Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na hradeckém Hip Hop Kempu převládá polština, zní i z úst policistů

  16:19aktualizováno  16:19
Největší srpnová akce na královéhradeckém letišti ve čtvrtek naplno začala. Do Festivalparku se sjely na svátek hip hopové muziky tisícovky fanoušků z celé Evropy. Cizinci mají nad Čechy velkou přesilu, hlavně Poláci.

Hip Hop Kemp 2012 | foto: Martin Veselý, MF DNES

Víc rozdílných jazyků bylo slyšet snad už jen v Babylonu. Na žádnou jinou hudební akci v České republice se nesjíždí tolik posluchačů ze zahraničí, jako do Hradce Králové na Hip Hop Kemp.

Hip Hop Kemp v Hradci Králové (15. 8. 2012)

Festival i letos bezkonkurenčně ovládli fandové ze sousedního Polska. Skoro každý druhý návštěvník je Polák.

"Hip Hop Kemp v Polsku propagujeme už od roku 2003, kdy se o něm dozvěděl můj kolega Radek. Zalíbil se mu, tak ho rozšířil i mezi lidi u nás. Tehdy na Kemp jezdila asi jen stovka fanoušků z Polska a teď nás tady je víc než vás Čechů. Hip hop u nás totiž poslouchá hrozná spousta lidí, ale neexistuje tam takhle velký a obsazený festival," říká Marcela Longa z polské agentury Joytown, která na Hip Hop Kemp kromě fandů vozí i polské interprety.

Poláci se na festivalu cítí jako doma

Polština je v celém Festivalparku slyšet opravdu hodně často. Severní sousedé si do Hradce přivezli i množství stánků s hoperským oblečením a doplňky.

"Na festivalu jsem letos podruhé, přijel jsem se skupinou kamarádů. Miluju Českou republiku, navíc bydlím jen asi padesát kilometrů od hranic. Žádného interpreta, na nějž bych vysloveně přijel, tady nemám. Ale všichni, kteří budou letos vystupovat, mají něco do sebe," vykládá dvaadvacetiletý Maciej Stopera.

Fotogalerie

Jeho slova potvrzuje i Longa. "Poláci mají Čechy rádi, většina z nich je považuje za svoje bratry. Festival bereme za svůj, cítíme se tady jako doma," usmívá se mladá Polka.

Kromě Poláků na Hip Hop Kemp každoročně přijíždí plno fanoušků i z dalších sousedních zemí. Zaslechnout v davu slovenštinu nebo němčinu není nic neobvyklého. Hopeři z Polska a Německa ve čtvrtek odpoledne okupovali stánky se vším, co teče.

"Je jich tady spousta, Češi jsou opravdu v menšině. Poláci nám tady včera dělali docela virvál, ale bez problému jsme je uklidnili," vyprávěl ve čtvrtek výčepní Ondřej Jakobi.

Festival láká i návštěvníky z mnohem exotičtějších zemí

Přes půl Evropy dorazila i skupinka fandů z Norska, které je známé spíš jako bašta tvrdého black metalu.

"Přijel jsem do Hradce Králové trochu podpořit hip hopovou kulturu, jezdím pravidelně po Skandinávii, Německu nebo i USA. Jet takovou dálku jen kvůli festivalu je pro normální lidi asi šílené, ale já jsem prostě hip hoper," směje se potetovaný Nor Andrey, který si nechává říkat Capital X.

Čtvrteční odpoledne korzovali po zatím poloprázdném Festivalparku i Peter Sapszki a Sonja Tóth z Maďarska. "Přijeli jsme hlavně na Def Mose a Dilated Peoples. Hlavně si ale chceme užít tu atmosféru tady. A taky pivo," pokyvuje hlavou mladý maďarský pár.

Největší nápor návštěvníků zažil Hip Hop Kemp ve čtvrtek, kdy oficiálně začal. Během dopoledne se v areálu ubytovalo asi 12 tisíc lidí, večer se jejich počet ještě zdvojnásobil. Kromě návštěvníků z Polska dorazilo i deset tamních policistů, kteří budou v průběhu celého festivalu sloužit ve dvojicích se svými českými kolegy.

"Pomáhají nám překonat především jazykovou bariéru, jinak naši policisté se bez problému domluví anglicky," říká královéhradecká policejní mluvčí Ivana Ježková.

Jako každý rok nabádá všechny účastníky festivalu, aby si své cennosti nenechávali ve stanech a nosili je stále s sebou. Policisté totiž od začátku festivalu museli řešit drobné krádeže peněženek a mobilů.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Hradec povede nový trenér, Sýkora po dvou letech končí

Hlavní hradecký kouč Václav Sýkora vysvětluje hráčům další cvičení.

Hokejisté Hradce Králové budou mít v příští sezoně nového trenéra. U týmu po dvou letech končí Václav Sýkora. Loni i...

Další z rubriky

Dvojice mužů se zaměřovala na trezory v podnicích a obchodech

Muži vstupovali do domů pomocí páčidel, zajímali se hlavně o trezory.

Dva muži z Hradecka a Náchodska čelí obvinění ze série vloupání do průmyslových objektů a prodejen. Šli hlavně po...

Opravené muzeum ukáže expozice, jaké Hradečané neviděli, slibuje šéf

Ředitel Muzea východních Čech Petr Grulich

V květnu začne dlouho očekávaná rekonstrukce budovy muzea v Hradci Králové za necelých 70 milionů korun. Brzy by měly...

Zdokonalíme podzemí a otevřeme další úkryt, říká správce tvrze Stachelberg

Předseda spolku Stachelberg Pavel Holzknecht

Dělostřeleckou tvrz mezi Trutnovem a Žacléřem každý rok navštíví přes 20 tisíc zájemců. V letošním roce začne u hlavní...

Najdete na iDNES.cz