Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Muž předstíral srdeční potíže kvůli noclehu a jídlu. Zneužil sto špitálů

  12:45aktualizováno  12:45
Nezaměstnaný muž z Dobrušky na Rychnovsku si více než čtyři roky dělal hotely z nemocnic po celé republice. Aby ho přijaly, simuloval srdeční obtíže. Zdravotní pojišťovně tím vznikla škoda nejméně pět milionů korun.
Muž si volal tísňovou linku nebo přišel přímo do nemocnice s vymyšlenou legendou.

Muž si volal tísňovou linku nebo přišel přímo do nemocnice s vymyšlenou legendou. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Rychnovští kriminalisté obvinili ze spáchání podvodu devětapadesátiletého muže z Dobrušky. Byl bez stálého bydliště a příjmu. Svou situaci řešil tím, že se krátkodobě nechával hospitalizovat ve zdravotnických zařízeních po celé republice.

„Od února roku 2010 do poloviny roku 2014 úmyslně dlouhodobě zneužíval zdravotní péči hrazenou z veřejného zdravotního pojištění,“ uvedla mluvčí rychnovské policie Alena Kacálková.

Muž používal stejný scénář. Simuloval náhlé srdeční obtíže a opakovaně se nechával hospitalizovat. Zbytečně absolvoval základní vyšetření i nákladná speciální vyšetření.

Tvrdil, že je řidič kamionu či majitel autodopravy

Buď zavolal na tísňovou linku 155 a vynutil si příjezd zdravotnické záchranné služby nebo se osobně dostavil do nejbližšího zdravotnického zařízení, aby mu poskytlo akutní zdravotní péči.

„Aby ho lékaři přijali k hospitalizaci, oznamoval jim nepravdivé údaje nejen o svém zdravotním stavu, ale i o své aktuální situaci. Častou legendou byly informace o tom, že je řidič kamionu nebo majitel autodopravy, jedoucí v kamionu jako spolujezdec, přestože v roce 2012 mu bylo pro zdravotní nezpůsobilost řidičské oprávnění pozastaveno a přestože je nezaměstnaný,“ popsala mluvčí.

Když muže propustili po vyšetření, ještě týž den nebo krátce nato dosáhl stejným způsobem přijetí v některé z nedalekých nemocnic. Postupně se přesouval do vzdálenějších míst. Přijali ho ve více než sto nemocnicích. Výpis jednotlivých úkonů ve zdravotnických zařízeních zabírá 83 stran ve spise.

Zdravotníci z Klatov nahlásili podezřelého muže

Rychnovští kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání podvodu v březnu 2014. Vyžádali si zdravotnickou dokumentaci muže, kterou nechali posoudit znalci, zda jde o oprávněné hospitalizace vzhledem k jeho zdravotnímu stavu.

Dozorující státní zástupce vydal 26. června předchozí souhlas se zadržením podezřelého. Policisté se totiž  obávali, že muž bude pokračovat v pobytech v nemocnicích nebo že uprchne, aby se vyhnul trestnímu stíhání, protože nemá stále bydliště a hrozí mu vysoký trest.

Policisté informovali zdravotnická zařízení v republice a čekali, která nemocnice se ozve jako první. Místní policisté ho zadrželi na ambulanci interního oddělení Klatovské nemocnice 16. července ve 23:55 po upozornění tamního personálu.

„Muž obohatil sebe podvodným jednáním ke škodě zdravotnické pojišťovny a způsobil jí škodu nejméně 5 milionů korun. Za zločin podvodu obviněnému hrozí až osmiletý nepodmíněný trest,“ dodala mluvčí. V současné době je ve vazbě.

Autor:


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Sahal mi mezi nohy a hrozil uškrcením, řekla soudu dívka o svém dědovi

Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové dál projednává případ seniora M. U., který je obžalovaný ze znásilnění a zneužívání tří...

První hostel na světě stál v Krkonoších, dnes z něj zbyly základy

Jak vypadal vrchlabský herberk ukazuje výřez z dobové pohlednice.

V Hořejším Vrchlabí dodnes stojí kamenné základy první bezplatné ubytovny pro studenty na světě. Takzvaný herberk zde...

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Najdete na iDNES.cz