Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na hradeckém Hip Hop Kempu převládá polština, zní i z úst policistů

  16:19aktualizováno  16:19
Největší srpnová akce na královéhradeckém letišti ve čtvrtek naplno začala. Do Festivalparku se sjely na svátek hip hopové muziky tisícovky fanoušků z celé Evropy. Cizinci mají nad Čechy velkou přesilu, hlavně Poláci.

Hip Hop Kemp 2012 | foto: Martin Veselý, MF DNES

Víc rozdílných jazyků bylo slyšet snad už jen v Babylonu. Na žádnou jinou hudební akci v České republice se nesjíždí tolik posluchačů ze zahraničí, jako do Hradce Králové na Hip Hop Kemp.

Hip Hop Kemp v Hradci Králové (15. 8. 2012)

Festival i letos bezkonkurenčně ovládli fandové ze sousedního Polska. Skoro každý druhý návštěvník je Polák.

"Hip Hop Kemp v Polsku propagujeme už od roku 2003, kdy se o něm dozvěděl můj kolega Radek. Zalíbil se mu, tak ho rozšířil i mezi lidi u nás. Tehdy na Kemp jezdila asi jen stovka fanoušků z Polska a teď nás tady je víc než vás Čechů. Hip hop u nás totiž poslouchá hrozná spousta lidí, ale neexistuje tam takhle velký a obsazený festival," říká Marcela Longa z polské agentury Joytown, která na Hip Hop Kemp kromě fandů vozí i polské interprety.

Poláci se na festivalu cítí jako doma

Polština je v celém Festivalparku slyšet opravdu hodně často. Severní sousedé si do Hradce přivezli i množství stánků s hoperským oblečením a doplňky.

"Na festivalu jsem letos podruhé, přijel jsem se skupinou kamarádů. Miluju Českou republiku, navíc bydlím jen asi padesát kilometrů od hranic. Žádného interpreta, na nějž bych vysloveně přijel, tady nemám. Ale všichni, kteří budou letos vystupovat, mají něco do sebe," vykládá dvaadvacetiletý Maciej Stopera.

Fotogalerie

Jeho slova potvrzuje i Longa. "Poláci mají Čechy rádi, většina z nich je považuje za svoje bratry. Festival bereme za svůj, cítíme se tady jako doma," usmívá se mladá Polka.

Kromě Poláků na Hip Hop Kemp každoročně přijíždí plno fanoušků i z dalších sousedních zemí. Zaslechnout v davu slovenštinu nebo němčinu není nic neobvyklého. Hopeři z Polska a Německa ve čtvrtek odpoledne okupovali stánky se vším, co teče.

"Je jich tady spousta, Češi jsou opravdu v menšině. Poláci nám tady včera dělali docela virvál, ale bez problému jsme je uklidnili," vyprávěl ve čtvrtek výčepní Ondřej Jakobi.

Festival láká i návštěvníky z mnohem exotičtějších zemí

Přes půl Evropy dorazila i skupinka fandů z Norska, které je známé spíš jako bašta tvrdého black metalu.

"Přijel jsem do Hradce Králové trochu podpořit hip hopovou kulturu, jezdím pravidelně po Skandinávii, Německu nebo i USA. Jet takovou dálku jen kvůli festivalu je pro normální lidi asi šílené, ale já jsem prostě hip hoper," směje se potetovaný Nor Andrey, který si nechává říkat Capital X.

Čtvrteční odpoledne korzovali po zatím poloprázdném Festivalparku i Peter Sapszki a Sonja Tóth z Maďarska. "Přijeli jsme hlavně na Def Mose a Dilated Peoples. Hlavně si ale chceme užít tu atmosféru tady. A taky pivo," pokyvuje hlavou mladý maďarský pár.

Největší nápor návštěvníků zažil Hip Hop Kemp ve čtvrtek, kdy oficiálně začal. Během dopoledne se v areálu ubytovalo asi 12 tisíc lidí, večer se jejich počet ještě zdvojnásobil. Kromě návštěvníků z Polska dorazilo i deset tamních policistů, kteří budou v průběhu celého festivalu sloužit ve dvojicích se svými českými kolegy.

"Pomáhají nám překonat především jazykovou bariéru, jinak naši policisté se bez problému domluví anglicky," říká královéhradecká policejní mluvčí Ivana Ježková.

Jako každý rok nabádá všechny účastníky festivalu, aby si své cennosti nenechávali ve stanech a nosili je stále s sebou. Policisté totiž od začátku festivalu museli řešit drobné krádeže peněženek a mobilů.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Další z rubriky

Otázky pro volební lídry v Rychnově: Chybějící byty, bezpečí a doprava

Rychnovský dopravní terminál po opravě Nádražní ulice (12.12.2017).

Redakce iDNES.cz oslovila s totožnými dotazy lídry tří nejsilnějších stran z posledních komunálních voleb v Rychnově...

Propuštěný vězeň ani nedojel domů, kvůli výtržnostem a vloupání zase sedí

Věznice ve Valdicích

Jen několik hodin vydržel na svobodě 33letý recidivista, kterého v polovině srpna propustili z věznice ve Valdicích na...

Za opakování tendru na stadion může chyba systému, tvrdí administrátor

Vizualizace konečné podoby fotbalového stadionu v Hradci Králové.

Formální pochybení ve výběrovém řízení na stavbu fotbalového stadionu v Hradci Králové zapříčinila banální chyba...

Najdete na iDNES.cz