Policie zrychlí na lince 158. První nové operační středisko má Hradec

  17:34aktualizováno  17:34
Policie v Hradci Králové otevřela jako první v republice nové integrované operační středisko. Moderní technologie mají zrychlit pomoc lidem v nouzi. Do příštího roku vzniknou operační střediska za více než 400 milionů korun i v ostatních krajích.

Hradecká policie už používá nové operační středisko. | foto: ČTK

Podívali jsme se do ostrého provozu. Jak to vypadá na druhé straně linky, když vytočíte číslo 158?

Váš hovor přijme jeden z osmi operačních důstojníků, z nichž každý má sluchátka s mikrofonem, před sebou dotykový panel a tři obrazovky propojené moderními technologiemi se záchranáři i hasiči.

"Policie České republiky," představí se důstojník do telefonu a okamžitě s vámi začne problém řešit. Zapíše si vaše jméno a hlavně polohu, kterou vzápětí hledá v mapě na pravé obrazovce.

Operátoři vidí pohyb hlídek, lustrují auto

Údaje okamžitě odesílá kolegům a zatímco s vámi mluví dál a zjišťuje podrobnosti, jeho kolegové za vámi mohou v případě nutnosti okamžitě poslat nejbližší policejní hlídku, zavolat hasiče nebo záchrannou službu.

"Systém, který se jmenuje Václav, je mnohem rychlejší a nově třeba přes GPS vidím pohyb vozidel na mapě a můžu lépe směrovat hlídky, kam je zrovna potřeba," popisuje operační důstojník Miloš Schwertner svoji práci.

Fotogalerie

Nyní už nevidí na obrazovce jen vaše telefonní číslo, ale někteří telefonní operátoři mu už dokonce umožňují vidět, kde se zrovna nacházíte.

"Když nemáme zrovna hovor, tak pomáháme třeba na dálku kolegyni lustrovat vozidla, jestli nepocházejí z trestné činnosti a zda řidiči vlastní řidičské průkazy," říká Schwertner, který spolu s dalšími kolegy tráví v novém operačním středisku čtyřiadvacetihodinové služby. V průměru přijmou až kolem 300 telefonátů denně.

Jeho kolegovi právě volá pán z Trutnovska, že v lese někdo kácí neoprávněně dřevo. "Nevíte, jestli tam je nějakým vozidlem? Jsou v této části obce rodinné domky, nebo bytovky? Ano, určitě to prověříme," loučí se s ním operační důstojník, zatímco z vysílačky se ozývá hlídka v terénu, která se domlouvá se svou základnou na dalším postupu.

Další střediska vzniknou do září

Nové krajské operační středisko za více než 30 milionů korun nahradilo původních pět okresních pracovišť v hradeckém kraji.

Je prvním v Česku, ale do září příštího roku by se měla otevřít podobná pracoviště ve všech krajích, celkem bude jejich vybudování stát přes 400 milionů korun.

"Policie šla cestou vytvoření 14 integrovaných operačních středisek v krajích a jednoho na policejním prezidiu, zatímco v minulosti jich bylo v republice celkem 81," řekl v pátek v Hradci Králové policejní prezident Martin Červíček.

"Dosáhneme tak lepší lokalizace všech událostí, rychlejší reakce a tím pádem i rychlejší pomoci. Propojeností a lepší koordinací všech složek integrovaného záchranného systému se zkrátí dojezdové časy," doplnil policejní prezident.

"Navíc máme ještě jednu podobně vybavenou místnost, kterou bychom použili v případě krizové situace, například při povodních," dodal ředitel královéhradecké policie Jan Švejdar.

Nejčtenější

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Otužilci se vydali na Sněžku ve spodním prádle, dolů je snášeli záchranáři

Sněžka (ilustrační snímek)

Sedm lidí, kteří se rozhodli zdolat Sněžku jen ve spodním prádle, snesli zpět dolů polští záchranáři. Otužilci se na...

O apartmány v Krkonoších je enormní zájem, stojí i přes 10 milionů

Na Horních Mísečkách je před zkolaudováním několik apartmánových domů, celkem...

Stovky nových apartmánů přibudou v Peci pod Sněžkou, Vítkovicích, Černém Dole, Janských Lázních a na Horních Mísečkách....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Jako by celý rok nepršelo. Královéhradecký kraj je nejsušší v republice

V přehradě Rozkoš chybí voda, od července jen odpouští (19. 10. 2018).

Výhrůžnou červenou barvou svítí takřka celý Královéhradecký kraj v mapách znázorňujících množství vody v podzemí i na...

Další z rubriky

„Ajťák“ s roztroušenou sklerózou ovládá počítač brčkem, učí i ostatní

Ústní myš slouží k ovládání počítače i virtuální klávesnice.

Nemohou hýbat rukama, přesto dokážou psát emaily, surfovat po internetu, zapnout si televizi nebo rozsvítit lampičku....

VIDEO: V létě milíř kvůli suchu uhasili, dřevěné uhlí vypálili až teď

Pracovníci muzea rozebírají milíř před sýpkou v Rokytnici v Orlických horách, v...

V Rokytnici si připomněli tradiční výrobu dřevěného uhlí, které v Orlických horách používaly sklárny a hutě. Před...

První velké lyžování začíná, většinou za nižší ceny. Užijí si i běžkaři

Na Černé hoře v Krkonoších zahájili lyžařskou sezonu (30. 11. 2018).

První lyžařský supervíkend chystají skiareály ve východních Čechách. Přestože se někde už lyžuje, opravdová zimní...

Najdete na iDNES.cz