Kontroverzní domy (druhý a třetí zprava) vyrostly v Okružní ulici. | foto: Tomáš Kučera, MF DNES

Apartmány jsou nemoc Špindlu, tvrdí místní o kauze obviněných úředníků

  • 10
Podle některých starousedlíků ze Špindlerova Mlýna je kauza úředníků obviněných za povolení apartmánových domů jen špičkou ledovce. Vedení města však důrazně odmítá, že by bylo v horském středisku podobných průšvihů více.

Policie obvinila v minulých dnech dva úředníky, že ve Špindlerově Mlýně umožnili v rozporu s územním plánem města výstavbu apartmánového komplexu (psali jsme zde).

Ladislav Kareš žije ve Špindlerově Mlýně pětašedesát let. Když přijde řeč na výstavbu apartmánových domů ve městě, rozčílí se.

„Je to nemoc Špindlu! Točí se v tom ohromné prachy a nikdo z odpovědných lidí tomu neodolá. Ve Špindlu to trvá už dvacet let. Nedodržují plány, na které dostali povolení, mění velikost baráků,“ říká šestaosmdesátiletý muž.

Ukazuje na apartmánový komplex sestávající ze dvou vzájemně propojených bytových domů, za který dva úředníci mohou jít až na pět let do vězení. Ve Špindlu je to první známý případ obvinění za nezákonnou výstavbu apartmánových domů. Dva apartmánové domy v Okružní ulici přímo pod jeho chalupou investor postavil v letech 2012 až 2014.

Kriminalisté v souvislosti s tímto projektem obvinili sedmatřicetiletého bývalého vedoucího odboru výstavby Městského úřadu Špindlerův Mlýn z přečinu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti, protože prý nezákonně povolil výstavbu dvou domů na místě, které bylo určené pro zástavbu samostatnými rodinnými domy.

Podle územního plánu měly mít maximálně dvě nadzemní podlaží a tři bytové jednotky. Nakonec to dopadlo tak, že jde o pětipodlažní domy, každý se čtyřmi bytovými jednotkami a dalšími prostory.

Policie vedoucího odboru viní z toho, že vydal územní rozhodnutí a stavební povolení na rodinné domy, u kterých bylo zřejmé, že půdorys každého je o 75 metrů čtverečních větší, než povoluje územní plán města. Když investor po vydání stavebního povolení pozměnil projektovou dokumentaci a začal s výstavbou mnohem větších domů, vedoucí opět firmě tento postup zlegalizoval.

Investorovi se byty vyplatily při prodeji

„V rozporu se stavebním zákonem povolil provést tyto změny jako změny staveb před dokončením,“ uvedla mluvčí krajského policejního ředitelství v Hradci Králové Ivana Ježková.

Ze stejného přečinu policie obvinila i dvaapadesátiletou referentku stavebního úřadu Královéhradeckého kraje. Poté, co se sousedé proti výstavbě v Okružní ulici vzbouřili a na krajský úřad přišla stížnost, úřednice nejenže nezákonné rozhodnutí stavebního úřadu ve Špindlerově Mlýně nepřezkoumala, ale údajně vše zametla pod koberec.

Ve finále byla stavba povolena a díky tomu získal investor vyšší zhodnocení nemovitosti při prodeji o 14,2 milionu korun. Kriminalisté původně prověřovali i investora, ale dospěli k závěru, že stavební firma či investor se ničeho protiprávního nedopustili.

U úřadů neuspěli, obrátili se na policii

Podle informací MF DNES na podezřelý postup při výstavbě upozornili sousedé a když získali dojem, že se stížnostmi na úřadech neuspějí, obrátili se přímo na policii.

„Už na samém počátku jsme byli proti. Slíbili nám, že se to dá do pořádku a nic. Jsme normální lidé, se kterými si každý vytře z... . Na domy dostanou investoři státní dotaci, protože staví pro místní lidi, aby neutíkali do měst. Fór je v tom, že nejde o byty pro místní, ale o apartmánové domy. S ohromným cenovým rozdílem to pak prodají a vydělají miliony. Je to rakovina, která se nedá vyléčit. Je to tak rozjeté, že to nezastavíte,“ tvrdí Ladislav Kareš, který byl jedním z těch, jenž na problém upozornil.

„Apartmánové domy nic městu nepřinášejí, většinu roku jsou prázdné. Lidé utíkají, nejsou tady pořádně žádné služby. Je to tady jen samá půjčovna snowboardů, bot, lyží. Starousedlíků tady bylo jedenáct set, teď nás není ani tisíc,“ říká Kareš.

„Nikdy nepůjdu Okružní ulicí“

V paneláku na Bedřichově žije další bojovnice proti výstavbě aparmánových domů a údajným podvodům, Libuše Jonová. V obývacím pokoji sedí i její kamarádka, ale chce raději zůstat v anonymitě.

Libuše Jonová kritizuje výstavbu apartmánových domů v Okružní ulici ve Špindlerově Mlýně.

„Žiju tady padesát let a nikdy nepůjdu Okružní ulicí, protože by mě šlak trefil. Je velice necitlivě zastavěná,“ říká jednaosmdesátiletá Libuše Jonová.

„Špindl nesmí ustrnout, to je fakt, ale výstavba apartmánových domů by měla být lépe řízena. Když jsme sem před lety přišli, tak bez schválení nadřízeného orgánu ve Vrchlabí nesměla být postavena ani psí bouda. Teď přijdou developeři a zastupitelstvo natlačí k tomu, aby dosáhli svého,“ říká žena.

Obě litují například toho, že byl necitlivě zastíněn novými domy místní kostel, který z centra není vidět.

Investory držíme při zemi, tvrdí tajemnice

Současné vedení města se od divoce postavených apartmánů distancuje, nesouhlasí také s tím, že vše, co se ve Špindlu po revoluci postavilo bylo špatně.

„K tomu obvinění toho příliš neřeknu. Platí presumpce neviny a počkejme si, jak rozhodne soud. Obecně bych k tomu řekla, že je to na investorovi, jakým způsobem jedná se stavebním úřadem a měl by dodržovat pravidla, která stavební úřad stanoví. Pokud má někdo pocit, že někdy v minulosti k podobným věcem docházelo, tak na to mohl poukázat,“ říká tajemnice městského úřadu ve Špindlerově Mlýně Eva Klouček Filipová.

Na dotaz, jestli v posledních letech ve Špindlerově Mlýně vznikly nějaké apartmánové domy v rozporu s územním plánem města, odpověděla:

„To nedokážu říci. Je to věc stavebního úřadu, který to konzultuje i s krajem a kdyby došlo k nějaké chybě, tak by to určitě odchytl jako první. Nemyslím si, že by k něčemu takového docházelo. Kdyby se tady děly takové věci, tak by policie neřešila jediný případ.“

Důrazně se ohradila proti tomu, že by vedení města bylo pátým kolem u vozu a developeři by si ve Špindlu dělali co chtěli. „Razantně tuto spekulaci odmítám, je to nesmysl! Nikdo si tady nedělá, co chce. Co tady jsem, tak naopak investory město drží hodně při zemi,“ dodala.