Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Falešní vymahači podváděli po celém Česku. S pomocí úplatků i výhrůžek

  11:47aktualizováno  11:47
Kriminalisté zadrželi v úterý dva muže z Náchodska ve věku 52 a 39 let, kteří jsou podezřelí, že se vydávali za falešné vymahače pohledávek. Policie stíhá v této souvislosti i další osoby. Vysoce organizovaná skupina působila v celém Česku. Některé lidi upláceli, aby lhali, jednomu poškozenému vyhrožovali.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Policie ČR

Náchodská policie už na začátku června zahájila trestní stíhání tří mužů a jedné ženy (všichni k Královéhradeckého kraje) pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu. Obvinila je, že pod příslibem vymožení pohledávek vylákali z poškozených podnikatelů částky v celkové výši 1,3 milionů korun (více o dopadení čtěte zde).

„Tehdy jsme vyzvali další poškozené, kteří se stali obětí této skupiny, aby se náchodským kriminalistům přihlásili. I díky výzvě se nám podařilo rozkrýt další trestnou činnost této skupiny. Poškození se skutečně hlásili a na začátku července třem z obviněných přibylo další obvinění, a to ze spáchání stejného trestného činu podvodu,“ prozradila mluvčí krajské policie Ivana Ježková.

Dva muži ve věku 40 a 28 let, přičemž starší z nich je stíhán vazebně, a třicetiletá žena páchali trestnou činnost po celé zemi. V úterý skončili v poutech další dva muži. Starší je ve vazbě, mladšího policie zatím stíhá na svobodě.

„Ještě tentýž podvečer však zkontaktoval jednoho z poškozených, kterého se snažil ovlivňovat a zastrašovat, aby svoji výpověď změnil. Kriminalisté ho tedy opět zadrželi a soudce rozhodne, zda bude také stíhán vazebně,“ dodala mluvčí.

Skupina měla téměř vždy vymyšlený stejný nebo podobný scénář. „Pokud osoba přestala s vymahači z první skupiny spolupracovat, tedy přestala platit další a další zálohy, protože vymahači za tyto peníze neodvedli žádnou práci, zkontaktovali tohoto věřitele obvinění z druhé skupiny s nabídkou, že vědí o jeho problémech a že mu od nich pomůžou,“ popsala Ježková.

Slíbili mu, že původní pohledávku vymůžou a že se postarají i o to, aby mu zálohy za neodvedenou práci byly vyplaceny zpět. „Podnikatel, který měl škodu mnohdy už několikanásobně vyšší, než byla původní pohledávka a dostával se do stále větší finanční pasti, přistoupil bohužel i na tuto nabídku a jeho situace se ještě dále zhoršovala,“ uvedla mluvčí.

Herecké výkony, falešné smlouvy, úplatky

Skupinky falešných vymahačů si klienty vzájemně předávaly a v některých případech na podvodu přímo spolupracovaly. „Poškození neměli šanci tyto jejich praktiky prohlédnout. Desetitisícové a statisícové částky končily v rukou podvodníků. Kriminalisté zjistili, že za ně podvodníci nakupovali oblečení, elektroniku i drogy. V jednom případě přišel podnikatel o částku téměř milion korun,“ řekla Ježková.

Kriminalisté zadokumentovali už dvanáct případů, při kterých obvinění falešní vymahači připravili poškozené o částku převyšující dva miliony korun. Věřitele chtěli připravit o dalšího půl milionů, to už se jim však nepodařilo. 

„Při domovních prohlídkách kriminalisté zajistili další fiktivní smlouvy a směnky od dalších potenciálních poškozených, přičemž nejnižší částka figurující na těchto dokumentech je 100 tisíc korun. Konečná výše škody se tedy bude s největší pravděpodobností stále zvyšovat,“ popsala mluvčí.

Obvinění podle policie dokázali sehrát velmi věrohodné herecké etudy. Aby působili věrohodně, přizvali k jednání další osoby, které jim za úplatek potvrdili, jak byli při vymáhání jejich pohledávek úspěšní. Důvěryhodnost si budovali i oblečením a auty, ve kterých jezdili na schůzky. 

„Také si opatřovali různá padělaná potvrzení o stavech účtů, převodech peněz a podobně,“ uvedla Ježková.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Další z rubriky

Kraj schválil převzetí Škroupova domu, opravy ruiny začnou do dvou let

Chátrající Škroupův dům v Osicích na Královéhradecku.

Po desítkách let chátrání existuje konečně jasný plán na záchranu oprýskaného a vybydleného Škroupova domu v Osicích na...

Poláci míří na výlet do Adršpachu. Doprava už pátý den kolabuje

Jarní počasí láká turisty do Adršpachu (18. 4. 2018).

Doprava do skalního města v Adršpachu na Náchodsku dnes v 11:30 opět zkolabovala, a to pátý den po sobě. Kvůli náporu...

„Máničky“ chtěly zapálit tank, okupanti je ostříhali, líčí historička

Protestní nápisy v Hradci Králové v srpnu 1968.

Obyvatelé Hradce Králové reagovali na okupaci v srpnu 1968 lidovým humorem, peticí, letáky a výzvami. Jinak se...

Najdete na iDNES.cz