Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Magnet kamion pozná, na šizení přestávek mají řidiči důmyslnější metody

  17:50aktualizováno  17:50
Policisté nalezli na Rychnovsku u jednoho z nákladních vozidel přepravujících řepu další moderní zařízení, které dokáže ovlivnit správné fungování tachografu vozidla. Aby oklamali přístroj, který zapisuje přestávky, najeté kilometry a další informace, vymýšlí dopravci stále sofistikovanější metody.

Policisté zachytili u jednoho z nákladních vozidel přepravujících řepu na Rychnovsku zařízení, které ovlivňuje správné fungování tachografu vozidla (4.1.2016). | foto: KŘP Královéhradeckého kraje

Zařízení objevili u řidiče při běžné silniční kontrole v Králově Lhotě na Rychnovsku. „Kolegové zastavili nákladní vůz, který jel do cukrovaru. Při kontrole zjistili, že přijel v době, kdy tachograf vykazoval přestávku. Proto začali na převodovce hledat magnet, což je jedna z věcí, kterou řidiči používají k tomu, aby vyřadili z činnosti čidlo dávající impulsy tachografu,“ popsal vedoucí dopravní policie krajského policejního ředitelství v Hradci Králové Petr Dušek.

Fotogalerie

Magnet ve voze nenašli, ale když celý tachograf vytáhli, řidič přiznal, že na něm má nainstalované zařízení, které ho dokáže obelstít. Řidič díky tomu nemusel dodržovat předepsané přestávky.

Metody řidičů a dopravců jsou podle policie stále sofistikovanější. „Často využívané magnety už totiž na moderních vozech nemusí fungovat. Některé řídící jednotky totiž poznají, že se čidlo u převodovky tváří nestandardně a celé auto přepnou do nouzového režimu. Naopak tato důmyslnější zařízení vytvoří dojem, že je ve vozidle vše v pořádku a přitom tachografu vysílají mylnou informaci, že řidič odpočívá,“ vysvětlil Dušek.

Dvakrát sešlápl plyn a zařízení se zapnulo

Kontroly sociálních předpisů

  • V roce 2015 zkontrolovali dopravní policisté Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje v oblasti dodržování sociálních předpisů v dopravě celkem 1553 vozidel.
  • V 207 případech zjistili porušení těchto předpisů a řidičům za ně uložili blokové pokuty. V 57 případech byla řidičům vozidel uložena kauce v celkové částce téměř 1 milion korun.
  • Dalších 586 vozidel bylo podrobeno kontrolnímu vážení. Ve 130 případech bylo vozidlo naloženo víc, než bylo pro jeho provoz povoleno.

Jsou různé způsoby, jak se tato zařízení aktivují. Některé jsou na dálkové ovládání, takový případ odhalili policisté v listopadu minulého roku na Vysočině. Stiskem tlačítka řidič tachograf i za jízdy přepnul do režimu přestávky (více o případu čtěte zde).

Řidič, který vezl na Rychnovsku řepu, využil jinou metodu. „Nainstalované zařízení se aktivovalo v momentě, kdy řidič dvakrát sešlápl plyn na podlahu. V tu chvíli se tachograf vypnul,“ prozradil Dušek.

Největší profit z porušování pravidel mají dopravci, jejichž náklaďáky díky tomu ujedou za kratší dobu více kilometrů. Pořízení takového zařízení do auta přitom může stát i několik desítek tisíc.

Protože řidič přistižený na Rychnovsku porušil zákon o silniční dopravě, uložili mu policisté blokovou pokutu pět tisíc korun. Provozovatel vozidla ale půjde navíc ke správnímu řízení, kde mu hrozí pokuta až půl milionu.

Policisté slibují, že se v následujících měsících na tento způsob porušování pravidel více zaměří. „Není to však snadné, protože pokud řidič nepřijede na kontrolu s deaktivovaným tachografem, my na místě nemůžeme zjistit, zda toto klamavé zařízení dříve používal. Odhalit to umí náš speciální tým, ale při běžné dopravní kontrole to jde těžko,“ dodal Dušek.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Kvůli ucpané hrázi na potoce v Krkonoších uhynuly kriticky ohrožené mihule

Zahrazení průtoku vody do Zlatého potoka v Krkonoších.

Inspektoři životního prostředí vyšetřují úhyn larev kriticky ohrožené mihule potoční ve Zlatém potoce poblíž Mladých...

Třebechovice hledají peníze na podchod do Krňovic, dotace nevyšla

Nebezpečná křižovatka na silnici I/11 mezi Třebechovicemi a Krňovicemi.

Třebechovice pod Orebem na Hradecku dál shání peníze na cyklostezku a podchod u křižovatky na Krňovice. Radnice...

Horská služba se potýká s neplatiči, cizinci bez pojištění dluží miliony

Horští záchranáři vynášejí z nepřístupného terénu v Jeseníkách u Bílé Opavy...

Záchranáři z horské služby ročně ošetří stovky cizinců bez správného cestovního pojištění. Zahraniční turisté u nich...

Najdete na iDNES.cz