Žena hrozila sebevraždou jateční pistolí. Policie s ní vyjednávala den a půl

  • 10
Psychicky nemocná žena z Trutnovska vyhrožovala, že se zabije jateční pistolí. Utekla z psychiatrické léčebny a zabarikádovala se s dědečkem v prvním patře rodinného domu. Policejním vyjednávačům trvalo 32 hodin, než ji přemluvili, aby pokoj opustila.

Matka dvacetileté ženy se před pár dny dopoledne obrátila na tísňovou linku, že se její dcera, po níž bylo vyhlášeno celostátní pátrání, vrátila domů, že je s dědečkem v pokoji a hrozí sebevraždou.

„Policisté krátce nato zjistili, že se jedná o pacientku, která utekla z psychiatrické léčebny, kam byla umístěna v rámci psychiatrické léčby. Mladá žena všechny přítomné opakovaně ujišťovala, že se do léčebny dobrovolně v žádném případě nevrátí. Hrozba sebevraždou byla tedy od počátku velmi reálná,“ uvedla Ivana Ježková z ředitelství královéhradecké policie.

Policisté se poté dozvěděli, že se kromě jateční pistole v domě nachází i velké množství nožů a různé druhy sedlářského náčiní, které by žena mohla použít jako zbraň. Už se přitom v minulosti dopustila protiprávního násilného jednání, takže se dalo předpokládat, že bude nebezpečná sobě i okolí.

Následovalo náročné vyjednávání, výjimečné délkou i počtem vyjednávačů. U ženy se vystřídalo pět specialistů a zabralo jim to den a půl.

„Komunikace se ženou probíhala na dálku, nejprve ze dvoru domu, kdy žena s policisty komunikovala přes okno, a poté přímo z domu, kde s nimi hovořila přes zavřené dveře. Od počátku vyjednávání se na místě pohybovaly samozřejmě i další policejní složky a byla přivolaná i ošetřující lékařka ohrožené ženy,“ doplnila mluvčí.

Žena policisty stále ujišťovala, že má zbraň přitisknutou k čelu a nebude váhat ji použít. V jednu chvíli policisté měli možnost nahlédnout oknem do pokoje a přesvědčili se, že to myslí vážně.

Unavený dědeček přestal vnučku bránit

„Po zhruba 18 hodinách pokoj opustil již hodně unavený dědeček, který rezignoval a svoji vnučku přestal bránit. Vyjednávačům se ho podařilo získat na svoji stranu, což byl poměrně zásadní moment ve vyjednávání. Policistům sdělil, že žena je zraněná na ruce, nicméně stále rozhodnutá pokoj dobrovolně neopustit,“ popsala Ivana Ježková.

Mladá žena během vyjednávání prudce měnila nálady, které výrazně bránily věcnému způsobu komunikace. Proto bylo vyjednávání velmi obtížné, žena se totiž chovala naprosto nevypočitatelně a iracionálně. Opakovaně se u ní projevovala narůstající agrese.

Žádné zvláštní požadavky prý neměla, chtěla po policistech pouze vodu. Nepřetržité vyjednávání už trvalo den a půl, když se na ženě projevila únava. V té chvíli ji pak policisté zajistili a vyjednávání ukončili. Ženu pak převezli zpět do léčebny.

V pokoji se skutečně našly dvě jateční pistole, které měla žena stále ve své bezprostřední blízkosti, zhruba desítka velkých nožů i ostré sedlářské náčiní.

Královéhradečtí policejní vyjednávači řeší v průměru jeden případ měsíčně. „Na další zhruba dvojnásobný počet případů je operační důstojník vysílá. Před jejich příjezdem se často podaří situaci zklidnit a vyřešit těm policistům, kteří na místo přijíždějí jako první. To jsou většinou policisté z obvodních oddělení nebo strážníci městské policie. Nejčastějším důvodem k vyjednávání bývá vyhrožování sebevraždou. Vyjednávání tohoto typu je v drtivé většině případů úspěšné a osobu v složité životní situaci se podaří zachránit,“ doplnila Ježková.

Policejní vyjednávači jsou zařazeni v různých policejních útvarech, činnost vyjednávače je pro ně prací navíc. Kromě základního náročného vyjednávačského kurzu absolvují celoživotní proces vzdělávání ve vyjednávačských dovednostech a komunikačních schopnostech.