Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spletité podvody s dotacemi na školení nejen Horské služby míří k soudu

  6:01aktualizováno  6:01
Policie obvinila v kauze údajných dotačních podvodů, která míří i do vedení Horské služby, dvacet lidí. Čtyři hlavní podezřelé označila za organizovanou skupinu. Škoda je přes 11 milionů korun. Případ převzalo krajské státní zastupitelství. Jde o fiktivní školící kurzy, které se nikdy neuskutečnily.

Ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Hradecký kriminalista Jindřich Dunovský otvírá skříň vysokou asi dva metry, která je z většiny zarovnaná dokumenty.

„To je kompletní spis, má asi dvacet tisíc stran,“ ukazuje kriminalista důkaz, jak je kauza údajných dotačních podvodů se škodou přes 11 milionů korun složitá.

Policie ukončila vyšetřování rozsáhlého případu, který míří i do vedení Horské služby (psali jsme zde). Detektivové z hospodářské kriminálky krajského policejního ředitelství v Hradci Králové označili za hlavu organizované skupiny devětačtyřicetiletého podnikatele.

Podle informací MF DNES jde o Romana Hamana, který byl už v minulosti za zpronevěru v roli správce konkurzní podstaty pravomocně odsouzen k podmíněnému trestu.

V rozporu se zákonem podle vyšetřovatelů přes nastrčené lidi v sedmi dotačních případech vylákal z krajského úřadu dotace na školení různých organizací. Kurzy se buď vůbec neuskutečnily, a když, tak v rozporu s dotačními podmínkami. Peníze šly z operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost hradeckého krajského úřadu.

„Podali jsme návrh na obžalobu celkem na dvacet fyzických a devět právnických osob. Z těch devíti je sedm žadatelů o dotace. Zbývající dvě právnické osoby jsou občanská sdružení, která založil hlavní obviněný, aby na ně mohl čerpat peníze z dotačních programů, tedy aby to nešlo přímo na něj. Obvinění se vědomě měli dopustit podvodu při čerpání dotací,“ uvedl Dunovský.

Podle něj dobře věděli, že vzdělávání je smyšlené, nebo že lidé, kteří se kurzů účastnili, neodpovídali cílové skupině uvedené v žádosti o dotaci. Údajné podvody spadají do let 2012 až 2015. Policie se kauzou začala zabývat po upozornění hradeckého krajského úřadu na nesrovnalosti v dotačních programech.

Fiktivní kurz měl školit kuchaře

„Obvinění obešli původně stanovené a dohodnuté podmínky, jak v žádosti o dotace, tak v dotačních smlouvách uzavřených s poskytovatelem dotace - krajským úřadem. Podmínky nedodrželi a vykazovali fiktivní kurzy, ať už v oblasti gastronomie, v péči o seniory nebo dokonce při školení záchranářů,“ říká Dunovský.

Například jeden skutek prý spočíval v tom, že měli být školeni kuchaři. Z pětadvaceti „kuchařů“ však existují jen dva, přičemž jeden je bezdomovec a druhý pracovník v restauratérství, který o tom neměl ani tušení.

V síti policie uvízlo i osm lidí spojených s Horskou službou. Šest z nich jsou náčelníci a metodici oblastních horských pracovišť. Podle informací MF DNES to jsou vedoucí z Krkonoš, Jeseníků, Krušných hor a Beskyd a dva dokonce z vedení republikové Horské služby. Jejich obvinění je však v rozsáhlé kauze pouhou epizodou.

„Ctíme presumpci neviny, proto nebudeme jména obviněných zveřejňovat,“ uvedla mluvčí krajského policejního ředitelství v Hradci Králové Hana Klečalová.

„Je kriminalizováno možné administrativní pochybení“

Ukázkovým příkladem údajného podvodu z Horské služby je případ, kdy měli být proškoleni cvičitelé Horské služby, avšak kurzu se „na papíře“ zúčastnili dobrovolní pracovníci.

„Podle pracovních výkazů byly lektory přímo náčelníci oblastních pracovišť, jsou vykázány smyšlené skutečnosti, včetně nepravdivé fakturace,“ upřesnil Dunovský.

Vedení Horské služby vinu odmítá a celou věc považuje za nedorozumění. „Je kriminalizováno možné administrativní pochybení, když náčelník Horské služby České republiky v pozici statutárního orgánu jednal v dobré víře a na základě doporučení třetích osob. Osobně nikdo z obviněných členů Horské služby nikdy nezpracovával přímo doklady sloužící pro získání dotace či finanční podpory,“ uvedl mluvčí Horské služby Radek Zeman.

Policie tvrdí, že se jí v rozsáhlém případu podařilo podrobně zrekonstruovat roli hlavního obviněného.

„Devětačtyřicetiletý muž se v prostředí krajského úřadu pohyboval jako doma. Řada z obviněných žadatelů o dotace ho dokonce považovala za pracovníka kraje. On sám je v podstatě bez příjmu a peníze šly na účty jeho rodinných příslušníků, aby nemusel splácet pohledávky. Přes nastrčené figury čerpal z krajského úřadu dotace,“ uvedl Dunovský.

Obvinění, kteří měli zájem o dotace na vzdělávací činnost, to prý dělali s dobrým úmyslem a uvěřili jeho slibům a pověsti, která jej provázela. Haman údajně hrál roli zprostředkovatele a administrátora dotací.

Obvinění vinu odmítli

„Hlavní obvinění byli schopni školit lidi na jakékoliv téma, od řízení vrtulníku až po záchranu v lavinách. Problém příjemců dotací - obviněných byl ale v tom, že vždy hlavnímu obviněnému podali pomocnou ruku, vědomě mu podepsali, že se na kurzech podíleli jeho lidé, vědomě mu podepsali pracovní výkazy a odsouhlasili i ty osoby, které se kurzů vůbec neúčastnily, aby získali dotační prostředky,“ popsal Dunovský.

Škodu vyčíslil přes 11 milionů korun, přičemž více než jedna třetina skončila u organizátora podvodů. „Někteří příjemci dotací škodu již uhradili a vrátili poskytnuté dotace,“ uvedl Dunovský.

Kauza může být signálem, že se kriminalistům v Královéhradeckém kraji podařilo proniknout do nepřehledného bludiště zneužívání takzvaných měkkých dotačních programů.

Případy dotačních podvodů, které se podařilo dotáhnou až k soudu, se týkají výhradně takzvaných tvrdých dotací, tedy případů, kdy například obce či městské úřady porušily zákon při budování kanalizací či obecních vodovodů.

„Tento případ se vymyká svou náročností. Prokousat se spletí pravidel Evropské unie, znásobené v uvozovkách pečlivostí českých byrokratů, dalo velkou práci. Díky tomu, že jsme pronikli do odborného názvosloví a pravidel, dokážeme posoudit dotační případy, které nejsou veřejnosti tolik na očích,“ uvedl Dunovský.

Policie dvě desítky lidí obvinila z dotačního podvodu a z poškozování zájmů Evropské unie. Obvinění vinu odmítli nebo využili svého práva a nevypovídali. Hrozí jim tresty v různé výši, protože jednotliví aktéři byli do případu zapojeni různou měrou. Hlavnímu obviněnému hrozí až 10 let vězení.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Až ve třetí desítce. Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl

Při dobré viditelnosti jsou z Nového Hradce Králové vidět Krkonoše.

Už řadu let se královéhradecká radnice ráda chlubí tím, že pravidelně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích, které...

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz