kdyby Královéhradecký kraj společnosti nemocnici prodal a zdravotní pojišťovna s ní uzavřela smlouvu, v nemocnici by EMC podle Gerbera provozovala ty obory, které obyvatelé potřebují.

"Určitě potřebují oddělení interny, gynekologii, porodnici, také chirurgii. Může toho ale být víc, co místním obyvatelům chybí," dodal Gerber.

Uvedl, že případnou rekonstrukci nemocničních budov by společnost provedla rychle. Má s tím zkušenosti. Výhodou podle něj je, že v Opočně je tým lékařů i sester a stav nemocnice není až tak zlý. Bylo by ovšem třeba nakoupit nové medicínské vybavení.

Jedním z protiargumentů kraje bylo, že zdravotní pojišťovny nebudou ochotné s Poláky uzavírat smlouvy, a tak by si museli péči přímo hradit pacienti. Toho se však Gerber nebojí.

"Náš roční obrat v Polsku tvoří z osmdesáti procent příjmy od pojišťovny a z dvaceti procent to, co zaplatí pacienti," uvedl předseda představenstva ECM s tím, že peníze se vybírají třeba na plastické chirurgii nebo stomatologii.