Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Policie ČR

Falešní vymahači podváděli po celém Česku. S pomocí úplatků i výhrůžek

  • 6
Kriminalisté zadrželi v úterý dva muže z Náchodska ve věku 52 a 39 let, kteří jsou podezřelí, že se vydávali za falešné vymahače pohledávek. Policie stíhá v této souvislosti i další osoby. Vysoce organizovaná skupina působila v celém Česku. Některé lidi upláceli, aby lhali, jednomu poškozenému vyhrožovali.

Náchodská policie už na začátku června zahájila trestní stíhání tří mužů a jedné ženy (všichni k Královéhradeckého kraje) pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu. Obvinila je, že pod příslibem vymožení pohledávek vylákali z poškozených podnikatelů částky v celkové výši 1,3 milionů korun (více o dopadení čtěte zde).

„Tehdy jsme vyzvali další poškozené, kteří se stali obětí této skupiny, aby se náchodským kriminalistům přihlásili. I díky výzvě se nám podařilo rozkrýt další trestnou činnost této skupiny. Poškození se skutečně hlásili a na začátku července třem z obviněných přibylo další obvinění, a to ze spáchání stejného trestného činu podvodu,“ prozradila mluvčí krajské policie Ivana Ježková.

Dva muži ve věku 40 a 28 let, přičemž starší z nich je stíhán vazebně, a třicetiletá žena páchali trestnou činnost po celé zemi. V úterý skončili v poutech další dva muži. Starší je ve vazbě, mladšího policie zatím stíhá na svobodě.

„Ještě tentýž podvečer však zkontaktoval jednoho z poškozených, kterého se snažil ovlivňovat a zastrašovat, aby svoji výpověď změnil. Kriminalisté ho tedy opět zadrželi a soudce rozhodne, zda bude také stíhán vazebně,“ dodala mluvčí.

Skupina měla téměř vždy vymyšlený stejný nebo podobný scénář. „Pokud osoba přestala s vymahači z první skupiny spolupracovat, tedy přestala platit další a další zálohy, protože vymahači za tyto peníze neodvedli žádnou práci, zkontaktovali tohoto věřitele obvinění z druhé skupiny s nabídkou, že vědí o jeho problémech a že mu od nich pomůžou,“ popsala Ježková.

Slíbili mu, že původní pohledávku vymůžou a že se postarají i o to, aby mu zálohy za neodvedenou práci byly vyplaceny zpět. „Podnikatel, který měl škodu mnohdy už několikanásobně vyšší, než byla původní pohledávka a dostával se do stále větší finanční pasti, přistoupil bohužel i na tuto nabídku a jeho situace se ještě dále zhoršovala,“ uvedla mluvčí.

Herecké výkony, falešné smlouvy, úplatky

Skupinky falešných vymahačů si klienty vzájemně předávaly a v některých případech na podvodu přímo spolupracovaly. „Poškození neměli šanci tyto jejich praktiky prohlédnout. Desetitisícové a statisícové částky končily v rukou podvodníků. Kriminalisté zjistili, že za ně podvodníci nakupovali oblečení, elektroniku i drogy. V jednom případě přišel podnikatel o částku téměř milion korun,“ řekla Ježková.

Kriminalisté zadokumentovali už dvanáct případů, při kterých obvinění falešní vymahači připravili poškozené o částku převyšující dva miliony korun. Věřitele chtěli připravit o dalšího půl milionů, to už se jim však nepodařilo. 

„Při domovních prohlídkách kriminalisté zajistili další fiktivní smlouvy a směnky od dalších potenciálních poškozených, přičemž nejnižší částka figurující na těchto dokumentech je 100 tisíc korun. Konečná výše škody se tedy bude s největší pravděpodobností stále zvyšovat,“ popsala mluvčí.

Obvinění podle policie dokázali sehrát velmi věrohodné herecké etudy. Aby působili věrohodně, přizvali k jednání další osoby, které jim za úplatek potvrdili, jak byli při vymáhání jejich pohledávek úspěšní. Důvěryhodnost si budovali i oblečením a auty, ve kterých jezdili na schůzky. 

„Také si opatřovali různá padělaná potvrzení o stavech účtů, převodech peněz a podobně,“ uvedla Ježková.